DiskRx

From Atariki

Revision as of 11:34, 22 mar 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:diskrx.png

DiskRx - wydany przez ICD, Inc., dość rozbudowany monitor dyskowy. Ma wiele opcji specyficznych dla formatu SpartaDOS, pozwala też na otwieranie do edycji plików i katalogów. Ostatnia wersja nosi numer 1.9. Napisany w języku ACTION!, autorem jest Howard Peters. DiskRx rozprowadzany był jako część pakietu SpartaDOS Toolkit.

Przeznaczenie

Program przeznaczony jest do edycji dyskietek w formacie SpartaDOS, śledzenia struktury plików i map sektorów, odzyskiwania zniszczonych katalogów itp. Większość funkcji programu działa tylko na dyskach z systemem plików SpartaDOS-u, ale program można zastosować też do prostych edycji dyskietek w innych formatach.

DiskRX ma dwa tryby pracy: tryb dyskowy i tryb plikowy. Ten drugi może być użyty tylko na dyskach w formacie SpartaDOS. W trybie dyskowym program udostępnia do edycji sektory całego dysku, natomiast w trybie plikowym dostępne sa tylko sektory należące do wskazanego pliku (lub katalogu).

Składnia

  1. DISKRX
  2. DISKRX Dn:
  3. DISKRX [Dn:][path>]filename.ext

W pierwszym przypadku program po uruchomieniu zapyta o numer dysku, jaki ma być otwarty do edycji. W przypadku drugim otwarcie dysku nastąpi automatycznie, a w przypadku trzecim automatycznie nastąpi otwarcie pliku (w trybie plikowym), o ile tylko taki istnieje. Jeśli wskazanego pliku nie ma, następuje otwarcie dysku, na którym miał się on znajdować. Jeśli nie podano numeru napędu, przyjmowany jest napęd domyślny (czyli ten, który jest bieżąco ustawiony w COMMAND.COM). Podawanie ściezki nie jest konieczne - jeśli nie jest podana, DiskRx przeskanuje katalogi wskazanego dysku i otworzy do edycji pierwszy znaleziony plik o podanej nazwie.

Opis

Po uruchomieniu program zgłasza się tak jak to widać na załączonym obrazku. Na samym dole ekranu widnieje linia z podpowiedzią, jak wyświetlić menu oraz jak opuścić program. O linijkę wyżej znajduje się linia poleceń, która ponadto służy do wyświetlania komunikatów. Wyżej jest pole z informacjami o bieżących parametrach pracy programu: trybie, numerze dysku lub nazwie pliku otwartego do edycji, numerze sektora, typie sektora, jego rozmiarze, typie systemu plików oraz czy bieżący sektor jest w mapie bitowej zaznaczony jako zajęty czy nie. W trybnie plikowym wyświetlane sa ponadto: numer pierwszego sektora mapy pliku, numer pierwszego sektora danych, numer kolejny sektora w pliku.

Typ sektora reprezentowany jest przez czteroliterowy skrót. DiskRx rozróżnia siedem typów:

  • BOOT - sektory od 1 do 3
  • BMAP - sektor mapy bitowej dysku
  • DIRM - mapa sektorów głównego katalogu
  • MDIR - sektory danych katalogu głównego
  • SUBM - mapa sektorów podkatalogu
  • SDIR - sektory danych podkatalogu
  • DATA - wszystkie inne sektory

Na dyskach w formacie obcym dla SpartaDOS, albo na dyskach SpartaDOS, gdzie z powodu uszkodzenia filesystemu program nie jest w stanie przeskanować katalogów, rozróżniane są tylko sektory BOOT i DATA.

Rozmiar sektora to 128 lub 256 bajtów. Typ systemu plików to SpartaDOS (literka 'Y' w polu oznaczonym "sparta") lub każdy inny. Zajętość sektora oznaczona jest przez 'Y' lub 'N' w polu "alloc".

Powyżej pola informacyjnego znajduje się obszar edycyjny. Dzieli się on na dwie części: zawartość bieżącego sektora wyświetlana jest w postaci liczb szesnastkowych po lewej stronie ekranu oraz jako znaki ATASCII po stronie prawej. Na lewym skraju ekranu widnieją indeksy pozwalające zorientowac się w położeniu bajtów w sektorze; mają one zakres od $00 do $78 dla sektorów 128-bajtowych, lub od $00 do $F8 dla sektorów 256-bajtowych. Każdy wiersz obszaru edycyjnego reprezentuje osiem bajtów sektora. Sektory 128-bajtowe wyświetlane są na ekranie w całości, natomiast sektory 256-bajtowe zajmują dwa ekrany. Wciśnięcie ">" powoduje przejście do drugiej połówki sektora, a "<" - powrót do pierwszej.

Menu stanowi rodzaj ściągawki z funkcji dostępnych za pośrednictwem linii poleceń. Po opanowaniu klawiszologii przez użytkownika menu jest w zasadzie niepotrzebne. DiskRX jest ogólnie przyjazny i łatwy w użytkowaniu.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools