Glenn the 5200 Man

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:06, 30 lis 2023
Dracon (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 09:41, 1 gru 2023
Dracon (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
Glenn Botts - amerykański [[cracker]], znany z działania na 8-bitowym Atari w latach 80. XX wieku. Zmarł w listopadzie 2022 roku na atak serca. Glenn Botts - amerykański [[cracker]], znany z działania na 8-bitowym Atari w latach 80. XX wieku. Zmarł w listopadzie 2022 roku na atak serca.
-Glenn był prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych ówcześnie crackerów oprogramowania Atari, ponieważ miał wyjątkową "specjalizację". Większość piratów usuwała ochronę kopii z software'u, dzięki czemu była możliwa do kopiowania i można go udostępnić za darmo. Glenn z kolei "przerabiał" gry z konsoli Atari [[5200]] i przygotowywał je tak, aby działały na 8-bitowych komputerach Atari. Wiele gier stworzonych dla Atari 5200 nie zostało wydanych dla 8-bitowych komputerów więc istnienie "konwersji" Glenna miało unikalny rezultat w postaci nowych gier dla komputerów Atari, które w innym przypadku nie istniałyby.+Glenn był prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych ówcześnie crackerów oprogramowania Atari, ponieważ miał wyjątkową "specjalizację". Większość piratów usuwała zabezpieczenia z programów, dzięki czemu były one możliwe do kopiowania i udostępnianiania za darmo. Glenn z kolei "przerabiał" gry z konsoli Atari [[5200]] i przygotowywał je tak, aby działały na 8-bitowych komputerach Atari. Wiele gier stworzonych dla Atari 5200 nie zostało wydanych dla 8-bitowych komputerów więc istnienie "konwersji" Glenna miało unikalny rezultat w postaci nowych gier dla komputerów Atari, które w innym przypadku nie istniałyby.
-Atari 5200 było bardzo podobne pod względem architektury do komputerów Atari, ale nie w 100% kompatybilne z nimi, np. cartridge z A5200 fizycznie nie pasowały do komputerów Atari. Ponadto joysticki były tam innego typu.+Atari 5200 było bardzo podobne pod względem architektury do komputerów Atari, ale jednak nie w 100% kompatybilne z nimi, np. cartridge z A5200 fizycznie nie pasowały do komputerów Atari. Ponadto joysticki były innego typu.
-W 2015 roku Glenn udzielił [https://www.youtube.com/watch?v=_D-2ep2DMGQ wywiadu] o swojej twórczości w podkaście Kaya Savetz'a.+W 2015 roku Glenn udzielił wywiadu o swojej twórczości, który później został opublikowany jako [https://www.youtube.com/watch?v=_D-2ep2DMGQ podcast] Kaya Savetz'a.
 + 
 +== Linki ==
* [https://forums.atariage.com/topic/345726-rip-glenn-botts-aka-glenn-the-5200-man/ Wspomnienie na forum AtariAge] * [https://forums.atariage.com/topic/345726-rip-glenn-botts-aka-glenn-the-5200-man/ Wspomnienie na forum AtariAge]

Wersja z dnia 09:41, 1 gru 2023

Glenn Botts - amerykański cracker, znany z działania na 8-bitowym Atari w latach 80. XX wieku. Zmarł w listopadzie 2022 roku na atak serca. Glenn był prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych ówcześnie crackerów oprogramowania Atari, ponieważ miał wyjątkową "specjalizację". Większość piratów usuwała zabezpieczenia z programów, dzięki czemu były one możliwe do kopiowania i udostępnianiania za darmo. Glenn z kolei "przerabiał" gry z konsoli Atari 5200 i przygotowywał je tak, aby działały na 8-bitowych komputerach Atari. Wiele gier stworzonych dla Atari 5200 nie zostało wydanych dla 8-bitowych komputerów więc istnienie "konwersji" Glenna miało unikalny rezultat w postaci nowych gier dla komputerów Atari, które w innym przypadku nie istniałyby. Atari 5200 było bardzo podobne pod względem architektury do komputerów Atari, ale jednak nie w 100% kompatybilne z nimi, np. cartridge z A5200 fizycznie nie pasowały do komputerów Atari. Ponadto joysticki były innego typu.

W 2015 roku Glenn udzielił wywiadu o swojej twórczości, który później został opublikowany jako podcast Kaya Savetz'a.

Linki

Personal tools