Glenn the 5200 Man

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:02, 30 lis 2023
Dracon (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 13:06, 30 lis 2023
Dracon (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
Glenn Botts - amerykański [[cracker]], znany z działania na 8-bitowym Atari w latach 80. XX wieku. Zmarł w listopadzie 2022 roku na atak serca. Glenn Botts - amerykański [[cracker]], znany z działania na 8-bitowym Atari w latach 80. XX wieku. Zmarł w listopadzie 2022 roku na atak serca.
-Glenn był prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych ówcześnie crackerów oprogramowania Atari, ponieważ miał wyjątkową "specjalizację". Większość piratów usuwała ochronę kopii z software'u, dzięki czemu była możliwa do kopiowania i można go udostępnić za darmo. Glenn z kolei "przerabiał" gry z systemu Atari [[5200]] i przekształcał je tak, aby działały na 8-bitowych komputerach Atari. Wiele gier stworzonych dla Atari 5200 nie zostało wydanych dla 8-bitowych komputerów więc istnienie "konwersji" Glenna miało unikalny rezultat nowych gier dla komputerów Atari, które w innym przypadku nie istniałyby.+Glenn był prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych ówcześnie crackerów oprogramowania Atari, ponieważ miał wyjątkową "specjalizację". Większość piratów usuwała ochronę kopii z software'u, dzięki czemu była możliwa do kopiowania i można go udostępnić za darmo. Glenn z kolei "przerabiał" gry z konsoli Atari [[5200]] i przygotowywał je tak, aby działały na 8-bitowych komputerach Atari. Wiele gier stworzonych dla Atari 5200 nie zostało wydanych dla 8-bitowych komputerów więc istnienie "konwersji" Glenna miało unikalny rezultat w postaci nowych gier dla komputerów Atari, które w innym przypadku nie istniałyby.
-Atari 5200 było bardzo podobne pod względem architektury do komputerów Atari, ale nie w 100% kompatybilne, np. cartridge z A5200 fizycznie nie pasowały do komputerów Atari. Ponadto joysticki były tam innego typu.+Atari 5200 było bardzo podobne pod względem architektury do komputerów Atari, ale nie w 100% kompatybilne z nimi, np. cartridge z A5200 fizycznie nie pasowały do komputerów Atari. Ponadto joysticki były tam innego typu.
W 2015 roku Glenn udzielił [https://www.youtube.com/watch?v=_D-2ep2DMGQ wywiadu] o swojej twórczości w podkaście Kaya Savetz'a. W 2015 roku Glenn udzielił [https://www.youtube.com/watch?v=_D-2ep2DMGQ wywiadu] o swojej twórczości w podkaście Kaya Savetz'a.

Wersja z dnia 13:06, 30 lis 2023

Glenn Botts - amerykański cracker, znany z działania na 8-bitowym Atari w latach 80. XX wieku. Zmarł w listopadzie 2022 roku na atak serca. Glenn był prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych ówcześnie crackerów oprogramowania Atari, ponieważ miał wyjątkową "specjalizację". Większość piratów usuwała ochronę kopii z software'u, dzięki czemu była możliwa do kopiowania i można go udostępnić za darmo. Glenn z kolei "przerabiał" gry z konsoli Atari 5200 i przygotowywał je tak, aby działały na 8-bitowych komputerach Atari. Wiele gier stworzonych dla Atari 5200 nie zostało wydanych dla 8-bitowych komputerów więc istnienie "konwersji" Glenna miało unikalny rezultat w postaci nowych gier dla komputerów Atari, które w innym przypadku nie istniałyby. Atari 5200 było bardzo podobne pod względem architektury do komputerów Atari, ale nie w 100% kompatybilne z nimi, np. cartridge z A5200 fizycznie nie pasowały do komputerów Atari. Ponadto joysticki były tam innego typu.

W 2015 roku Glenn udzielił wywiadu o swojej twórczości w podkaście Kaya Savetz'a.

Personal tools