Dyskusja:FREDDIE

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 00:52, 10 lut 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 06:15, 10 lut 2006
Macgyver (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 8: Linia 8:
::Piotrze błądzisz. Macgyver ma racje, a tekst który wkleiles to potwierdza nawet ;) Zdanie pochodzi z tekstu porownujacego zapewne serie XL z XE, i mowi ze: 'freddie zastapil chipy dotychczas kontrolujace odswiezanie i taktowanie, '''A INNY, NIENAZWANY UKLAD''' (pozwolilem sobie wyboldowac tez w twojej 'wklejce') - pozwalal na bankowanie pamieci i osobne dostepy 6502 i Antica. Tak wiec wprowadzono dwa nowe uklady i o tym wlasnie jest to zdanie. Ponadto tutaj: http://hardware.atari8.info/freddie.php - masz dokladny opis scalaka. Notabene nigdzie nie widac ani HLT ani nic od PIA ..... --[[Wikipedysta:Mikey|Mikey]] 01:52, 10 lut 2006 (CET) ::Piotrze błądzisz. Macgyver ma racje, a tekst który wkleiles to potwierdza nawet ;) Zdanie pochodzi z tekstu porownujacego zapewne serie XL z XE, i mowi ze: 'freddie zastapil chipy dotychczas kontrolujace odswiezanie i taktowanie, '''A INNY, NIENAZWANY UKLAD''' (pozwolilem sobie wyboldowac tez w twojej 'wklejce') - pozwalal na bankowanie pamieci i osobne dostepy 6502 i Antica. Tak wiec wprowadzono dwa nowe uklady i o tym wlasnie jest to zdanie. Ponadto tutaj: http://hardware.atari8.info/freddie.php - masz dokladny opis scalaka. Notabene nigdzie nie widac ani HLT ani nic od PIA ..... --[[Wikipedysta:Mikey|Mikey]] 01:52, 10 lut 2006 (CET)
 +
 +Piotrv: tak się składa że ja jestem elektronikiem. A moja wiedza nie opiera się na dywagacjach tylko na praktyce - m.in. rozszerzyłem RAM w większej ilości Atarynek niż ty pewnie na oczy widziałeś (bez urazy). A sygnały HALT i linie PB2-5 z PIA to ma połączone tzw. małe MMU, układ który seryjnie siedzi w Atari 130XE. FREDDIE zastępuje grupę TTL-i, które w 800XL bez FREDDIE-go multipleksowały magistralę adresową, generowały sygnały CAS i RAS do obsługi pamięci dynamicznych, realizowały "delay line" opóźnienie linii (freddie robi operując na różnych zegarach, w 800XL było to zrealizowane na opóźnieniu wynikające z czasu przejścia przez bramki) oraz dzieli częstotliwości taktowania. --[[Wikipedysta:Macgyver|Macgyver]] 07:15, 10 lut 2006 (CET)

Wersja z dnia 06:15, 10 lut 2006

"Pozwala na niezależne korzystanie z pamięci rozszerzonej przez układy 6502 i ANTIC" - jest to nieprawdą, bowiem Freddie po pierwsze nie rozpoznaje czy ma do czynienia z rozszerzoną czy tez podstawową pamięcią, a po drugie nawet nie wie czy adres pojawiający się na szynie adresowej pochodzi z Antica czy CPU. On tak naprawdę multipleksuje adresy do potrzeb pamięci dynamicznych oraz dokonuje podziału częstotliwości zegara taktującego Atari.--Macgyver 19:41, 9 lut 2006 (CET)

To po co Freddie ma podłączone sygnały HALT i jakieś adresowe z PIA? Nie znam się na tym, ale to co znalazłem wskazuje, że nie masz racji. Ale najlepiej jak się wypowie jakiś elektronik. Tutaj fragment tekstu jednej ze stron która o tym mówi:
The only plus side of the new machines is that they now included the FREDDIE chip and a memory multiplexer as standard, they had originally appeared on some late model 800XL's. The FREDDIE replaced a number of chips that controlled timing and memory refresh, and the other unnamed chip allowed you to access more than 64k by switching blocks of memory in and out. Using it you could also give the ANTIC one bank of 64k to work in while the 6502 got the other, allowing you to cache huge playfields in memory and free up room for larger programs.

--Piotrv 23:06, 9 lut 2006 (CET)

Piotrze błądzisz. Macgyver ma racje, a tekst który wkleiles to potwierdza nawet ;) Zdanie pochodzi z tekstu porownujacego zapewne serie XL z XE, i mowi ze: 'freddie zastapil chipy dotychczas kontrolujace odswiezanie i taktowanie, A INNY, NIENAZWANY UKLAD (pozwolilem sobie wyboldowac tez w twojej 'wklejce') - pozwalal na bankowanie pamieci i osobne dostepy 6502 i Antica. Tak wiec wprowadzono dwa nowe uklady i o tym wlasnie jest to zdanie. Ponadto tutaj: http://hardware.atari8.info/freddie.php - masz dokladny opis scalaka. Notabene nigdzie nie widac ani HLT ani nic od PIA ..... --Mikey 01:52, 10 lut 2006 (CET)

Piotrv: tak się składa że ja jestem elektronikiem. A moja wiedza nie opiera się na dywagacjach tylko na praktyce - m.in. rozszerzyłem RAM w większej ilości Atarynek niż ty pewnie na oczy widziałeś (bez urazy). A sygnały HALT i linie PB2-5 z PIA to ma połączone tzw. małe MMU, układ który seryjnie siedzi w Atari 130XE. FREDDIE zastępuje grupę TTL-i, które w 800XL bez FREDDIE-go multipleksowały magistralę adresową, generowały sygnały CAS i RAS do obsługi pamięci dynamicznych, realizowały "delay line" opóźnienie linii (freddie robi operując na różnych zegarach, w 800XL było to zrealizowane na opóźnieniu wynikające z czasu przejścia przez bramki) oraz dzieli częstotliwości taktowania. --Macgyver 07:15, 10 lut 2006 (CET)

Personal tools