Atari Hard Turbo

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search

Seban (Dyskusja | wkład)
(trochę informacji o Atari Hard Turbo)
Next diff →

Wersja z dnia 13:38, 6 cze 2022

Aht_xca12_small.jpg
Magnetofon XCA12 z systemem Atari Hard Turbo


Jedna z wielu odmian systemów turbo przeznaczona dla magnetofonów firmowych Atari, montowane przez studio komputerowe "Computer Center", znajdujące się niegdyś domach towarowych Centrum-Wars, przy ulicy Marszałkowskiej 102/144. System jak znakomita większość systemów turbo dla Atari, bazował na modulacji szerokości impulsu (tzw. PWM), sprzętowo system był właściwie klonem Czeskiego Turbo 2000, długości impulsów kodujące poszczególne stany, tzn. ton pilotujący, transmisję zera i transmisję jedynki były identyczne z tym stosowanym przez Czeskie Turbo 2000, natomiast format danych stosowanych przez ten system odbiegał już od czeskiego standardu. Loadery systemowe umożliwiały ładowanie tylko i wyłącznie plików binarnych, ale za to było dozwolone ładowanie plików z wieloma segmentami danych. Każdy nowy segment danych był poprzedzony blokiem nagłówka w którym znajdowały się informacje dotyczące adresy ładowania kolejnego bloku danych. Każdy program nagrany w standardzie AHT posiadał nazwę składającą się z maks. 39 znaków + znak końca linii. Nazwa była przechowywana w formacie ATASCII.

Oprogramowanie

Do systemu dołączano kasetę zawierającą zestaw programów narzędziowych które miały ułatwiać przerabianie programów na format AHT. Producent systemu dostarczał z systemem dwa loadery, "Loader A" oraz "Loader B". "Loader A" lokował się bardzo nisko w pamięci komputera, natomiast "Loader B", lokował się na szczycie pamięci.Zestaw programów narzędziowych dołączonych do systemu wymagała użycia "Loadera B". Oprogramowanie dołączone przez producenta systemu składało się następujących programów:

  • Loader A - loader lokujący się nisko w pamięci (od $0800)
  • Loader B - loader lokujący się wysoko w pamięci (od $BD00)
  • HT Basic - program umożliwiający zapisywane i wczytywanie programów napisanych w Atari BASIC
  • Hard Copy - program kopiujący
  • Compress Copy I
  • Compress Copy II
  • Boot Copy HT - program umożliwiający konwersję programów typu BOOT na format AHT
  • Hard Monitor - monitor pamięci (niestety dość prymitywny)
  • Trans Copy 2000 - program umożliwiający konwersję z formatu Turbo 2000 na format AHT
  • Trans Copy 2002 - program umożliwiający konwersję z formatu Turbo 2002 na format AHT
  • Disassembler - prosty disassebler


Cartridge

Grafika:Aht_cartridge_case.jpg

Grafika:Aht_cartridge_scr.png

Do systemu był także dostępny cartridge zawierający dwa wspominane wyżej loadery. Cartridge zawierał w sobie pamięć EPROM o rozmiarze 2kB. Co wystarczało na zmieszczenie dwóch loaderów oraz prostego menu umożliwiającego wybór loadera który będzie uruchomiony.

Zobacz też


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools