Radiokomputer

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:10, 11 lut 2008
Seban (Dyskusja | wkład)
(OGG -> Ogg)
← Previous diff
Wersja z dnia 18:21, 20 lut 2009
Sq5irz (Dyskusja | wkład)
(interpunkcja)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-To dawna audycja radiowa poświęcona popularnym ówcześnie komputerom domowym ([[Atari 8-bit|8-bitowe Atari]], ZX-Spectrum, Commmodore 64). Zaczęła być nadawana od 1 lipca 1986 r., w programie IV Polskiego Radia, w ramach [http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozg%C5%82o%C5%9Bnia_Harcerska Rozgłośni Harcerskiej] (z oczywistych względów emisja była w późnych godzinach nocnych). Audycja ta była doskonałym źródłem darmowego oprogramowania (najczęściej programów użytkowych i edukacyjnych). Przez kilka lat rozpowszechniono w ten sposób wiele wartościowego oprogramowania. Sam proces ich pozyskiwania był prosty aczkolwiek nie zawsze skuteczny: należało nagrać na kasetę magnetofonową emitowany przez jakiś czas (kilka do kilkunastu minut) program komputerowy w formie sygnału dźwiękowego (popularnie określanego "piskami"), który następnie trzeba było wgrać magnetofonem komputerowym do komputera, ewentualnie spróbować przekopiować go stamtąd na dyskietkę. Niestety, nie zawsze się to udawało wskutek rozmaitych czynników (zakłócenia przy transmisji, słaba jakość nagrywanej taśmy, itp.), przez co dostarczało to pewnej dozy emocji.+To dawna audycja radiowa poświęcona popularnym ówcześnie komputerom domowym ([[Atari 8-bit|8-bitowe Atari]], ZX-Spectrum, Commmodore 64). Zaczęła być nadawana od 1 lipca 1986 r. w programie IV Polskiego Radia w ramach [http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozg%C5%82o%C5%9Bnia_Harcerska Rozgłośni Harcerskiej] (z oczywistych względów emisja była w późnych godzinach nocnych). Audycja ta była doskonałym źródłem darmowego oprogramowania (najczęściej programów użytkowych i edukacyjnych). Przez kilka lat rozpowszechniono w ten sposób wiele wartościowego oprogramowania. Sam proces ich pozyskiwania był prosty, aczkolwiek nie zawsze skuteczny: należało nagrać na kasetę magnetofonową emitowany przez jakiś czas (kilka do kilkunastu minut) program komputerowy w formie sygnału dźwiękowego (popularnie określanego "piskami"), który następnie trzeba było wgrać magnetofonem komputerowym do komputera, ewentualnie spróbować przekopiować go stamtąd na dyskietkę. Niestety nie zawsze się to udawało wskutek rozmaitych czynników (zakłócenia przy transmisji, słaba jakość nagrywanej taśmy, itp.), przez co dostarczało to pewnej dozy emocji.
-Dzięki Radiokomputerowi, udało się rozpowszechnić tak ciekawe programy na małe Atari, jak "Podróże po Polsce", czy "Perkusję" (oba autorstwa [[Iron Soft]]) albo programy matematyczne.+Dzięki Radiokomputerowi udało się rozpowszechnić tak ciekawe programy na małe Atari jak "Podróże po Polsce" czy "Perkusję" (oba autorstwa [[Iron Soft]]) albo programy matematyczne.

Wersja z dnia 18:21, 20 lut 2009

To dawna audycja radiowa poświęcona popularnym ówcześnie komputerom domowym (8-bitowe Atari, ZX-Spectrum, Commmodore 64). Zaczęła być nadawana od 1 lipca 1986 r. w programie IV Polskiego Radia w ramach Rozgłośni Harcerskiej (z oczywistych względów emisja była w późnych godzinach nocnych). Audycja ta była doskonałym źródłem darmowego oprogramowania (najczęściej programów użytkowych i edukacyjnych). Przez kilka lat rozpowszechniono w ten sposób wiele wartościowego oprogramowania. Sam proces ich pozyskiwania był prosty, aczkolwiek nie zawsze skuteczny: należało nagrać na kasetę magnetofonową emitowany przez jakiś czas (kilka do kilkunastu minut) program komputerowy w formie sygnału dźwiękowego (popularnie określanego "piskami"), który następnie trzeba było wgrać magnetofonem komputerowym do komputera, ewentualnie spróbować przekopiować go stamtąd na dyskietkę. Niestety nie zawsze się to udawało wskutek rozmaitych czynników (zakłócenia przy transmisji, słaba jakość nagrywanej taśmy, itp.), przez co dostarczało to pewnej dozy emocji. Dzięki Radiokomputerowi udało się rozpowszechnić tak ciekawe programy na małe Atari jak "Podróże po Polsce" czy "Perkusję" (oba autorstwa Iron Soft) albo programy matematyczne.


Fragmentu audycji dotyczącego gry FEUD zmodyfikowanej na potrzeby systemu Turbo2600 można posłuchać tu. Plik audio w formacie Ogg.Zobacz też:


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools