Dyskusja:Formaty dyskietek

From Atariki

Revision as of 21:22, 15 mar 2018; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Według moich badań stacja SN-360 stosuje się do standardu DSDD (najpierw pierwsza strona, potem druga strona "od tyłu"), dlatego wyrzuciłem informację o niezgodności. Tak zostanie, dopóki inny posiadacz tej stacji nie udowodni że jest inaczej. --Trub 17:43, 30 mar 2012 (CEST)

Nie wiem, czy dotyczy to SN-360, ale słyszałem jeszcze o zapisywaniu ścieżek na drugiej stronie w odwrotnej kolejności, tj. po ścieżce 39 na pierwszej stronie jest 39 na drugiej stronie, potem 38, aż do 0. Co do tego, że dyskietek Karin Maxi nie da się odczytać na innych stacjach i na odwrót, to wydaje mi się, że nie jest to prawda - inna jest tylko numeracja sektorów z punktu widzenia komputera, można więc napisać prosty konwerter między tymi formatami. --0xF 18:10, 30 mar 2012 (CEST)
Właśnie tak robią stacje XF i spółka, powiedziane jest: "Najczęściej stacje dwugłowicowe zapisują najpierw jedną stronę, a następnie drugą w kolejności od ostatniej ścieżki.". Co do odczytu Karinki to fizycznie sektory da się odczytać na innych stacjach, ale dane będą oczywiście "trochę" poprzestawiane. W tym fragmencie Atarki jest mowa o logicznej kolejności sektorów używanej przez stacje, która jest inna w przypadku Karinki i użytkownicy muszą to wiedzieć, żeby uniknąć pomyłek. A gdy już napiszesz konwerter to się go tu przywoła :)

Sformułowanie, że jakaś gęstość dyskietki Atari jest "z punktu widzenia kontrolera WD 1772 gęstością [M]FM" jest mylące. FM i MFM to metoda zapisu na dyskietce i nie zależy od modelu kontrolera ani nie definiuje wielkości czy liczby sektorów. Chyba tylko SD stosuje FM, a reszta MFM? --0xF 22:22, 15 mar 2018 (CET)

Personal tools