Karin Maxi

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:51, 10 kwi 2012
Stryker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 07:32, 11 kwi 2012
Trub (Dyskusja | wkład)
(Uatarikiowienie)
Next diff →
Linia 15: Linia 15:
* Zastosowany kontroler: WD1770 lub WD1772 * Zastosowany kontroler: WD1770 lub WD1772
* Identyfikator nowego urządzenia PBI: 7 (ustawiony sprzętowo na stałe) * Identyfikator nowego urządzenia PBI: 7 (ustawiony sprzętowo na stałe)
-* Interfejs może niepoprawnie współpracować z innymi urządzeniami PBI ze względu na konflikt rejestrów na stronie D1 (usterka sprzętowa) 
== Obsługa == == Obsługa ==
Linia 23: Linia 22:
Sztuczki: Sztuczki:
-* uruchomienie komputera z wciśniętym klawiszem "SELECT" - ustawienie stacji Karin Maxi jako D2: (niezależnie od przełącznika), przydatne w przypadku bootowania z innej stacji (np. szeregowej) +* uruchomienie komputera z wciśniętym klawiszem "SELECT" - ustawienie stacji Karin Maxi jako D2: (niezależnie od przełącznika), przydatne w przypadku bootowania z innej stacji (np. szeregowej); gdy mamy podłączone dwie stacje D2: przechodzi na D3:
-(gdy mamy podłączone dwie stacje - D2: przechodzi na D3:)+
* przytrzymanie klawisza "Shift" podczas transmisji danych - chwilowe wstrzymanie transmisji i podejrzenie zawartości ekranu. * przytrzymanie klawisza "Shift" podczas transmisji danych - chwilowe wstrzymanie transmisji i podejrzenie zawartości ekranu.
-== Informacje użytkowe ==+== Zdjęcia ==
-Tak wyglądała część kompletu sprzedawana przez producenta firmę Karin. Dodatkowo, do kompletu dodawany był napęd dyskietek 5.25 lub 3.5 cala (zwykły napęd od PC).+Na zdjęciach przedstawiono interfejs sprzedawany przez firmę Karin. Do kompletu dodawany był napęd dyskietek 5.25 lub 3.5 cala (od PC), instrukcja oraz dyskietka z [[MyDOS|MyDOSem]].
 + 
[[grafika:Karinmaxi1.jpg]] [[grafika:Karinmaxi1.jpg]]
Linia 40: Linia 39:
[[Grafika:Wd1772_2.jpg]] [[Grafika:Wd1772_2.jpg]]
<br><br> <br><br>
-Do interfejsu oprócz instrukcji dodawana była dyskietka z [[MyDOS|MyDOSem]]. Dość obszerny opis tego systemu znajduje się w instrukcji interfejsu.  
-[http://atariarea.krap.pl/files/karin_maxi_drive_instrukcja_uzytkowania.pdf Karin Maxi Disk Drive - Instrukcja użytkowania]+== Konflikt z innymi urządzeniami ==
-== Poprawka sprzętowo/programowa ==+Oryginalny interfejs posiada wadę, która może powodować problemy przy współpracy z innymi urządzeniami PBI. Dzieje się tak dlatego, że na stałe mapuje swoje rejestry na stronę D1, nawet wtedy gdy nie jest aktywowany przez system. W takiej sytuacji wszelkie zapisy na tę stronę wykonywanie przez sterowniki innych urządzeń PBI (np. [[IDE Plus]], [[KMK/JŻ IDE]] itp.) mogą być fałszywie odbierane przez Karin Maxi. Objawia się to niestabilną pracą lub całkowitym zawieszeniem komputera, np. przy kopiowaniu plików z IDE Plus do stacji.
-Jak wiadomo (albo i nie) interfejs Karin Maxi nie współpracuje poprawnie z innymi urządzeniami PBI (np. IDE+, KMK JZ/IDE itp.). Dzieje się tak dlatego, że na stałe mapuje swoje rejestry na stronę D1, nawet wtedy gdy nie jest aktywowany przez system. W takiej sytuacji wszelkie zapisy na tę stronę wykonywanie np. przez sterowniki innych urządzeń PBI mogą być fałszywie odbierane przez Karinkę. Objawia się to np. problemami lub zwisem przy kopiowaniu plików z IDE+ do stacji.+=== Naprawa ===
 +Wymagana jest drobna zmiana na płytce interfejsu oraz przeprogramowanie układu GAL16V8 (U3).
 +* przeciąć ścieżkę dochodzącą do pinu 4 układu GAL (sygnał D1XX powinien teraz dochodzić tylko do pinu 1)
 +* połączyć pin 4 układu GAL z pinem 12 układu U9 (74LS259) lub pinem 3 układu U7 (74LS30).
 +* zaprogramować GALa nowym plikiem [http://trub.atari8.info/files/KarinFix.zip .jed]
-Opis poprawki+Poniżej fragment schematu Karin Maxi z naniesionymi poprawkami.
--------------+
-Wymagana jest drobna zmiana na płytce oraz przeprogramowanie układu GAL16V8.+
-- przeciąć ścieżkę dochodzącą do pina 4 GALa (wcześniej był tam drugi sygnał D1XX, który teraz powinien dochodzić tylko do pinu 1 GALa)+
-- połączyć pin 4 GALa z pinem 12 układu U9 (74LS259) ew. pinem 3 układu 74LS30.+
-- zaprogramować GALa nowym plikiem [http://atariki.krap.pl/images/d/d7/KarinFix.zip jed.] +
-Jeszcze fragment schematu Karinki od Jera z naniesionymi poprawkami. 
[[Grafika:KarinFix.png]] [[Grafika:KarinFix.png]]
-Trzeba jeszcze dodać, że po tej zmianie nie będzie działał Foxowy MasterDOS 1.5 (zdaje się też "korzysta" z tej wady Karinki, tj. trwałego zajmowania strony D1). Chyba wystarczyłoby dodać wybieranie urządzenia 7 przed operacjami dyskowymi, żeby ruszył.+== Karin Midi Drive ==
 +[[Mariusz Geisler]] z firmy [[Karin]] zaprojektował również stację równoległą, która nie wymagała złącza Expansion i korzystała wyłącznie ze złącza kartridża. Jedynym śladem tej stacji, nazwanej Karin Midi Drive jest [http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/karinmid.zip schemat] opracowany przez [[Jerzy Sobola|Jerzego Sobolę]].
== Odnośniki zewnętrzne == == Odnośniki zewnętrzne ==
 +*[http://atariarea.krap.pl/files/karin_maxi_drive_instrukcja_uzytkowania.pdf Karin Maxi Disk Drive - Instrukcja użytkowania] - zawiera także dość obszerny opis systemu [[MyDOS]].
*[http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/maxi.zip Strona dereatari] - link do archiwum w którym znajdziemy schemat, wsad do gal'a i romy w wersji dla WD1770 i WD1772. *[http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/maxi.zip Strona dereatari] - link do archiwum w którym znajdziemy schemat, wsad do gal'a i romy w wersji dla WD1770 i WD1772.
*[http://atariki.krap.pl/images/d/d7/KarinFix.zip Archiwum z poprawionym wsadem do gal'a.] Znajduję się tam też schemat z poprawką oraz napisane od nowa równania dla GALa Karinki (pełny plik pld). *[http://atariki.krap.pl/images/d/d7/KarinFix.zip Archiwum z poprawionym wsadem do gal'a.] Znajduję się tam też schemat z poprawką oraz napisane od nowa równania dla GALa Karinki (pełny plik pld).
Linia 68: Linia 66:
== Zobacz też == == Zobacz też ==
[[MasterDOS]] [[MasterDOS]]
- 
-== Karin Midi Drive == 
-[[Mariusz Geisler]] z firmy [[Karin]] zaprojektował również stację równoległą, która nie wymagała złącza Expansion i korzystała wyłącznie ze złącza kartridża. Jedynym śladem tej stacji, nazwanej Karin Midi Drive jest [http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/karinmid.zip schemat] opracowany przez [[Jerzy Sobola|Jerzego Sobolę]]. 
[[Kategoria:Peryferia 8-bit]] [[Kategoria:Peryferia 8-bit]]

Wersja z dnia 07:32, 11 kwi 2012

Interfejs pozwalający na podłączenie do Atari XE jednego lub dwóch typowych napędów dyskietek od PC. Połączenie pomiędzy stacją a komputerem jest równoległe (nowe urządzenie), co pozwala na uzyskanie transferów powyżej 20 kB/s. Interfejs stworzony został w połowie lat 90 XX wieku przez firmę Karin.

Istnieją dwie wersje tego interfejsu: zewnętrzna (wymagane jest posiadanie złącza Expansion, czyli tylko Atari 130XE/nowsze 65XE lub Atari 800XE) oraz wewnętrzna (interfejs wpina się w odpowiednie sygnały na płycie komputera).

Stosuje się zwykle napędy 5,25" i 3,5", 40- lub 80-ścieżkowe o pojemności 360 do 720 kB. Na 3,5" napędzie 720k można "wycisnąć" do 980 kilobajtów pojemności dyskietki formatując ją dwustronnie po 24 256-bajtowe sektory na ścieżkę. Uzyskanie większych pojemności wymaga przetaktowania kontrolera i może się zdarzyć, że nie będą wówczas obsługiwane dyskietki sformatowane na nieprzerobionych stacjach.

Ciekawostką interfejsu jest obsługa pełnej pojemności boot-sektora (można zapisać 256 bajtów zamiast 128 jak w standardowych stacjach).

Cenę interfejsu z 1997r. można zobaczyć pod tym linkiem: Grupa pl.comp.sys.atari


Spis treści

Technikalia

  • Zastosowany zegar: 8 MHz
  • Zastosowany kontroler: WD1770 lub WD1772
  • Identyfikator nowego urządzenia PBI: 7 (ustawiony sprzętowo na stałe)

Obsługa

Interfejs posiada przełącznik pozwalający na ustawienie numeru stacji Karin Maxi (D1: lub D2:) oraz automatyczne lub ręczne skonfigurowanie napędów (mogą być różnego typu).

Grafika:Dipswitch.gif

Sztuczki:

  • uruchomienie komputera z wciśniętym klawiszem "SELECT" - ustawienie stacji Karin Maxi jako D2: (niezależnie od przełącznika), przydatne w przypadku bootowania z innej stacji (np. szeregowej); gdy mamy podłączone dwie stacje D2: przechodzi na D3:
  • przytrzymanie klawisza "Shift" podczas transmisji danych - chwilowe wstrzymanie transmisji i podejrzenie zawartości ekranu.

Zdjęcia

Na zdjęciach przedstawiono interfejs sprzedawany przez firmę Karin. Do kompletu dodawany był napęd dyskietek 5.25 lub 3.5 cala (od PC), instrukcja oraz dyskietka z MyDOSem.


grafika:Karinmaxi1.jpg Grafika:Karinmaxi2.jpg

Grafika:Wd1770.jpg Grafika:Wd1772.jpg

Grafika:Wd1770_2.jpg

Grafika:Wd1772_2.jpg

Konflikt z innymi urządzeniami

Oryginalny interfejs posiada wadę, która może powodować problemy przy współpracy z innymi urządzeniami PBI. Dzieje się tak dlatego, że na stałe mapuje swoje rejestry na stronę D1, nawet wtedy gdy nie jest aktywowany przez system. W takiej sytuacji wszelkie zapisy na tę stronę wykonywanie przez sterowniki innych urządzeń PBI (np. IDE Plus, KMK/JŻ IDE itp.) mogą być fałszywie odbierane przez Karin Maxi. Objawia się to niestabilną pracą lub całkowitym zawieszeniem komputera, np. przy kopiowaniu plików z IDE Plus do stacji.

Naprawa

Wymagana jest drobna zmiana na płytce interfejsu oraz przeprogramowanie układu GAL16V8 (U3).

  • przeciąć ścieżkę dochodzącą do pinu 4 układu GAL (sygnał D1XX powinien teraz dochodzić tylko do pinu 1)
  • połączyć pin 4 układu GAL z pinem 12 układu U9 (74LS259) lub pinem 3 układu U7 (74LS30).
  • zaprogramować GALa nowym plikiem .jed

Poniżej fragment schematu Karin Maxi z naniesionymi poprawkami.


Grafika:KarinFix.png

Karin Midi Drive

Mariusz Geisler z firmy Karin zaprojektował również stację równoległą, która nie wymagała złącza Expansion i korzystała wyłącznie ze złącza kartridża. Jedynym śladem tej stacji, nazwanej Karin Midi Drive jest schemat opracowany przez Jerzego Sobolę.

Odnośniki zewnętrzne

Zobacz też

MasterDOS

Personal tools