Future Composer

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 18:13, 17 lis 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 16:03, 22 sty 2007
Ramos (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 3: Linia 3:
Uwaga: obsługa wymagająca cierpliwości (prawdziwie ''futurystyczny'' design programu). :) Uwaga: obsługa wymagająca cierpliwości (prawdziwie ''futurystyczny'' design programu). :)
Edytora tego używali tacy muzycy jak [[Zur-Soft]], [[Top Odin]], [[Tomasz Liebich]] czy [[Tatqoo]] i [[Greg]]. Edytora tego używali tacy muzycy jak [[Zur-Soft]], [[Top Odin]], [[Tomasz Liebich]] czy [[Tatqoo]] i [[Greg]].
 +Program ten wzorowany był na edytorze muzycznym o tej samie nazwie z Commodore 64. Wygląd jak i obsługa edytora
 +pochodzi z C64.
Niektóre cechy charakterystyczne dla FC: Niektóre cechy charakterystyczne dla FC:

Wersja z dnia 16:03, 22 sty 2007

Program, w skrócie zwany FC. Pierwszy komercyjny polski edytor muzyczny dla komputerów Atari 8-bit. Napisany przez Magnusa około 1989/1990 r. (nieoficjalna prezentacja na Atari Stars Party), został wydany przez firmę Spektra w 1991 roku (jeszcze przed Chaos Music Composerem - L.K. Avalonu czy Sound Trackerem firmy ASF). Umożliwiał tworzenie 3-kanałowych muzyczek (kanał 1 i 2 połączone) w stylu kompozycji Adama Gilmore'a, czyli czysty, syntetyczny dźwięk POKEYa. Uwaga: obsługa wymagająca cierpliwości (prawdziwie futurystyczny design programu). :) Edytora tego używali tacy muzycy jak Zur-Soft, Top Odin, Tomasz Liebich czy Tatqoo i Greg. Program ten wzorowany był na edytorze muzycznym o tej samie nazwie z Commodore 64. Wygląd jak i obsługa edytora pochodzi z C64.

Niektóre cechy charakterystyczne dla FC:

  • generował krótkie objętościowo pliki gotowe do użycia (spakowane dane muzyczki, z dołączoną, relokowalną procedurą odgrywającą (tzw. playerem) w kodzie maszynowym);
  • bardzo oszczędny (w porównaniu do konkurencji) czas wykonywania się procedury odgrywającej (było to ważne w demach np. Konop użył muzyczki z F.C. w części z wypełnianą wektorówką w demie Sweet Illusions).


Grafika:future_composer.png

Linki:

Personal tools