Dyskusja:Ciekawostki

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:40, 30 wrz 2007
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 11:04, 4 paź 2007
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 8: Linia 8:
::Sprawa druga - istotnie, artykuł "Ciekawostki" nie jest poświęcony sprawom zwiazanym '''bezpośrednio''' (a jedynie luźno) z Atari, ale takim sprawom jest bezpośrednio poświęcone całe Atariki. Wobec tego o ile informacja o Terminatorze nadaje się do hasła [[6502]] (związanego bezpośrednio z Atari), o tyle do ogólnej listy ciekawostek związanych z Atari już nie, gdyż jest to ciekawostka związana z Apple II. Jak zapadnie kolegialna decyzja, że w Atariki gromadziny wiedzę na temat Apple II itp., sam będę za przywróceniem tego tutaj. Póki co, tak nie jest. [[Użytkownik:KMK|KMK]] 21:40, 30 wrz 2007 (CEST) ::Sprawa druga - istotnie, artykuł "Ciekawostki" nie jest poświęcony sprawom zwiazanym '''bezpośrednio''' (a jedynie luźno) z Atari, ale takim sprawom jest bezpośrednio poświęcone całe Atariki. Wobec tego o ile informacja o Terminatorze nadaje się do hasła [[6502]] (związanego bezpośrednio z Atari), o tyle do ogólnej listy ciekawostek związanych z Atari już nie, gdyż jest to ciekawostka związana z Apple II. Jak zapadnie kolegialna decyzja, że w Atariki gromadziny wiedzę na temat Apple II itp., sam będę za przywróceniem tego tutaj. Póki co, tak nie jest. [[Użytkownik:KMK|KMK]] 21:40, 30 wrz 2007 (CEST)
 +
 +:::Postuluję wyrzucenie sporej części wpisów, np.: "W filmie "Road trip" jeden z bohaterów nosi podkoszulkę z logo Atari" - WTF? Może dorzucimy też np. filmy z Quastów - tam wiele osób nosi koszulki z logo Atari. A może też dorzucimy ul. Marszałkowską? W lato z pewnością tamtędy chodzą ludzie w podkoszulkach z logo Atari. Albo moją kuchnię? Tam mam 2 otwieracze do napojów z logo Atari! Opanujcie się plz. --[[Użytkownik:Daniel Koźmiński|dely]] 13:04, 4 paź 2007 (CEST)
= Varia = = Varia =

Wersja z dnia 11:04, 4 paź 2007

SDP

W haśle robi się śmietnik, co to znaczy "w serialu IT Crowd" albo "w filmie Police Story"? Co tam jest na temat Atari? Widać d*pę Tramiela? BTW. zapomnieliście o "Blade runner" (bodaj), gdzie widać reklamę Atari Inc. KMK 13:21, 30 wrz 2007 (CEST)

Podpisuję się obydwoma rękami pod tym, co napisał KMK. Łowca androidów już dodany... --Sikor 13:32, 30 wrz 2007 (CEST)
Nie wydaje mi się, żeby robił się śmietnik. Robi się po prostu lista filmów (bo chyba o to głównie chodzi) w których pojawia się jakiś wątek dot. Atari. Z różnych powodów nie ma szczegółów (ludzka pamięć jest zawodna) ale idea wiki daje możliwość uzupełnienia informacji każdemu. Chyba lepiej, zeby jakieś luźno rzucone hasło było przez miesiać nierozwinięte, niż żeby o nim zapomieć... BTW: idąc podobnym tropem rozumowania -- da fak po co są np w spisie gier linki do nieistniejacych artykułów? huh? --Azbest 19:22, 30 wrz 2007 (CEST)
Jeszcze jedno: nigdzie w artykule nie jest napisane, że są to ciekawostki BEZPOŚREDNIO związane z atari. Wydaje mi się, że temat listingu w Terminatorze jest na tyle bliski wielu z nas i na tyle ciekawy, że powinien zostać. Podobnie info o Futuramie. Jeśli już cokolwiek usuwamy... a z reszta... róbta co chceta. AZBEST
Linki są po to, żeby się artykuł linkował do odpowiedniego hasła w momencie, kiedy ono powstanie, a przedtem w celu zasygnalizowania czytelnikom, że chcemy, żeby takowe powstało. Na tym polega idea wiki - a nie na tym, żeby wpisać pół zdania bez sensu i czekać, aż "ktoś" przyjdzie i odwali robotę za nas. Jeśli "ludzka pamięć jest zawodna" i w konkretnym wypadku nie pamięta się, ocb w filmie "IT Crowd", to od tego są strony dyskusji, żeby poprosić o pomoc w jej (pamięci) odświeżeniu. Nie sztuka jest do wiki wpisać byle co, sztuka jest całośc zorganizowac tak, żeby było przejrzyste i użyteczne, i przykro mi niezmiernie, ktoś tego musi pilnować, bo inaczej powstaje taki śmietnik, jak niejakie Atari Forum Wiki, zapraszam od odwiedzin. Sorry panowie, ale jeśli Atariki ma się do czegokolwiek nadawać, to Ordnung must sein - i dzięki Bogu (krapowi), Partii (użytkownikom) oraz wcielaniu w życie tej zasady (bezlitośnie), Atariki jest świetnym i uporządkowanym źródłem informacji.
Sprawa druga - istotnie, artykuł "Ciekawostki" nie jest poświęcony sprawom zwiazanym bezpośrednio (a jedynie luźno) z Atari, ale takim sprawom jest bezpośrednio poświęcone całe Atariki. Wobec tego o ile informacja o Terminatorze nadaje się do hasła 6502 (związanego bezpośrednio z Atari), o tyle do ogólnej listy ciekawostek związanych z Atari już nie, gdyż jest to ciekawostka związana z Apple II. Jak zapadnie kolegialna decyzja, że w Atariki gromadziny wiedzę na temat Apple II itp., sam będę za przywróceniem tego tutaj. Póki co, tak nie jest. KMK 21:40, 30 wrz 2007 (CEST)
Postuluję wyrzucenie sporej części wpisów, np.: "W filmie "Road trip" jeden z bohaterów nosi podkoszulkę z logo Atari" - WTF? Może dorzucimy też np. filmy z Quastów - tam wiele osób nosi koszulki z logo Atari. A może też dorzucimy ul. Marszałkowską? W lato z pewnością tamtędy chodzą ludzie w podkoszulkach z logo Atari. Albo moją kuchnię? Tam mam 2 otwieracze do napojów z logo Atari! Opanujcie się plz. --dely 13:04, 4 paź 2007 (CEST)

Varia

Hmm, mam problem z wykorzystaniem kategorii w tym artykule. Albo trzeba pozostawić, jako "Strona główna", albo coś wymyśleć. Tym bardziej, że ta strona ma dotyczyć nie tylko Atari 8 bit, ale i innych... --Sikor 23:24, 16 wrz 2007 (CEST)

Czy ktoś kojarzy dokładną nazwę znanego utworu muzycznego odgrywanego w niemieckiej grze "NADRAL" ? :O --Dracon/TQA 19:31, 25 wrz 2007 (CEST)

To jest ragtajm "The Entertainer" KMK 22:08, 25 wrz 2007 (CEST)

Dyskusja: terminator

W Terminatorze są listingi dla Atari, bo zawierają odwołania do VTOC. Było o tymś bodajże w Atari Magazynie. --0xF 17:11, 28 wrz 2007 (CEST)

Niestety KMK 23:09, 28 wrz 2007 (CEST)
Nie znam sie ale rownie dobrze VTOC i Format_OS/A_Plus_4#VTOC -Azbest 19:44, 29 wrz 2007 (CEST)

Mi sie tez tak wydaje ale nie majac pewnosci skopiowalem z innego arta w atariki. Jesli ktos znajdzie potwierdzenie w AM prosze o stosowne info --Azbest 22:50, 28 wrz 2007 (CEST)

Pozwoliłem sobiue wydzielić część o Terminatorze. Swojego czasu była długa dyskusja na ten temat - zarówno na ircu, jak i w innych miejscach (w tym bodajże na atari area, ale n ie mogę znaleźć). Niestety, wszystko wskazuje na to, że listing jest z komputera Apple II. A w atari magazynie na 100% było podane, że listing jest z ośmiobitowego Atari. A tutaj podaję dwa linki z dyskusji na atariage (w tym jest listing programu - może ktoś znający doobrze assembler i małe atari się przyjży, aby wyjaśnić wątpliwości): http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=101040&hl=terminator oraz http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=72368&hl=terminator --Sikor 21:24, 29 wrz 2007 (CEST)
Azbest & Sikor - o to właśnie chodzi, termin "VTOC" nie jest charakterystyczny dla Atari, więc jego wystapienie w listingu NIE jest dowodem za tym, że jest to listing dla Atari. Po drugie, procedura posługuje sie skokiem do ROM-u pod adres $C311 nadając mu etykietę ALLMOVE. Tam w ROM-ie XL/XE nie ma takiej procedury (a w ROM-ie 400/800 nie ma wcale żadnej), to raz, a dwa, "setting up data for VTOC" sugeruje któryś z programów systemowych, a programy systemowe Atari, w rodzaju DOS-ów, nie posługują sie nigdy nielegalnymi adresami w ROM-ie, naturalnie, bo mają działać i na 400/800 i na XL/XE ... Więc, jestem przekonany, że to jest z Apple II. KMK 21:34, 29 wrz 2007 (CEST)
Jeszcze jedno, applowski FAQ, do którego dałem link, wspomina, że VTOC się znajduje na ścieżce nr 17, a listing mówi "pseudo trk 11". Zważywszy, że wcześniej idą adresy szesnastkowe bez prefiksu, "8000-B3FF", to "11" też musi byc hex, a $11 = 17, czyli numer ściezki się zgadza. Nie wspomnę, że na Atari coś takiego jak ścieżka logiczna po prostu nie istnieje. KMK 21:43, 29 wrz 2007 (CEST)
Personal tools