LDW

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 05:48, 28 maj 2005
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Właściwie napisałem od nowa :-))
← Previous diff
Wersja z dnia 05:55, 28 maj 2005
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Nie cierpię poprawiać sam siebie ;-) dodane CA Commander i CA160)
Next diff →
Linia 21: Linia 21:
<ul> <ul>
<li>gry [[BlockOut]], [[Club Backgammon]], [[Vegas Gambler]].</li> <li>gry [[BlockOut]], [[Club Backgammon]], [[Vegas Gambler]].</li>
 +</ul>
 +</li>
 +<li>Poza tym:
 +<ul>
 +<li>[[CA Commander]] - niewygodny joystick na trzech przyssawkach;</li>
 +<li>[[CA160]] - klon [[2600|Atari 2600]] z wbudowanymi 160 grami.</li>
</ul> </ul>
</li> </li>

Wersja z dnia 05:55, 28 maj 2005

Logical Design Works to nazwa istniejącej w latach 80-tych i 90-tych firmy z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Firma ta zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do komputerów Atari oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.

Historia

Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zaintersowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać Lucjan Daniel Wencel, polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę Logical Design Works, Inc. z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen". Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego oprogramowania na Zachodzie. Pod znakiem California Dreams firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu, LDW zajęła się także produkcją sprzętu. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, LDW nawiązała współpracę z Atari Corporation, stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, z PZ "Karen" jako zapleczem serwisowym. Wkrótce firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.

Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. California Access zajmuje się dziś produkcją komputerów przenośnych, zaś "Karen" - ich sprzedażą.

LDW i Atari

LDW była wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari w Polsce. Oprócz tego miała swój wkład w produkcję tak sprzętu, jak i oprogramowania:

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools