Loader z wykrzyknikiem

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 17:43, 30 gru 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 20:01, 11 cze 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(ort.)
Next diff →
Linia 5: Linia 5:
Po drugie zaś loader z wykrzyknikiem w zasadzie cudem tylko działa na komputerach serii XL/XE, gdyż korzysta ze skoków do niektórych procedur OS serii 400/800, które to procedury w ROM-ie XL/XE znajdują się, rzecz jasna, gdzie indziej. Niezdrowym objawem tego jest właśnie sławny, pojawiający się na ekranie wykrzyknik (ściślej: niezdrowym objawem jest nie jego pojawienie się, lecz to, że na ekranie pozostaje, chociaż powinien natychmiast zniknąć). Po drugie zaś loader z wykrzyknikiem w zasadzie cudem tylko działa na komputerach serii XL/XE, gdyż korzysta ze skoków do niektórych procedur OS serii 400/800, które to procedury w ROM-ie XL/XE znajdują się, rzecz jasna, gdzie indziej. Niezdrowym objawem tego jest właśnie sławny, pojawiający się na ekranie wykrzyknik (ściślej: niezdrowym objawem jest nie jego pojawienie się, lecz to, że na ekranie pozostaje, chociaż powinien natychmiast zniknąć).
-Loader równiez nieprawidłowo reaguje na obecność [[cartridge]]'a - powinien wyświetlić komunikat i zatrzymać ładowanie, zamiast tego się poprostu zawiesza. Przyczyna jest ta sama - nielegalny skok do systemu pod adres, który w komputerach XL/XE jest dla spodziewanej tam procedury nieaktualny.+Loader równiez nieprawidłowo reaguje na obecność [[cartridge]]'a - powinien wyświetlić komunikat i zatrzymać ładowanie, zamiast tego się po prostu zawiesza. Przyczyna jest ta sama - nielegalny skok do systemu pod adres, który w komputerach XL/XE jest dla spodziewanej tam procedury nieaktualny.
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 20:01, 11 cze 2006

Loader z wykrzyknikiem, zwany też po prostu wykrzyknikiem, to inicjalizer do programów, głównie gier i dem, zapisanych na taśmie. Nazwa pochodzi od znaku pojawiającego się w dolnym prawym rogu ekranu po załadowaniu loadera.

Jeśli zadać sobie trud przeanalizowania kodu loadera z wykrzyknikiem, to wyjdzie na jaw, że jest on napisany przez niezbyt dobrego programistę. Przede wszystkim, ten program mógłby być o dwa rekordy krótszy (ma pięć), co przy taśmie jest zyskiem nie do pogardzenia.

Po drugie zaś loader z wykrzyknikiem w zasadzie cudem tylko działa na komputerach serii XL/XE, gdyż korzysta ze skoków do niektórych procedur OS serii 400/800, które to procedury w ROM-ie XL/XE znajdują się, rzecz jasna, gdzie indziej. Niezdrowym objawem tego jest właśnie sławny, pojawiający się na ekranie wykrzyknik (ściślej: niezdrowym objawem jest nie jego pojawienie się, lecz to, że na ekranie pozostaje, chociaż powinien natychmiast zniknąć).

Loader równiez nieprawidłowo reaguje na obecność cartridge'a - powinien wyświetlić komunikat i zatrzymać ładowanie, zamiast tego się po prostu zawiesza. Przyczyna jest ta sama - nielegalny skok do systemu pod adres, który w komputerach XL/XE jest dla spodziewanej tam procedury nieaktualny.

Personal tools