L.K. Avalon

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 06:42, 23 sty 2006
Du gy (Dyskusja | wkład)
(Historia)
← Previous diff
Wersja z dnia 20:23, 23 sty 2006
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Historia)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
'''Laboratorium Komputerowe Avalon''' to prawdopodobnie pierwszy i największy polski producent i dystrybutor oprogramowania do [[Atari 8-bit|małego Atari]]. Dla firmy pracowali najlepsi polscy programiści, tworząc dziesiątki gier, z których wiele oferowało wyaoką jakość i grywalność. '''Laboratorium Komputerowe Avalon''' to prawdopodobnie pierwszy i największy polski producent i dystrybutor oprogramowania do [[Atari 8-bit|małego Atari]]. Dla firmy pracowali najlepsi polscy programiści, tworząc dziesiątki gier, z których wiele oferowało wyaoką jakość i grywalność.
== Historia == == Historia ==
-Początki istnienia Avalonu sięgają 1989 roku. Firmę założyli w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzy%C5%BC%C3%B3w_%28wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie%29 Strzyżowie] dwaj koledzy ze szkoły - [[Tomasz Pazdan]] i [[Janusz Pelc]], jako alternatywę dla studiów. Celem działalności było wydawanie gier na popularne wówczas komputery Atari XL/XE.+Początki istnienia Avalonu sięgają 1989 roku. Firmę założyli prawdopodobnie w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzy%C5%BC%C3%B3w_%28wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie%29 Strzyżowie] (na co wskazuje ówczesny adres korespondencyjny) dwaj koledzy ze szkoły - [[Tomasz Pazdan]] i [[Janusz Pelc]], jako alternatywę dla studiów. Celem działalności było wydawanie gier na popularne wówczas komputery Atari XL/XE.
Pierwszym produktem Avalonu była gra [[Robbo]] napisana przez Pelca. Gra odniosła zaskakujący sukces - była pierwszą polską grą, której grywalność i wykonanie stało na "światowym" poziomie. W listach do firmy gracze wyrażali swe zdziwienie, że w Polsce ktoś zrobił tak dobrą grę. Następne produkcje Avalonu: [[Misja]] i [[Fred]] utwierdziły renomę firmy jako wydawcy gier wysokiej jakości. Pierwszym produktem Avalonu była gra [[Robbo]] napisana przez Pelca. Gra odniosła zaskakujący sukces - była pierwszą polską grą, której grywalność i wykonanie stało na "światowym" poziomie. W listach do firmy gracze wyrażali swe zdziwienie, że w Polsce ktoś zrobił tak dobrą grę. Następne produkcje Avalonu: [[Misja]] i [[Fred]] utwierdziły renomę firmy jako wydawcy gier wysokiej jakości.

Wersja z dnia 20:23, 23 sty 2006

Laboratorium Komputerowe Avalon to prawdopodobnie pierwszy i największy polski producent i dystrybutor oprogramowania do małego Atari. Dla firmy pracowali najlepsi polscy programiści, tworząc dziesiątki gier, z których wiele oferowało wyaoką jakość i grywalność.

Spis treści

Historia

Początki istnienia Avalonu sięgają 1989 roku. Firmę założyli prawdopodobnie w Strzyżowie (na co wskazuje ówczesny adres korespondencyjny) dwaj koledzy ze szkoły - Tomasz Pazdan i Janusz Pelc, jako alternatywę dla studiów. Celem działalności było wydawanie gier na popularne wówczas komputery Atari XL/XE.

Pierwszym produktem Avalonu była gra Robbo napisana przez Pelca. Gra odniosła zaskakujący sukces - była pierwszą polską grą, której grywalność i wykonanie stało na "światowym" poziomie. W listach do firmy gracze wyrażali swe zdziwienie, że w Polsce ktoś zrobił tak dobrą grę. Następne produkcje Avalonu: Misja i Fred utwierdziły renomę firmy jako wydawcy gier wysokiej jakości.

Pelc opuścił Avalon już w 1990 roku. W tym samym czasie w firmie pojawił się Mirosław Liminowicz, który od tej pory wraz z Pazdanem kierował firmą.

Początkowo w L.K. Avalon programiści nie pracowali na etacie. Najczęściej przychodzili do firmy z gotowymi programami, które po zatwierzeniu przez szefostwo firmy i drobnych poprawkach lądowały w ofercie wydawniczej Laboratorium. W ten sposób mniej lub bardziej stałą współpracę nawiązało z firmą wielu znakomitych autorów, jak Roland Pantoła czy Dariusz Żołna. Niektórzy z nich pracują w Avalonie do dziś.

W 1991 roku firma rozpoczęła wydawanie pisma Tajemnice Atari. Umieszczane w nim były różne małe programy i inne materiały dotyczące Atari, autorstwa programistów współpracujących z Avalonem. W tym samym roku firma nawiązała współpracę z zagranicznymi dystrybutorami: Zeppelin Games i KE-Soft. Firmy te podjęły się dystrybucji na Zachodzie programów Misja i Fred, które w tym celu zostały wzbogacone o ścieżkę dźwiękową. Z kolei rok później Avalon dodał do swojej oferty gry na licencji Zeppelin Games (chociaż gry te były w Polsce popularne dużo wcześniej dzięki piratom).

Tajemnice Atari wychodziły do 1993 roku. W tym samym okresie firma zaprzestała produkcji oprogramowania dla małego Atari, koncentrując się na innych platformach, jak Commodore 64, Amiga czy wreszcie PC.

Dzisiaj L.K. Avalon zajmuje się produkcją gier i programów użytkowych dla Windows.

Ludzie związani z L.K. Avalon

Podczas działalności Avalonu przez firmę przewinęło się wielu autorów i programistów. Oto ich lista (bardzo niekompletna):

Wydawnictwa L.K. Avalon

Oto chronologiczna lista wydawnictw Avalonu, wraz z ich numerami serii (skróty AC, AD oznaczają odpowiednio wersje kasetową i dyskową):

Software

Inne

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools