Dyskusja użytkownika:Krótki

From Atariki

Revision as of 10:53, 6 wrz 2010; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Bądź tak miły, i dodaj kategorię do hasła Black Lamp, które stworzyłeś, bo je skasuję. KMK 13:21, 20 kwi 2009 (CEST)

-- tak zwany foch bo ktos zapomnial dodac kategori? Jak widzisz blad to go po prostu poprawiasz a nie straszysz wykasowaniem artka. nie szkoda Ci czasu jaki potrzebowales na znalezienie autora i dodanie komentarza? walor edukacyjny? rowny zero. a co by bylo gdyby autor nie przeczytal Twojej uwagi bo np. zajmowal sie dziewczyna przez tydzien? stracilibysmy calkiem ciekawy artek, dlaczego? polityka szalonego drwala, tylko pozniej nie dziwmy sie ze tak malo jest edycji (dodawania) w atariki. Xxl 13:42, 20 kwi 2009 (CEST)

--

Poprawiłeś numery wersji XL OS-u z np. BB 01.02 na BB000001 rev. 2. Zaczynam mieć wątpliwości, czy słusznie - np. w Atari ST wersja TOS-u jest zakodowana w BCD na 32 bitach, więc mamy np. (o ile dobrze pamiętam) $00000104, ale w literaturze ten TOS nazywa się "1.04", z pominięciem początkowych zer. Tu chyba należałoby ten kod rozumieć tak samo, ostatecznie jest to ta sama firma. Proponuję więc skrócić notację i zapisywać te numery jako np. "BB 1.02" (bo się rozumie samo przez się, że ostatnie cyfry to numer rewizji). KMK 12:11, 6 wrz 2010 (CEST)

Też się zastanawiam. Parę spostrzeżeń:
* Nie znam literatury dot. ST. Być może w literaturze jest napisane jak należy interpretować numer wersji - że bajt 3. to major number, że bajt 4. to minor number i żeby nie używać wiodących zer. Natomiast w XL Addendum wyraźnie napisli, że pełna forma "Part number" to AANNNNNN bez spacji, i nie znam innych dokumentów które odnoszą się do part number. W każdym razie jeśli mamy skracać konwencję, to usunąłbym spację pomiędzy "BB" a "1.02", a poza tym wypadałoby napisać w Sygnatura ROM, że stosujemy formę skróconą. Apropos - chyba ten artykuł powinien się nazywać Sygnatura XL OS.
* Wywalenie słowa rev. - czemu nie. Ale 0 sprzed numeru rewizji bym wywalił - ani w kodzie źródłowym ani w literaturze 0 przed numerem rewizji nie było stosowane.
* Według firmy Atari, najwyraźniej Part number w ogóle nie ma znaczenia przy rozpoznawaniu wersji systemu. W kodzie źródłowym piszą sobie "Revision 10 (1200XL), Revision 1 (600XL/800XL)". Założenie było takie, że numer rewizji wraz z modelem komputera wystarczają do określenia wersji systemu. W XL Addendum opisują że aby rozpoznać wersję systemu XL, należy sprawdzić "Option byte" ($FFF1, 1 dla 1200XL, 2 dla późniejszych (w tym 14050XLD)) i "Revision number". Może my też powinniśmy zacząć stosować parę Option byte.Revision number? (Tracimy w ten sposób możliwość odróżnienia ROMów do 65XE i 1450XLD, ale OS 1450XLD i jest prototypem więc i tak przy dyskusji o nim trzeba podawać więcej informacji) (Druga komplikacja - w systemach dla 65816 z Option byte zrezygnowano.)
* Internet nie książka, nie musimy oszczędzać miejsca ;)
Personal tools