Happy Warp

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:07, 30 cze 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 13:32, 11 lis 2009
Pecus (Dyskusja | wkład)
(Protokół transmisji US Doubler / Happy Warp)
Next diff →
Linia 5: Linia 5:
== Protokół transmisji US Doubler / Happy Warp== == Protokół transmisji US Doubler / Happy Warp==
-Protokół transmisji [[US Doubler]]a (i zgodnego z nim Happy Warp), znany też jako UltraSpeed bądź po prostu "Ultra", jest identyczny jak w standardzie, z tą różnicą, że układ [[POKEY]] programowany jest do pracy z prędkością 52 kbps. Praca w standardowym 19,2 kbps także jest możliwa. Stacja przełącza się automatycznie pomiędzy tymi dwoma trybami pracy, a do pomiaru żądanej przez komputer prędkości wykorzystuje pojawiający się na [[gniazdo SIO|złączu szeregowym Atari]] synchronizujący sygnał zegarowy (CLOCK OUT).+Protokół transmisji [[US Doubler]]a (i zgodnego z nim Happy Warp), znany też jako UltraSpeed bądź po prostu "Ultra", jest identyczny jak w standardzie, z tą różnicą, że układ [[POKEY]] programowany jest do pracy z prędkością 52 kbps. Praca w standardowym 19,2 kbps także jest możliwa. Stacja przełącza się automatycznie pomiędzy tymi dwoma trybami pracy, a prędkość transmisji rozpoznawana jest metodą "prób i błędów". Stacja stara się odebrać blok komendy ustawiając się kolejno na dostępne prędkości transmisji, jeśli odebranie komendy powiedzie się, stacja pracuje dalej z rozpoznaną prędkością.
Stacje z rozszerzeniem US Doubler implementują dodatkową komendę POLL ('?'). Wysłanie - w standardzie - tej komendy do stacji dysków powoduje, że zwraca ona 1 bajt stanowiący wartość, jaką należy wstawić do licznika układu [[POKEY]] celem uzyskania szybkiej transmisji. W standardowych stacjach US Doubler wartością tą jest $0A, ale stacje innych producentów dzięki temu mechanizmowi mogą implementować wyższe prędkości i wciąż pozostają zgodne z US Doublerem. Stacje z rozszerzeniem US Doubler implementują dodatkową komendę POLL ('?'). Wysłanie - w standardzie - tej komendy do stacji dysków powoduje, że zwraca ona 1 bajt stanowiący wartość, jaką należy wstawić do licznika układu [[POKEY]] celem uzyskania szybkiej transmisji. W standardowych stacjach US Doubler wartością tą jest $0A, ale stacje innych producentów dzięki temu mechanizmowi mogą implementować wyższe prędkości i wciąż pozostają zgodne z US Doublerem.

Wersja z dnia 13:32, 11 lis 2009

Zaawansowane rozszerzenie do stacji 1050. Oprócz szybkiej transmisji - w trybie UltraSpeed - dodano kopiowanie dysków zabezpieczonych sektorami CRC oraz sektorami podwójnie numerowanymi. Stacja z tym rozszerzeniem potrafi również obsługiwać 180k format PC.

Więcej informacji oraz opis wykonania rozszerzenia na stronie Jurka Soboli: http://dereatari.republika.pl/serw.htm

Protokół transmisji US Doubler / Happy Warp

Protokół transmisji US Doublera (i zgodnego z nim Happy Warp), znany też jako UltraSpeed bądź po prostu "Ultra", jest identyczny jak w standardzie, z tą różnicą, że układ POKEY programowany jest do pracy z prędkością 52 kbps. Praca w standardowym 19,2 kbps także jest możliwa. Stacja przełącza się automatycznie pomiędzy tymi dwoma trybami pracy, a prędkość transmisji rozpoznawana jest metodą "prób i błędów". Stacja stara się odebrać blok komendy ustawiając się kolejno na dostępne prędkości transmisji, jeśli odebranie komendy powiedzie się, stacja pracuje dalej z rozpoznaną prędkością.

Stacje z rozszerzeniem US Doubler implementują dodatkową komendę POLL ('?'). Wysłanie - w standardzie - tej komendy do stacji dysków powoduje, że zwraca ona 1 bajt stanowiący wartość, jaką należy wstawić do licznika układu POKEY celem uzyskania szybkiej transmisji. W standardowych stacjach US Doubler wartością tą jest $0A, ale stacje innych producentów dzięki temu mechanizmowi mogą implementować wyższe prędkości i wciąż pozostają zgodne z US Doublerem.

Zobacz też

Personal tools