Karin Maxi

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 07:54, 18 gru 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 16:21, 25 cze 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-[[Karin Maxi]] - jest to interfejs pozwalający na podłączenie do Atari [[XE]] dowolnego napędu dyskietek od PC. Połączenie pomiędzy stacją a komputerem jest równoległe ([[nowe urządzenia|nowe urządzenie]]), co pozwala na uzyskanie transferów powyżej 20 kB/s. Interfejs stworzony został w połowie lat 90 XX wieku przez firmę [[Karin]] (ś.p. Mariusz Geisler).+Interfejs pozwalający na podłączenie do Atari [[XE]] dowolnego napędu dyskietek od PC. Połączenie pomiędzy stacją a komputerem jest równoległe ([[nowe urządzenia|nowe urządzenie]]), co pozwala na uzyskanie transferów powyżej 20 kB/s. Interfejs stworzony został w połowie lat 90 XX wieku przez firmę [[Karin]] (ś.p. Mariusz Geisler).
Istnieją dwie wersje tego interfejsu: zewnętrzna (wymagane jest posiadanie złącza expansion, czyli tylko Atari 130XE/nowsze 65XE oraz Atari 800XE) oraz wewnętrzna (wtedy wpinamy się w odpowiednie sygnały i nie jest wymagane powyższe złącze). Istnieją dwie wersje tego interfejsu: zewnętrzna (wymagane jest posiadanie złącza expansion, czyli tylko Atari 130XE/nowsze 65XE oraz Atari 800XE) oraz wewnętrzna (wtedy wpinamy się w odpowiednie sygnały i nie jest wymagane powyższe złącze).

Wersja z dnia 16:21, 25 cze 2006

Interfejs pozwalający na podłączenie do Atari XE dowolnego napędu dyskietek od PC. Połączenie pomiędzy stacją a komputerem jest równoległe (nowe urządzenie), co pozwala na uzyskanie transferów powyżej 20 kB/s. Interfejs stworzony został w połowie lat 90 XX wieku przez firmę Karin (ś.p. Mariusz Geisler).

Istnieją dwie wersje tego interfejsu: zewnętrzna (wymagane jest posiadanie złącza expansion, czyli tylko Atari 130XE/nowsze 65XE oraz Atari 800XE) oraz wewnętrzna (wtedy wpinamy się w odpowiednie sygnały i nie jest wymagane powyższe złącze).

Co do napędów: stosuje się raczej napędy 5,25" i 3,5" o pojemności 360 do 720KB (na 3,5" napędzie 720KB udało mi się sformatować i używać dyskietki na pojemność 980KB). Inne pojemności stacji wymagają przetaktowania kwarcu i mogą nieobsługiwać dyskietek atarowskich sformatowanych na oryginalnych stacjach. Ciekawostką interfejsu jest obsługa pełnej pojemności boot-sektora (można zapisać 256 bajtów zamiast 128 jak w standardowych stacjach).

Personal tools