Jaskier

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 17:36, 30 wrz 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 17:39, 30 wrz 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 7: Linia 7:
Od 2005 r. nadzoruje projekt najlepszego emulatora 8-bitowego Atari pod Windows: [[Atari800Win PLus]]. Od 2005 r. nadzoruje projekt najlepszego emulatora 8-bitowego Atari pod Windows: [[Atari800Win PLus]].
- +==Odnośniki zewnętrzne==
- +[http://jaskier.atari8.info Strona domowa Jaskiera]
-Strona domowa Jaskiera:+
-[http://jaskier.atari8.info/]+
{{stub}} {{stub}}
[[Kategoria:Ludzie]] [[Kategoria:Ludzie]]
[[Kategoria:Członkowie grupy Taquart]] [[Kategoria:Członkowie grupy Taquart]]

Wersja z dnia 17:39, 30 wrz 2006

Grafika:JASKIER_of_TAQUART_in_2004.jpg

Marcin 'Jaskier' Lewandowski (urodzony w latach siedemdziesiątych XX wieku), nieco tajemniczy i uznany atarowski programista z Torunia (przydomek nadał sobie zapewne z kultowej powieści Sapkowskiego "Wiedźmin"). Pracuje obecnie jako nauczyciel-informatyk. Znany zaczął być około 1993 roku, kiedy wraz z Electronem, także z Torunia, stworzyli wspólnie "November Demo". W podobnym czasie powstał też solowy, świetny (szczególnie jak na czasy powstania) program użytkowy Jaskiera - ATARI FONT MAKER. Umożliwiał on całkiem wygodne tworzenie grafiki (w tym i animacji!) do gier w wielu trybach znakowych i trochę szkoda, że tak mało się upowszechnił. Obecnie można powiedzieć, że ATARI FONT MAKER ma nowoczesnego następcę - Graph2Font. Wracając do głównego bohatera - starał się dostać do ekipy DeJet'a (Darka Żołny), który w piśmie "Tajemnice Atari" ogłosił nabór ludzi do swego projektu (niestety, idea ta upadła). Później zasilił szeregi legendarnej Denomii (około roku 1993/94). Grupa ta stosunkowo szybko się jednak rozpadła i Jaskier wraz z Electronem trafili do kolejnej, gdzie (z przerwą: 1997-2003) są po dziś dzień - Taquart.

Jaskier napisał kika używanych na scenie narzędzi, takich jak wspomniany A.F.M., paker własnej produkcji czy Theta Music Composer (pierwszy edytor muzyczny na poważnie wykorzystujący zalety rozszerzenia stereo w Atari). Kodował także intro do zina Energy i dwóch częściach dema (Back to life, Back to Life 2) oraz w grze Grunwald 1410.

Od 2005 r. nadzoruje projekt najlepszego emulatora 8-bitowego Atari pod Windows: Atari800Win PLus.

Odnośniki zewnętrzne

Strona domowa Jaskiera


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools