Jaskier

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:57, 8 sie 2005
Dracon (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Dracon (Dyskusja | wkład)

Linia 1: Linia 1:
{{grafr|JASKIER_of_TAQUART_in_2004.jpg}} {{grafr|JASKIER_of_TAQUART_in_2004.jpg}}
-{{Taquart-Ludzie}} 
-'''JASKIER''' - Marcin Lewandowski (urodzony w latach siedemdziesiątych XX wieku), nieco tajemniczy ;) i uznany atarowski programista z Torunia (przydomek nadał sobie zapewne z kultowej powieści Sapkowskiego "Wiedźmin") ;) Pracuje obecnie jako nauczyciel-informatyk. Znany być zaczął około 1993 roku, kiedy wraz z [[Electron|Electronem]], także z Torunia, stworzyli wspólnie "NOVEMBER DEMO".+Marcin 'Jaskier' Lewandowski (urodzony w latach siedemdziesiątych XX wieku), nieco tajemniczy i uznany atarowski programista z Torunia (przydomek nadał sobie zapewne z kultowej powieści Sapkowskiego "Wiedźmin"). Przez 13 lat pracował jako nauczyciel-informatyk, a obecnie zasila szeregi znanej firmy INTEL.
-W podobnym czasie powstał też solowy, świetny (szczególnie jak na czasy powstania) program użytkowy Jaskiera - ATARI FONT MAKER. Umożliwiał on całkiem wygodne tworzenie grafiki (w tym i animacji!) do gier w wielu trybach znakowych i trochę szkoda, że tak mało został rozpowszechniony. :-/ Obecnie można powiedzieć, że [[A.F.M.]] ma nowoczesnego następcę - [[Graph2Font]]. Wracając do głównego bohatera - starał się dostać do ekipy DeJet'a (Darka Żołny), który ogłosił nabór ludzi do swego projektu (niestety, idea ta upadła). Później zasilił szerego legendarnej DENOMII (około roku 1993/94) - grupy scenowej, majacej chyba największą liczbę ludzi w historii 8-bit w Polsce (!!!). Grupa ta stosunkowo szybko się jednak rozpadła i Jaskier wraz z Electronem trafili do kolejnej, gdzie (z przerwami) są po dziś dzień - TAQUART. :) +Jaskier znany zaczął być około 1993 roku, kiedy wraz z [[Electron]]em, także z Torunia, stworzyli wspólnie "[[November Demo]]".
 +W podobnym czasie powstał też solowy, świetny (szczególnie jak na czasy powstania) program użytkowy Jaskiera - [[Atari Font Maker]]. Umożliwiał on całkiem wygodne tworzenie grafiki (w tym i animacji!) do gier w wielu trybach znakowych i trochę szkoda, że tak mało się upowszechnił. Obecnie można powiedzieć, że ATARI FONT MAKER ma nowoczesnego następcę - [[Graph2Font]]. Wracając do głównego bohatera - starał się dostać do ekipy DeJet'a (Darka Żołny), który w piśmie "Tajemnice Atari" ogłosił nabór ludzi do swego projektu (niestety, idea ta upadła). Później zasilił szeregi legendarnej [[Denomia|Denomii]] (około roku 1993/94). Grupa ta stosunkowo szybko się jednak rozpadła i Jaskier wraz z Electronem trafili do kolejnej, gdzie (z przerwą: 1997-2003) są po dziś dzień - [[Taquart]].
-Jaskier napisał kika używanych na scenie narzędzi, takich jak wspomniany A.F.M., paker własnej produkcji czy '''THETA MUSIC COMPOSER''' (pierwszy edytor muzyczny na poważnie wykorzystujący zalety rozszerzenia stereo w Atari). Kodował także w intrze do zina [[Energy]] i dwóch częściach dema ([[Back_to_life]], [[Back_to_life_2]]) oraz w grze "Grunwald 1410".+Jaskier napisał kika używanych na scenie narzędzi, takich jak wspomniany A.F.M., paker własnej produkcji czy [[Theta Music Composer]] (pierwszy edytor muzyczny na poważnie wykorzystujący zalety rozszerzenia stereo w Atari). Kodował także intro do zina [[Energy]] i dwóch częściach dema ([[Back to life]], [[Back to Life 2]]) oraz w grze [[Grunwald 1410]].
-Od 2005 r. nadzoruje projekt najlepszego emulatora 8-bitowego pod Windows: [[Atari800Win_PLus]].+Od 2005 r. nadzoruje projekt jednego z emulatorów 8-bitowego Atari pod Windows: [[Atari800Win PLus]].
 +==Odnośniki zewnętrzne==
 +[http://jaskier.atari8.info Strona domowa Jaskiera]<br>
 +[https://demozoo.org/sceners/2618/ DEMOZOO]
-Strona domowa Jaskiera:+[[Kategoria:Ludzie]]
-[http://jaskier.atari8.info/]+[[Kategoria:Członkowie grupy Taquart]]
- +
-{{stub}}+

Aktualna wersja

Grafika:JASKIER_of_TAQUART_in_2004.jpg

Marcin 'Jaskier' Lewandowski (urodzony w latach siedemdziesiątych XX wieku), nieco tajemniczy i uznany atarowski programista z Torunia (przydomek nadał sobie zapewne z kultowej powieści Sapkowskiego "Wiedźmin"). Przez 13 lat pracował jako nauczyciel-informatyk, a obecnie zasila szeregi znanej firmy INTEL. Jaskier znany zaczął być około 1993 roku, kiedy wraz z Electronem, także z Torunia, stworzyli wspólnie "November Demo". W podobnym czasie powstał też solowy, świetny (szczególnie jak na czasy powstania) program użytkowy Jaskiera - Atari Font Maker. Umożliwiał on całkiem wygodne tworzenie grafiki (w tym i animacji!) do gier w wielu trybach znakowych i trochę szkoda, że tak mało się upowszechnił. Obecnie można powiedzieć, że ATARI FONT MAKER ma nowoczesnego następcę - Graph2Font. Wracając do głównego bohatera - starał się dostać do ekipy DeJet'a (Darka Żołny), który w piśmie "Tajemnice Atari" ogłosił nabór ludzi do swego projektu (niestety, idea ta upadła). Później zasilił szeregi legendarnej Denomii (około roku 1993/94). Grupa ta stosunkowo szybko się jednak rozpadła i Jaskier wraz z Electronem trafili do kolejnej, gdzie (z przerwą: 1997-2003) są po dziś dzień - Taquart.

Jaskier napisał kika używanych na scenie narzędzi, takich jak wspomniany A.F.M., paker własnej produkcji czy Theta Music Composer (pierwszy edytor muzyczny na poważnie wykorzystujący zalety rozszerzenia stereo w Atari). Kodował także intro do zina Energy i dwóch częściach dema (Back to life, Back to Life 2) oraz w grze Grunwald 1410.

Od 2005 r. nadzoruje projekt jednego z emulatorów 8-bitowego Atari pod Windows: Atari800Win PLus.

Odnośniki zewnętrzne

Strona domowa Jaskiera
DEMOZOO

Personal tools