Happy Warp

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 23:26, 26 sty 2010
KMK (Dyskusja | wkład)
(Zobacz też - zm. kat.)
← Previous diff
Wersja z dnia 20:36, 2 mar 2010
Yansen (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
 +Inne nazwy: HAPPY DRIVE, Amerykan
 +Producent: Happy Computers Inc., USA
 +Procesor: 6502
 +ROM: 8KB
 +RAM: 8KB-6264
 +PIO: 6532
 +Kontroler: 2793
 +Transmisja: 70000 bodów
 +Gęstości: S, E, M, D, I, A
 +
Zaawansowane rozszerzenie do stacji [[1050]]. Oprócz szybkiej transmisji - w trybie UltraSpeed - dodano kopiowanie dysków zabezpieczonych sektorami CRC oraz sektorami podwójnie numerowanymi. Stacja z tym rozszerzeniem potrafi również obsługiwać 180k format PC. Zaawansowane rozszerzenie do stacji [[1050]]. Oprócz szybkiej transmisji - w trybie UltraSpeed - dodano kopiowanie dysków zabezpieczonych sektorami CRC oraz sektorami podwójnie numerowanymi. Stacja z tym rozszerzeniem potrafi również obsługiwać 180k format PC.

Wersja z dnia 20:36, 2 mar 2010

Inne nazwy: HAPPY DRIVE, Amerykan Producent: Happy Computers Inc., USA Procesor: 6502 ROM: 8KB RAM: 8KB-6264 PIO: 6532 Kontroler: 2793 Transmisja: 70000 bodów Gęstości: S, E, M, D, I, A

Zaawansowane rozszerzenie do stacji 1050. Oprócz szybkiej transmisji - w trybie UltraSpeed - dodano kopiowanie dysków zabezpieczonych sektorami CRC oraz sektorami podwójnie numerowanymi. Stacja z tym rozszerzeniem potrafi również obsługiwać 180k format PC.

Więcej informacji oraz opis wykonania rozszerzenia na stronie Jurka Soboli: http://dereatari.republika.pl/serw.htm

Uwaga: istnieją "w obiegu" stacje Top Drive 1050, które przedstawiają się jako "Happy Warp".

Protokół transmisji US Doubler / Happy Warp

Protokół transmisji US Doublera (i zgodnego z nim Happy Warp), znany też jako UltraSpeed bądź po prostu "Ultra", jest identyczny jak w standardzie, z tą różnicą, że układ POKEY programowany jest do pracy z prędkością 52 kbps. Praca w standardowym 19,2 kbps także jest możliwa. Stacja przełącza się automatycznie pomiędzy tymi dwoma trybami pracy, a prędkość transmisji rozpoznawana jest, w zależności od implementacji, korzystając z sygnału CLOCK OUT w gnieździe SIO, lub metodą "prób i błędów". Ta druga polega na tym, że stacja stara się odebrać blok komendy ustawiając się kolejno na dostępne prędkości transmisji, jeśli odebranie komendy powiedzie się, stacja pracuje dalej z rozpoznaną prędkością.

Stacje z rozszerzeniem US Doubler implementują dodatkową komendę POLL ('?'). Wysłanie - w standardzie - tej komendy do stacji dysków powoduje, że zwraca ona 1 bajt stanowiący wartość, jaką należy wstawić do licznika układu POKEY celem uzyskania szybkiej transmisji. W standardowych stacjach US Doubler wartością tą jest $0A, ale stacje innych producentów dzięki temu mechanizmowi mogą implementować wyższe prędkości i wciąż pozostają zgodne z US Doublerem.

Zobacz też

Personal tools