Misja

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:49, 30 cze 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Krótki)
← Previous diff
Wersja z dnia 18:18, 30 cze 2006
Dracon (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 9: Linia 9:
Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie [[Chaos Music Composer]]), i zmieniono tytuł na '''Mission Shark'''. Ulepszoną wersję w wersji polskiej sprzedawano od tej pory także w Polsce. Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie [[Chaos Music Composer]]), i zmieniono tytuł na '''Mission Shark'''. Ulepszoną wersję w wersji polskiej sprzedawano od tej pory także w Polsce.
 +
 +
 +Gry mocno inspirowane "Misją" to m.in. [[Adax]], [[Android]], [[Deathland]], [Naturix]] i [[Spy Master]].
 +
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 18:18, 30 cze 2006

Grafika:Mission.png

Misja - jeden z największych hitów wyprodukowanych przez L.K. Avalon na Atari XL/XE.

Autorem gry jest Janusz Pelc, grafikę robił Pelc do spółki z Markiem Siewiorem. Wydało ją L.K. Avalon w kompilacji z grą Fred w 1990 roku (nr serii AC/AD 00190).

Mimo że nie była pierwszą grą w swoim rodzaju (vide Draconus), "Misja" zapoczątkowała modę na polskie labiryntówki, które były jednymi z najczęściej produkowanych gier w kraju; jednak niewiele naśladowczyń może dorównać pierwowzorowi. "Misja" ze swoimi 145 komnatami, wysoką jakością i porywającą rozgrywką wymagającą zarówno zręczności, jak i dobrej pamięci, jest jedną z najlepszych polskich gier na małe Atari.

Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor Zeppelin Games zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Misji" i "Freda" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy. Z kolei na rynku niemieckim kompilację rozpowszechniał KE-Soft.

Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie Chaos Music Composer), i zmieniono tytuł na Mission Shark. Ulepszoną wersję w wersji polskiej sprzedawano od tej pory także w Polsce.


Gry mocno inspirowane "Misją" to m.in. Adax, Android, Deathland, [Naturix]] i Spy Master.

Personal tools