Obsługa Atariki

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:33, 24 mar 2010
KMK (Dyskusja | wkład)
(sekcja przeniesiona do "Zasad")
← Previous diff
Aktualna wersja
Dracon (Dyskusja | wkład)
(literówy!)
Linia 17: Linia 17:
== Obrazki i inne pliki == == Obrazki i inne pliki ==
-Obrazki, schematy oraz inne pliki, które chcielibyśmy podlinkować do danej strony, należy dostarczyć serwerowi via 'Prześlij plik' (link w Toolboxie) a następnie zlinkować do tekstu (są do tego odpowiednie tagi, grafika, media, itp. oraz szablony). W razie wątpliwości, podejrzyj zawartośc jakiegokolwiek artykułu z dodanym obrazkiem etc.+Obrazki, schematy oraz inne pliki, które chcielibyśmy podlinkować do danej strony, należy dostarczyć serwerowi via 'Prześlij plik' (link w Toolboxie) a następnie zlinkować do tekstu (są do tego odpowiednie tagi, grafika, media, itp. oraz szablony). W razie wątpliwości, podejrzyj zawartość jakiegokolwiek artykułu z dodanym obrazkiem, etc.
== Szablony == == Szablony ==
Linia 23: Linia 23:
MediaWiki umożliwia użycie szablonów, czyli predefiniowanych fragmentów stron wstawianych w wielu miejscach. MediaWiki umożliwia użycie szablonów, czyli predefiniowanych fragmentów stron wstawianych w wielu miejscach.
Przykład można zobaczyć np. na stronie [[Numen]], gdzie został użyty szablon [[Szablon:Taquart-Produkcje]]. Przykład można zobaczyć np. na stronie [[Numen]], gdzie został użyty szablon [[Szablon:Taquart-Produkcje]].
-Nowy szablon tworzy się tak jak nową stronę, czyli np:+Nowy szablon tworzy się tak jak nową stronę, czyli np.:
:: http://atariki.krap.pl/index.php/Szablon:NazwaSzablon :: http://atariki.krap.pl/index.php/Szablon:NazwaSzablon
Linia 29: Linia 29:
Szablon wstawia się do strony po prostu wpisując <nowiki>{{NazwaSzablonu}}</nowiki>. Szablon wstawia się do strony po prostu wpisując <nowiki>{{NazwaSzablonu}}</nowiki>.
-Więcej informacji z przykładami na stronie [[Pomocne Szablony]]. Zanim zaczniesz edytować jakiekolwiek artykuły należy zaponać się z istniejącymi szablonami i w miarę potrzeb je stosować.+Więcej informacji z przykładami na stronie [[Pomocne Szablony]]. Zanim zaczniesz edytować jakiekolwiek artykuły należy zapoznać się z istniejącymi szablonami i w miarę potrzeb je stosować.
== Stuby == == Stuby ==
Linia 39: Linia 39:
''Ten artykuł to tylko [http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Zalążek_artykułu zalążek]. Możesz pomóc rozwojowi [http://atariki.krap.pl Atariki] poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.'' ''Ten artykuł to tylko [http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Zalążek_artykułu zalążek]. Możesz pomóc rozwojowi [http://atariki.krap.pl Atariki] poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.''
-'''Uwaga!''' Dodawanie stubów powinno być minimalizowane, i każdy stub powinien zawierać jakąś sensowną informację, prośbę o rozszerzenie itp. Widząc, że strona istnieje, często edytorzy nawet nie zajrzą czy ma sens.+'''Uwaga!''' Dodawanie stubów powinno być minimalizowane, i każdy stub powinien zawierać jakąś sensowną informację, prośbę o rozszerzenie itp. Widząc, że strona istnieje, często edytorzy nawet nie zajrzą, czy ma sens.
== Kategorie == == Kategorie ==

Aktualna wersja

Spis treści

Linki do pomocy

Na początek warto zajrzeć:

i po angielsku:

Jak ktoś ma inne przydatne linki, niech wrzuca tutaj.

Obrazki i inne pliki

Obrazki, schematy oraz inne pliki, które chcielibyśmy podlinkować do danej strony, należy dostarczyć serwerowi via 'Prześlij plik' (link w Toolboxie) a następnie zlinkować do tekstu (są do tego odpowiednie tagi, grafika, media, itp. oraz szablony). W razie wątpliwości, podejrzyj zawartość jakiegokolwiek artykułu z dodanym obrazkiem, etc.

Szablony

MediaWiki umożliwia użycie szablonów, czyli predefiniowanych fragmentów stron wstawianych w wielu miejscach. Przykład można zobaczyć np. na stronie Numen, gdzie został użyty szablon Szablon:Taquart-Produkcje. Nowy szablon tworzy się tak jak nową stronę, czyli np.:

http://atariki.krap.pl/index.php/Szablon:NazwaSzablon

Szablon wstawia się do strony po prostu wpisując {{NazwaSzablonu}}.

Więcej informacji z przykładami na stronie Pomocne Szablony. Zanim zaczniesz edytować jakiekolwiek artykuły należy zapoznać się z istniejącymi szablonami i w miarę potrzeb je stosować.

Stuby

Specjalnym szablonem jest Stub. Jest to strona, która nie jest pełną stroną, ale 'zaczątkiem'. Aby oznaczyć stronę jako stub, należy wpisać na końcu strony frazę {{stub}}. Wtedy pod definicją pojawi się następujący komunikat:

Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Uwaga! Dodawanie stubów powinno być minimalizowane, i każdy stub powinien zawierać jakąś sensowną informację, prośbę o rozszerzenie itp. Widząc, że strona istnieje, często edytorzy nawet nie zajrzą, czy ma sens.

Kategorie

MediaWiki wspiera klasyfikację stron do różnych kategorii. Aby dodać stronę do kategorii wystarczy wpisać w tekście strony [[Kategoria:NazwaKategorii]]. Kategorie można edytować jak zwykłe strony, pod tekstem, który podamy wyświetlą się wszystkie strony zakwalifikowane do tej kategorii. Przykład można zobaczyć np. na stronie Numen, która została sklasyfikowana w kategorii Kategoria:Dema XL/XE. Link do kategorii robi się wpisując [[:Kategoria:NazwaKategorii]]

Lista istniejących kategorii jest tutaj. Zaleca się umieszczanie artykułów w istniejących kategoriach raczej niż tworzenie kategorii ad hoc.

Luźne uwagi

  • W przypadku dyskusji, koniecznie proszę dodawać podpis przy użyciu --~~~~ (--Eru 21:14, 7 gru 2004 (CET)). A może Wiki potrafi samo automagicznie dodawać?
  • W przypadku wpisywania króciutkich stron, proszę na końcu umieszczać linijkę {{stub}}.

Zobacz także

Personal tools