Jaskier

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 06:49, 25 wrz 2012
Grzeniu (Dyskusja | wkład)
(Konkurencja przecież nie śpi ;))
← Previous diff
Wersja z dnia 06:56, 25 wrz 2012
Sikor (Dyskusja | wkład)
(jak mi kiedyś zwrócono tu uwagę - najlepszy/najgorszy/sraki/owaki jest oceną subiektywną - zatarikowanie artykułu pod względem formalnym)
Next diff →
Linia 6: Linia 6:
Jaskier napisał kika używanych na scenie narzędzi, takich jak wspomniany A.F.M., paker własnej produkcji czy [[Theta Music Composer]] (pierwszy edytor muzyczny na poważnie wykorzystujący zalety rozszerzenia stereo w Atari). Kodował także intro do zina [[Energy]] i dwóch częściach dema ([[Back to life]], [[Back to Life 2]]) oraz w grze [[Grunwald 1410]]. Jaskier napisał kika używanych na scenie narzędzi, takich jak wspomniany A.F.M., paker własnej produkcji czy [[Theta Music Composer]] (pierwszy edytor muzyczny na poważnie wykorzystujący zalety rozszerzenia stereo w Atari). Kodował także intro do zina [[Energy]] i dwóch częściach dema ([[Back to life]], [[Back to Life 2]]) oraz w grze [[Grunwald 1410]].
-Od 2005 r. nadzoruje projekt jednego z najlepszych emulatorów 8-bitowego Atari pod Windows: [[Atari800Win PLus]].+Od 2005 r. nadzoruje projekt jednego z emulatorów 8-bitowego Atari pod Windows: [[Atari800Win PLus]].
==Odnośniki zewnętrzne== ==Odnośniki zewnętrzne==
[http://jaskier.atari8.info Strona domowa Jaskiera] [http://jaskier.atari8.info Strona domowa Jaskiera]

Wersja z dnia 06:56, 25 wrz 2012

Grafika:JASKIER_of_TAQUART_in_2004.jpg

Marcin 'Jaskier' Lewandowski (urodzony w latach siedemdziesiątych XX wieku), nieco tajemniczy i uznany atarowski programista z Torunia (przydomek nadał sobie zapewne z kultowej powieści Sapkowskiego "Wiedźmin"). Pracuje obecnie jako nauczyciel-informatyk. Znany zaczął być około 1993 roku, kiedy wraz z Electronem, także z Torunia, stworzyli wspólnie "November Demo". W podobnym czasie powstał też solowy, świetny (szczególnie jak na czasy powstania) program użytkowy Jaskiera - Atari Font Maker. Umożliwiał on całkiem wygodne tworzenie grafiki (w tym i animacji!) do gier w wielu trybach znakowych i trochę szkoda, że tak mało się upowszechnił. Obecnie można powiedzieć, że ATARI FONT MAKER ma nowoczesnego następcę - Graph2Font. Wracając do głównego bohatera - starał się dostać do ekipy DeJet'a (Darka Żołny), który w piśmie "Tajemnice Atari" ogłosił nabór ludzi do swego projektu (niestety, idea ta upadła). Później zasilił szeregi legendarnej Denomii (około roku 1993/94). Grupa ta stosunkowo szybko się jednak rozpadła i Jaskier wraz z Electronem trafili do kolejnej, gdzie (z przerwą: 1997-2003) są po dziś dzień - Taquart.

Jaskier napisał kika używanych na scenie narzędzi, takich jak wspomniany A.F.M., paker własnej produkcji czy Theta Music Composer (pierwszy edytor muzyczny na poważnie wykorzystujący zalety rozszerzenia stereo w Atari). Kodował także intro do zina Energy i dwóch częściach dema (Back to life, Back to Life 2) oraz w grze Grunwald 1410.

Od 2005 r. nadzoruje projekt jednego z emulatorów 8-bitowego Atari pod Windows: Atari800Win PLus.

Odnośniki zewnętrzne

Strona domowa Jaskiera


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools