LDW

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:08, 16 lis 2010
Tadeusz p (Dyskusja | wkład)
(Historia)
← Previous diff
Aktualna wersja
Krótki (Dyskusja | wkład)
(ortografia)
Linia 1: Linia 1:
-'''Logical Design Works''' to nazwa istniejącej w latach 80-tych i 90-tych firmy z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Firma ta zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do [[Modele Atari|komputerów Atari]] oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.+'''Logical Design Works, Inc.''' to istniejąca w latach 80-tych i 90-tych firma z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do [[Modele Atari|komputerów Atari]] oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.
== Historia == == Historia ==
-Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zaintersowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać [[Lucjan Daniel Wencel]], polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę '''Logical Design Works, Inc.''' z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej '''Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen"'''. Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego w Polsce oprogramowania na Zachodzie. W dziale produkcji oprogramowania (pod wodzą -> Tomasz Sielickiego), pod znakiem '''California Dreams''' firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe oraz arkusz kalkulacyjny 'LDW Power' dla komputerów Atari ST. Jednocześnie LDW nawiązała współpracę z [[Atari|Atari Corporation]], stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę. Komputery Atari sprzedawane były poprzez sieć sklepów PEW Rewex. W ramach tego kontraktu firma PZ Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno 8-mio jak i 16-bitowego) sprzedawanego w Polsce. +Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zainteresowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać [[Lucjan Daniel Wencel]], polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę '''Logical Design Works, Inc.''' z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej '''Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen"'''. Celem założenia firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego w Polsce oprogramowania na Zachodzie.
-Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie:+W dziale produkcji oprogramowania P.Z. Karen (gdzie szefem był Tomasz Sielicki), pod znakiem handlowym '''California Dreams''' wyprodukowano i z sukcesem sprzedano kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe, a także arkusz kalkulacyjny [[LDW Power]] dla komputerów [[ST]]. Gdy [[LDW]] nawiązała współpracę z [[Atari|Atari Corp.]] stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, komputery Atari zaczęły być sprzedawane przez sieć sklepów PEW Pewex. W ramach tego kontraktu firma P.Z. Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno ośmio- jak i szesnastobitowego), sprzedawanego w Polsce.
-Zygmunt Boguszewski+Pierwszym szefem P.Z. Karen był Bogdan Wiśniewski, serwis Atari tworzyli zaś w pierwszym momencie:
-Stanisław Gmaj,+ 
-Tadeusz Pękacz (obecnie: 24x36.pl),+* Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),
 +* Stanisław Gmaj,
 +* Tadeusz Pękacz (obecnie: [http://24x36.pl]),
W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli: W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli:
-Piotr Marciniak (- nie żyje) 
-Andrzej Bąk (obecnie DELL) 
-Jurek Sobola (DeReAtari) 
-Piotr Żemek 
-i inni 
-W sumie na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety)+* Piotr Marciniak (nie żyje),
-Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz oryginalnych stacji dysków, [http://pl.wikipedia.org/wiki/Joystick joysticków] i innych konstrukcji.+* Andrzej Bąk (obecnie DELL),
 +* [[Jerzy Sobola]]
 +* Piotr Żemek
 +* Joanna Górska
-Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu, LDW zajęła się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą ''Quasar''. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.+i inni.
 + 
 +W sumie za pośrednictwem P.Z. KAREN na polski rynek trafiło ponad 160 tys. szt. sprzętu Atari.
 + 
 +Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz stacji dysków ([[CA-2001]]), [http://pl.wikipedia.org/wiki/Joystick joysticków] i innych konstrukcji.
 + 
 +Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok. 1986 roku), zajęto się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą ''Quasar''. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.
 + 
 +Do początku lat dziewięćdziesiątych firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.:
 + 
 +* Bogdan Wiśniewski
 +* Sławomir Dudziński
 +* Tomasz Sielicki
 +* Michał Jaworski
LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. Marka "Karen" została w 1997 roku przejęta przez dystrybutora notebooków "Swiss", który zmienił nazwę na '''Karen Notebook SA''', a później '''Karen S.A.'''.[http://www.karen.pl/index.php/staticContent/pl/index/content/company] Pod marką "California Access" firma ta produkowała własną linię komputerów przenośnych, lecz po przejęciu Karen S.A. przez firmę Komputronik zaprzestano używania tego znaku towarowego.[http://forum.karen.com.pl/viewtopic.php?t=1439] LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. Marka "Karen" została w 1997 roku przejęta przez dystrybutora notebooków "Swiss", który zmienił nazwę na '''Karen Notebook SA''', a później '''Karen S.A.'''.[http://www.karen.pl/index.php/staticContent/pl/index/content/company] Pod marką "California Access" firma ta produkowała własną linię komputerów przenośnych, lecz po przejęciu Karen S.A. przez firmę Komputronik zaprzestano używania tego znaku towarowego.[http://forum.karen.com.pl/viewtopic.php?t=1439]
Linia 40: Linia 53:
</li> </li>
</ul> </ul>
 +
 +==Bibliografia==
 +* Elżbieta Bobrowska, Zenon Rudak, Stefan Szczypka, "Komputery ATARI w Polsce", [[Komputer]] 8/1986, s. 11-12
 +* Elżbieta Bobrowska, "Pełen serwis", [[Komputer]] 8/1986, s. 12
 +* List Lucjana D. Wencla, [[Komputer]] 9/1987, s.44
 +* Grzegorz Onichimowski, "Gonimy za rynkiem", [[Bajtek|Bajtek tylko o Atari]] 2 (1988), s. 3
 +* Jarosław Młodzki, [[Wojciech Zientara]], "Nie tylko Atari", [[Moje Atari]] 4/1991, s. 8-9
== Odnośniki zewnętrzne == == Odnośniki zewnętrzne ==

Aktualna wersja

Logical Design Works, Inc. to istniejąca w latach 80-tych i 90-tych firma z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do komputerów Atari oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.

Spis treści

Historia

Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zainteresowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać Lucjan Daniel Wencel, polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę Logical Design Works, Inc. z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen". Celem założenia firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego w Polsce oprogramowania na Zachodzie.

W dziale produkcji oprogramowania P.Z. Karen (gdzie szefem był Tomasz Sielicki), pod znakiem handlowym California Dreams wyprodukowano i z sukcesem sprzedano kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe, a także arkusz kalkulacyjny LDW Power dla komputerów ST. Gdy LDW nawiązała współpracę z Atari Corp. stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, komputery Atari zaczęły być sprzedawane przez sieć sklepów PEW Pewex. W ramach tego kontraktu firma P.Z. Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno ośmio- jak i szesnastobitowego), sprzedawanego w Polsce.

Pierwszym szefem P.Z. Karen był Bogdan Wiśniewski, serwis Atari tworzyli zaś w pierwszym momencie:

  • Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),
  • Stanisław Gmaj,
  • Tadeusz Pękacz (obecnie: [1]),

W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli:

  • Piotr Marciniak (nie żyje),
  • Andrzej Bąk (obecnie DELL),
  • Jerzy Sobola
  • Piotr Żemek
  • Joanna Górska

i inni.

W sumie za pośrednictwem P.Z. KAREN na polski rynek trafiło ponad 160 tys. szt. sprzętu Atari.

Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz stacji dysków (CA-2001), joysticków i innych konstrukcji.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok. 1986 roku), zajęto się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

Do początku lat dziewięćdziesiątych firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.:

  • Bogdan Wiśniewski
  • Sławomir Dudziński
  • Tomasz Sielicki
  • Michał Jaworski

LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. Marka "Karen" została w 1997 roku przejęta przez dystrybutora notebooków "Swiss", który zmienił nazwę na Karen Notebook SA, a później Karen S.A..[2] Pod marką "California Access" firma ta produkowała własną linię komputerów przenośnych, lecz po przejęciu Karen S.A. przez firmę Komputronik zaprzestano używania tego znaku towarowego.[3]

LDW i Atari

LDW była wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari w Polsce. Oprócz tego miała swój wkład w produkcję tak sprzętu, jak i oprogramowania:

Bibliografia

  • Elżbieta Bobrowska, Zenon Rudak, Stefan Szczypka, "Komputery ATARI w Polsce", Komputer 8/1986, s. 11-12
  • Elżbieta Bobrowska, "Pełen serwis", Komputer 8/1986, s. 12
  • List Lucjana D. Wencla, Komputer 9/1987, s.44
  • Grzegorz Onichimowski, "Gonimy za rynkiem", Bajtek tylko o Atari 2 (1988), s. 3
  • Jarosław Młodzki, Wojciech Zientara, "Nie tylko Atari", Moje Atari 4/1991, s. 8-9

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools