MARS-8

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:18, 9 wrz 2009
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Krótki (Dyskusja | wkład)
(poprawka linków po przeniesieniu artykułów)
Linia 1: Linia 1:
-Opracowywane przez [[FTe]] i istniejące w postaci w pełni funkcjonalnego prototypu, lecz nigdy nie sprzedawane rozszerzenie do [[800XL]]. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw [[MAC/65]], [[ACTION!]], [[R-Time 8]], [[SpartaDOS X]] - od podstawowych komponentów rozszerzenia. Nadto karta zawierała [[65C816]], dodatkową pamięć na SIMM-ach oraz prosty interfejs IDE (podobny w działaniu do [[MyIDE]]). MARS-8 wpinało się bezpośrednio w płytę główną komputera, w miejsce po oryginalnym [[6502]], [[PIA]] itd. Logika karty była zaprogramowana w FPGA. Jedynym ważnym programem, który nie chciał na tak rozszerzonym komputerze działać, była gra [[Deflektor]].+Opracowywane przez [[FTe]] i istniejące w postaci w pełni funkcjonalnego prototypu, lecz nigdy nie sprzedawane rozszerzenie do [[800XL]]. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw [[MAC/65]], [[Action!]], [[R-Time 8]], [[SpartaDOS X]] - od podstawowych komponentów rozszerzenia. Nadto karta zawierała [[65C816]], dodatkową [[pamięć liniowa|pamięć liniową]] na SIMM-ach oraz prosty interfejs IDE (podobny w działaniu do [[MyIDE]]). MARS-8 wpinało się bezpośrednio w płytę główną komputera, w miejsce po oryginalnym [[6502]], [[PIA]] itd. Dodatkowo było miejsce na alternatywne ROM-y systemu operacyjnego. Logika karty była zaprogramowana w FPGA. Do rozszerzenia użytkownik miał dostać 1000 (słownie: tysiąc) stron dokumentacji.
-Projekt powstał wiosną 1992 roku jako ''George Board'', w sierpniu 1995 był w stanie gotowym do seryjnej produkcji, nie wiadomo jednak, czy rozpoczęto. Cena miała wynosić 249,95 dolarów USA.+Jedynym ważnym programem, który nie chciał na tak rozszerzonym komputerze działać, była gra [[Deflektor]].
 + 
 +Początkowo MARS-8 miał występować w trzech odmianach ochrzczonych jako ''Galaxy Plus'', ''Stellar Sysop'' oraz ''Twilight Zone''. O różnicach między nimi nic nie wiadomo, w końcu dwie pierwsze odmiany zarzucono.
 + 
 +Projekt powstał wiosną 1992 roku jako ''George Board'', w sierpniu 1995 był w stanie gotowym do seryjnej produkcji, miano rozpocząć we wrześniu, a gotowe egzemplarze miały się pojawić w sprzedaży w październiku 1995. Cena miała wynosić 249,95 dolarów USA. Nie wiadomo, czy wyprodukowano cokolwiek.
[[Kategoria:Rozszerzenia]] [[Kategoria:Rozszerzenia]]

Aktualna wersja

Opracowywane przez FTe i istniejące w postaci w pełni funkcjonalnego prototypu, lecz nigdy nie sprzedawane rozszerzenie do 800XL. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw MAC/65, Action!, R-Time 8, SpartaDOS X - od podstawowych komponentów rozszerzenia. Nadto karta zawierała 65C816, dodatkową pamięć liniową na SIMM-ach oraz prosty interfejs IDE (podobny w działaniu do MyIDE). MARS-8 wpinało się bezpośrednio w płytę główną komputera, w miejsce po oryginalnym 6502, PIA itd. Dodatkowo było miejsce na alternatywne ROM-y systemu operacyjnego. Logika karty była zaprogramowana w FPGA. Do rozszerzenia użytkownik miał dostać 1000 (słownie: tysiąc) stron dokumentacji.

Jedynym ważnym programem, który nie chciał na tak rozszerzonym komputerze działać, była gra Deflektor.

Początkowo MARS-8 miał występować w trzech odmianach ochrzczonych jako Galaxy Plus, Stellar Sysop oraz Twilight Zone. O różnicach między nimi nic nie wiadomo, w końcu dwie pierwsze odmiany zarzucono.

Projekt powstał wiosną 1992 roku jako George Board, w sierpniu 1995 był w stanie gotowym do seryjnej produkcji, miano ją rozpocząć we wrześniu, a gotowe egzemplarze miały się pojawić w sprzedaży w październiku 1995. Cena miała wynosić 249,95 dolarów USA. Nie wiadomo, czy wyprodukowano cokolwiek.

Personal tools