LDW

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:33, 8 gru 2004
Dely (Dyskusja | wkład)
(trochę dodałem, poprawiłem link do stacji.)
← Previous diff
Wersja z dnia 05:48, 28 maj 2005
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Właściwie napisałem od nowa :-))
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-Logical Design Works - amerykańska firma branży software/hardware. Nazwa powstała od inicjałów załozyciela - Lucjana Daniela Wencla. Producent stacji dysków [[LDW Super 2000]]. Obecnie firma istnieje jako software-house produkujący gry mobilne.+'''Logical Design Works''' to nazwa istniejącej w latach 80-tych i 90-tych firmy z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Firma ta zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do [[Modele Atari|komputerów Atari]] oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.
 +== Historia ==
 +Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zaintersowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać [[Lucjan Daniel Wencel]], polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę '''Logical Design Works, Inc.''' z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej '''Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen"'''. Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego oprogramowania na Zachodzie. Pod znakiem '''California Dreams''' firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe.
 + 
 +Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu, LDW zajęła się także produkcją sprzętu. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą ''Quasar''. Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, LDW nawiązała współpracę z [[Atari Corporation]], stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, z PZ "Karen" jako zapleczem serwisowym. Wkrótce firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.
 + 
 +Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.
 + 
 +LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. California Access zajmuje się dziś produkcją komputerów przenośnych, zaś "Karen" - ich sprzedażą.
 +== LDW i Atari ==
 +LDW była wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari w Polsce. Oprócz tego miała swój wkład w produkcję tak sprzętu, jak i oprogramowania:
 +<ul>
 +<li>Dla [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]]:
 +<ul>
 +<li>magnetofony [[XCA12]] i [[CA12]] - podróbki oryginalnego [[XC12]];</li>
 +<li>stacje dysków [[LDW Super 2000]], [[CA2001]] i [[CA2002]];</li>
 +<li>[[Phantasie]] - port gry RPG.</li>
 +</ul>
 +</li>
 +<li>Dla [[Atari 16-bit|16-bitowych Atari]]:
 +<ul>
 +<li>gry [[BlockOut]], [[Club Backgammon]], [[Vegas Gambler]].</li>
 +</ul>
 +</li>
 +</ul>
 +== Odnośniki zewnętrzne ==
 +* [http://www.ca.pl Witryna firmy California Access]
 +* [http://www.karen.pl Witryna firmy Karen Notebook SA]
 + 
 +[[Kategoria:Firmy]]

Wersja z dnia 05:48, 28 maj 2005

Logical Design Works to nazwa istniejącej w latach 80-tych i 90-tych firmy z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Firma ta zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do komputerów Atari oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.

Historia

Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zaintersowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać Lucjan Daniel Wencel, polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę Logical Design Works, Inc. z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen". Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego oprogramowania na Zachodzie. Pod znakiem California Dreams firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu, LDW zajęła się także produkcją sprzętu. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, LDW nawiązała współpracę z Atari Corporation, stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, z PZ "Karen" jako zapleczem serwisowym. Wkrótce firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.

Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. California Access zajmuje się dziś produkcją komputerów przenośnych, zaś "Karen" - ich sprzedażą.

LDW i Atari

LDW była wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari w Polsce. Oprócz tego miała swój wkład w produkcję tak sprzętu, jak i oprogramowania:

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools