KMK/JŻ IDE FDISK II

From Atariki

Revision as of 23:38, 29 sie 2005; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

FDISK II - podstawowy program użytkowy dla posiadaczy interfejsu KMK/JŻ IDE, mający zastąpić używany dotychczas program FDISK v.1.40.

Menu wyboru dysków

Grafika:Fdisk2-1.png

Bezpośrednio po starcie program próbuje skomunikować się z obydwoma dyskami (master i slave) i odczytać ich konfigurację. Dysk master (napęd numer 0) musi się zgłosić, jeśli program stwierdzi jego brak, natychmiast kończy działanie. Dysku slave (napęd numer 1) może nie być.

Pierwsze wyświetlone menu jest listą dostępnych dysków. Lista ta liczy jedną lub dwie pozycje w zależności od tego, czy program wykrył dysk slave. Wyboru napędu dokonuje się klawiszami kursora (góra/dół). Nazwa wybranego napędu na liście powinna zostać podświetlona, a jego geometria wyświetlona na dole ekranu. Wybór zatwierdza się klawiszem RETURN.

Lista partycji

Grafika:Fdisk2-2.png

Po wybraniu napędu otwiera się lista partycji znajdujących się na dysku. Liczy ona sześć kolumn, licząc od lewej strony:

  • # - numery kolejne partycji.
  • Phys size - fizyczny rozmiar (w sektorach 512-bajtowych) każdej partycji.
  • Log size - rozmar każdej partycji w sektorach logicznych, według rozmiaru wybranego w następnej kolumnie.
  • BPS - rozmiar sektora logicznego w bajtach.
  • PSt - status partycji:
    • Act - partycja aktywna (włączona)
    • --- - partycja nieaktywna (wyłączona)
  • Atr - atrybuty partycji:
    • B (jak boot) - partycja startowa
    • R (jak redirect) - partycja, na którą będą przekierowane odwołania do D1:
    • L (jak locked) - partycja zabezpieczona przed zapisem.

Pierwszy wpis, oznaczony numerem 00 nie dotyczy partycji lecz tzw. MBR (Master Boot Record). Jest to obszar, w którym znajduje się tablica partycji, a który odczytywany jest przez sterownik interfejsu podczas każdego restartu systemu (zimnego lub ciepłego). Jedynym parametrem MBR, jaki można zmienić, jest rozmiar liczony w sektorach 512-bajtowych - aczkolwiek normalnie nie ma potrzeby tego czynić. Pozostałe parametry są stałe. Co prawda atrybuty MBR można zmieniać, jednak nie są to w istocie atrybuty MBR, lecz raczej całego napędu.

Grafika:Fdisk2-3.png

Kolumna Phys size może zostać przełączona na Starts at. W tym trybie pokazuje ona numery sektorów fizycznych, od których zaczynają się partycje. Przełączenia trybu wyświetlania w tę i z powrotem dokonuje się przez Control/D (jak Display mode).

Klawiszologia

Wyboru partycji dokonuje się klawiszami kursora (góra/dół). Wciśnięcie RETURN powoduje przejście do edycji wybranego pola w kolumnie Log size. Można wpisać dowolną liczbę całkowitą z zakresu od 0 do 16777215 - UWAGA: program nie sprawdza, czy ta liczba ma sens. Przekroczenie rozmiaru dysku nie powoduje błędu, tylko liczba pozostałych do dyspozycji sektorów, wyświetlana na dole ekranu, będzie ujemna. Wpisany numer zatwierdza się klawiszem RETURN; wciśnięcie Esc powoduje opuszczenie edycji bez zapamiętania wprowadzonych zmian.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools