1450XLD

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search

Wersja z dnia 10:13, 9 gru 2004

Kolejna odmiana 800XL. Klawiatura profesjonalna z dzewięcioma klawiszami funkcyjnymi. Posiada wbudowaną dwustronną stację dysków pracującą w podwójnej gęstości. Produkowany w niewielkich ilościach i bardzo mało popularny. Zasadniczo 1450XLD nie miał ani nowego 16-bitowego procesora, ani szybszego zegara. Co w takim razie miał dodatkowego w porównaniu do standardowego zestawu chipsetu Atari (Antic, GTIA, Pokey oraz PIA)? Nowy chip nazywał się Freddy i pozwalał na to, na co użytkownicy czekali już od dawna. Freddy był chipem MMU (Memory Mangement Unit - Jednostka Zarządzania Pamięcią), który pozwalał na dostęp procesora oraz chip`a Antic na niezależny dostęp do dodatkowych obszarów pamięci na ich własny użytek. Co to znaczyło dla użytkownika? Znaczyło to, że 1450XLD wraz z modułem 1090XL zawierającym 1 lub więcej kości 64KB Ram pozwalało na dostęp procesora do dodatkowej pamięci dla programów (powyżej 64KB) oraz Antic mógł adresować więcej niż 8KB jeśli potrzebował tego do wyświetlenia grafiki!!!

Następną nowością 1450XLD był wbudowany 300-bodowy modem, oraz syntezator mowy (!!!) pozwalający w prosty sposób stosując urządzenie V: wprowadzić do programów głos dodając nowy wymiar interaktywności przy użyciu komputera.

Ostatnią nowinką było zainstalowanie wew. obudowy równoległego kontrolera stacji dysków wraz z 360KB napędem (2-gi napęd mógł zostać dołączony na życzenie). Równoległy interfejs był znacznie szybszy od standardowego SIO i pozwalał na transmisje nawet do 100KB/s.

Personal tools