GFA BASIC (język programowania)

From Atariki

Revision as of 05:24, 24 wrz 2012; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Strukturalny język programowania oparty o dialekt Basica, przeznaczony dla komputerów od serii ST wzwyż. Oferowany niegdyś przez firmę GFA Systemtechnik GmbH. Autorem jest niemiecki programista Frank Ostrowski (twórca Turbo BASIC-a XL). GFA BASIC jest jednym z najpopularniejszych i najciekawszych języków programowania dla ST/STE.

Podstawowy pakiet składa się z interpretera języka (zawierającego swój własny edytor). Oprócz niego dostępny jest zewnętrzny kompilator dla programów napisanych w GFA Basicu oraz oddzielne środowisko pozwalające na uruchamianie nieskompilowanych programów bez obecności właściwego interpretera.

Popularność języka w znacznej mierze wynikała z wysokiej jakości wielu jego elementów (np. edytora itp.). Składały się na nie: duża wydajność wykonywania kodu (możliwe było stworzenie prostych gier już na ST, bez znacznej wiedzy i doświadczenia programistycznego itp.), szybkość i wygoda kodowania, rozbudowane i często nowatorskie opcje środowiska, szeroki wachlarz dostępnych procedur (w tym multimedialnych oraz specyficznych dla STE/TT).

Ciekawostką na tle innych języków programowania była duża ilość aliasów podstawowych procedur i funkcji, np. graficznych (zgodnych np. z popularnymi wtedy Pascalami i kompilatorami C itp.), dzięki temu każdy programista mógł rozpocząć programowanie bez czasochłonnego przygotowania i analizowania literatury. Z językiem był dostępny plik tekstowy opisujący wszystkie dostępne procedury i aliasy, a jego wielkość wtedy była znaczna bo wynosiła około 350 kb.

Powiązane


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools