Atari800Win PLus

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search

Mcson (Dyskusja | wkład)
(Pierwsze entry McSon'a)
Next diff →

Wersja z dnia 21:15, 9 sty 2005

Emulator Atari800Win PLus 4.0 [1] Grafika:A800wplus.jpg Ten emulator działa wyłącznie po pobraniu z sieci i skonfigurowaniu plików zawierających obszary ROM (system operacyjny i BASIC) maszyn, które chcemy wystartować. Jest to operacja prosta - opisana na witrynie autora oryginalnego emulatora Atari800Win (http://www.concentric.net/~Twist/atari800win), jednak przed jej przeprowadzeniem warto zapoznać się z opisanymi na tej stronie kwestiami prawnymi.

Emulator prezentuje możliwości ośmiobitowych Atari XL i XE, 400, 600 i 800 oraz 5200. Bardzo wiernie oddaje działanie procesora MOS 6502 oraz podsystemu graficznego opartego na ANTIC-u i GTIA, choć jak przyznają autorzy, ze względu na potraktowanie POKEY-a (procesora odpowiedzialnego za kontrolowanie dźwięku, klawiatury i portu transmisji szeregowej) odmiennie od sprzętowego oryginału niewielka część programów - głównie wymyślnych programów demonstracyjnych - może wadliwie reprodukować dźwięk lub obraz. Dostępnych jest 9 rozdzielczości w DirectDraw, emulacja telewizyjnych linii skaningowych, a nawet emulacja artefaktingu, wykorzystywanego w niektórych grach efektu polegającego na mieszaniu sygnałów luminancji i koloru.

Program emuluje do ośmiu uniwersalnych stacji dyskietek, które odczytują nawet dość niezwykłe formaty zapisu. Emuluje 40 typów kartridży (m.in. SpartaDos, MegaCart, Blizzard i kartridże do XEGS) i zapewnia wczytywanie "magnetofonowych" plików ATR, XFD, ATZ, XFZ, DCM i CAS. Daje też możliwość konwersji między formatami zapisu taśm, jak również między standardami znaków ASCII i ATASCII, co bywa przydatne przy współpracy z PC. Obsługa klawiatury jest zresztą bardzo przyjazna, umożliwia m.in. skonfigurowanie szablonów przystosowujących klawiaturę PC do udawania klawiatury małego Atari. Poza tym Atari800Win PLus emuluje dżojstik, wiosełka, tablet, pióro świetlne, pistolet świetlny, mysz, track-ball i inne urządzenia, które na PC zastępowane są myszką. Połączenia sieciowe są możliwe dzięki współpracy z Kaillerą, a ich efekty mogą być nagrywane do plików AVI i WAV.

Inne emulatory:

XFormer 2000 - Nowe wcielenie starego XFormera (http://www.emulators.com) Atari++ - Ten emulator też jest dobry, choć ciąży na nim piętno plagiatu (http://www.math.tu-berlin.de/~thor/atari++)

Personal tools