COS

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 10:02, 4 mar 2010
Yansen (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Jellonek (Dyskusja | wkład)

Linia 4: Linia 4:
Listing pierwszej wersji COS-a został opublikowany w periodyku [[Tajemnice Atari]] nr [http://tajemnice.atari8.info/1_91/1_91.html 1/91]. W numerze [http://tajemnice.atari8.info/3_92/3_92.html 3/92] tegoż pisma wydrukowano wersję 1.4 programu. COS był też dołączany do kasetowych wersji programów użytkowych Avalonu ([[Quick Assembler]], [[Panther (edytor)|Panther]], [[Chaos Music Composer]]). W wersjach dyskowych zastępował go [[DOS 2.5]] z [[CP]]. Listing pierwszej wersji COS-a został opublikowany w periodyku [[Tajemnice Atari]] nr [http://tajemnice.atari8.info/1_91/1_91.html 1/91]. W numerze [http://tajemnice.atari8.info/3_92/3_92.html 3/92] tegoż pisma wydrukowano wersję 1.4 programu. COS był też dołączany do kasetowych wersji programów użytkowych Avalonu ([[Quick Assembler]], [[Panther (edytor)|Panther]], [[Chaos Music Composer]]). W wersjach dyskowych zastępował go [[DOS 2.5]] z [[CP]].
-COS jest funkcjonalnym odpowiednikiem interpretera poleceń DOS-a dla magnetofonów, obsługującym kilka rozkazów - pozwala załadować i uruchomić pliki binarne w formacie ([[COM]]), umożliwia też m.in. identyfikację nazwy zbioru z taśmy przed jego załadowaniem, programowe włączanie i wyłączanie silnika magnetofonu (komenda MOT), oraz wyjście do [[BASIC|BASIC-a]] (powrót komendą DOS).+COS jest funkcjonalnym odpowiednikiem interpretera poleceń DOS-a dla magnetofonów, obsługującym kilka rozkazów - pozwala załadować i uruchomić pliki w formacie binarnym ([[COM]]), umożliwia m.in. identyfikację nazwy zbioru z taśmy przed jego załadowaniem, programowe włączanie i wyłączanie silnika magnetofonu (komenda MOT), oraz wyjście do [[BASIC]]-a (skąd był możliwy powrót komendą DOS).
Jedynym popularnym konkurentem COS-a można nazwać stosowany szeroko niegdyś tzw. [[loader z wykrzyknikiem]], czyli taśmowy [[inicjalizer]], który - jak to inicjalizer - ma tylko funkcję ładowania plików .COM, ale nie zawiera niczego poza tym. Jedynym popularnym konkurentem COS-a można nazwać stosowany szeroko niegdyś tzw. [[loader z wykrzyknikiem]], czyli taśmowy [[inicjalizer]], który - jak to inicjalizer - ma tylko funkcję ładowania plików .COM, ale nie zawiera niczego poza tym.

Aktualna wersja

Grafika:cos.png

JBW Cassette Operating System (Kasetowy System Operacyjny) to prosty substytut DOS-a dla użytkowników magnetofonów, autorstwa Janusza B. Wiśniewskiego. Został stworzony aby umożliwić współpracę z magnetofonem programom użytkowym publikowanym przez L.K. Avalon.

Listing pierwszej wersji COS-a został opublikowany w periodyku Tajemnice Atari nr 1/91. W numerze 3/92 tegoż pisma wydrukowano wersję 1.4 programu. COS był też dołączany do kasetowych wersji programów użytkowych Avalonu (Quick Assembler, Panther, Chaos Music Composer). W wersjach dyskowych zastępował go DOS 2.5 z CP.

COS jest funkcjonalnym odpowiednikiem interpretera poleceń DOS-a dla magnetofonów, obsługującym kilka rozkazów - pozwala załadować i uruchomić pliki w formacie binarnym (COM), umożliwia m.in. identyfikację nazwy zbioru z taśmy przed jego załadowaniem, programowe włączanie i wyłączanie silnika magnetofonu (komenda MOT), oraz wyjście do BASIC-a (skąd był możliwy powrót komendą DOS).

Jedynym popularnym konkurentem COS-a można nazwać stosowany szeroko niegdyś tzw. loader z wykrzyknikiem, czyli taśmowy inicjalizer, który - jak to inicjalizer - ma tylko funkcję ładowania plików .COM, ale nie zawiera niczego poza tym.

Personal tools