SELF TEST

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:39, 5 gru 2013
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 22:57, 5 gru 2013
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|Self_test_main.png}} {{grafr|Self_test_main.png}}
-Znajdujący się w ROM-ie komputerów Atari serii [[XL]] oraz [[XE]] program pozwalający zarówno nabywcy jak i serwisantowi przetestować sprawność podstawowych elementów komputera Atari. Test obejmuje:+Wbudowany w komputery Atari serii [[XL]] oraz [[XE]] program, pozwalający zarówno nabywcy jak i serwisantowi przetestować sprawność podstawowych elementów komputera. Test obejmuje:
* Memory test - test pamięci ROM i RAM, oraz układu [[Antic]] * Memory test - test pamięci ROM i RAM, oraz układu [[Antic]]
Linia 7: Linia 7:
Dodatkową opcją jest "All tests" - program wykonuje wtedy wszystkie powyższe testy po kolei. Dwa pierwsze testy wykonują się same, natomiast test klawiatury wymaga od użytkownika naciskania klawiszy i obserwowania reakcji komputera. Dodatkową opcją jest "All tests" - program wykonuje wtedy wszystkie powyższe testy po kolei. Dwa pierwsze testy wykonują się same, natomiast test klawiatury wymaga od użytkownika naciskania klawiszy i obserwowania reakcji komputera.
 +
 +== Uruchomienie ==
Uruchomienie programu SELF TEST można uzyskać w następujący sposób: Uruchomienie programu SELF TEST można uzyskać w następujący sposób:
-# uruchamiając komputer bez podłączonej stacji dysków, ale przy wciśniętym klawiszu OPTION; lub+# włączając komputer bez podłączonej stacji dysków, ale przy wciśniętym klawiszu OPTION; lub
-# uruchamiając komputer jak wyżej, ale bez wciskania czegokolwiek; gdy zgłosi się [[Atari BASIC]], wykonać polecenie "BYE"; lub+# włączając komputer jak wyżej, ale bez wciskania czegokolwiek; gdy zgłosi się [[Atari BASIC]], wykonać polecenie "BYE"; lub
-# uruchamiając komputer jak powyżej, po zgłoszeniu się BASIC-a wykonać polecenie "DOS".+# włączając komputer jak powyżej, po zgłoszeniu się BASIC-a wykonać polecenie "DOS".
-Trzeba pamiętać, że np. [[1200XL]] nie ma wbudowanego BASIC-a, wobec czego wystarczy włączyć komputer bez podłączonej stacji dysków.+Trzeba pamiętać, że np. [[1200XL]] nie ma wbudowanego BASIC-a, wobec czego wystarczy włączyć komputer bez podłączonej stacji dysków. Pokazuje się wtedy na ekranie logo Atari, żeby przejść do SELF TEST-u, trzeba nacisnąć klawisz HELP.
 + 
 +Z kolei na [[1400XL]] i [[1450XLD]] użycie sposobów nr 1 i 3 spowoduje wyrecytowanie przez komputer krótkiego tekstu przez wbudowany syntezator mowy: na 1400XL będzie to "[[media:Atari1400xl.mp3|Atari 1400 Self Test, press Select, Start or Reset]]", a na 1450XLD "[[media:Atari1450xld.mp3|Atari Self Test, press Select, Start or Reset]]". Dzieje się tak, mimo że program SELF TEST-u jest w tych komputerach identyczny jak w [[800XL]] - to wbudowany sterownik syntezatora mowy (który jest [[nowe urządzenia|nowym urządzeniem]]) przejmuje na chwilę kontrolę ustawiwszy odpowiednio wektory systemowe (konkretnie wektor DOSVEC $0A/$0B).
SELF TEST może też ukazać się na ekranie nieproszony: jeśli po włączeniu komputera na ekranie ukazuje się menu główne SELF TEST-u, świadczy to o kłopotach z odczytem wstępnym (bootem) ze stacji dysków lub magnetofonu. Natomiast jeśli od razu otwiera się "Memory test", nie jest to dobry objaw, gdyż oznacza, że systemowi nie wyszedł przeprowadzony po włączeniu zasilania test pamięci: komputer w tej sytuacji jest przypuszczalnie do naprawy. SELF TEST może też ukazać się na ekranie nieproszony: jeśli po włączeniu komputera na ekranie ukazuje się menu główne SELF TEST-u, świadczy to o kłopotach z odczytem wstępnym (bootem) ze stacji dysków lub magnetofonu. Natomiast jeśli od razu otwiera się "Memory test", nie jest to dobry objaw, gdyż oznacza, że systemowi nie wyszedł przeprowadzony po włączeniu zasilania test pamięci: komputer w tej sytuacji jest przypuszczalnie do naprawy.
 +
 +== Lokalizacja ==
 +Fizycznie SELF TEST stanowi część ROM-u z [[XL OS]]-em. Zajmuje w nim nieco ponad 2k. W większości normalnie niewidoczny, gdyż ta część OS-u "przykryta" jest rejestrami sprzętowymi, ujawnia się 32k niżej (adresy $5000-$57FF), gdy bit 7 rejestru [[Rejestry_PIA#PORTB|PORTB]] zostanie skasowany.
== Literatura == == Literatura ==

Wersja z dnia 22:57, 5 gru 2013

Grafika:Self_test_main.png

Wbudowany w komputery Atari serii XL oraz XE program, pozwalający zarówno nabywcy jak i serwisantowi przetestować sprawność podstawowych elementów komputera. Test obejmuje:

  • Memory test - test pamięci ROM i RAM, oraz układu Antic
  • Audio-visual - test dźwięku generowanego przez układ POKEY, oraz obrazu generowanego przez układy Antic i GTIA
  • Keyboard - test klawiatury obsługiwanej przez układy POKEY i GTIA, oraz dźwięku generowanego przez ten ostatni (tzn. kliku klawiatury)

Dodatkową opcją jest "All tests" - program wykonuje wtedy wszystkie powyższe testy po kolei. Dwa pierwsze testy wykonują się same, natomiast test klawiatury wymaga od użytkownika naciskania klawiszy i obserwowania reakcji komputera.

Uruchomienie

Uruchomienie programu SELF TEST można uzyskać w następujący sposób:

  1. włączając komputer bez podłączonej stacji dysków, ale przy wciśniętym klawiszu OPTION; lub
  2. włączając komputer jak wyżej, ale bez wciskania czegokolwiek; gdy zgłosi się Atari BASIC, wykonać polecenie "BYE"; lub
  3. włączając komputer jak powyżej, po zgłoszeniu się BASIC-a wykonać polecenie "DOS".

Trzeba pamiętać, że np. 1200XL nie ma wbudowanego BASIC-a, wobec czego wystarczy włączyć komputer bez podłączonej stacji dysków. Pokazuje się wtedy na ekranie logo Atari, żeby przejść do SELF TEST-u, trzeba nacisnąć klawisz HELP.

Z kolei na 1400XL i 1450XLD użycie sposobów nr 1 i 3 spowoduje wyrecytowanie przez komputer krótkiego tekstu przez wbudowany syntezator mowy: na 1400XL będzie to "Atari 1400 Self Test, press Select, Start or Reset", a na 1450XLD "Atari Self Test, press Select, Start or Reset". Dzieje się tak, mimo że program SELF TEST-u jest w tych komputerach identyczny jak w 800XL - to wbudowany sterownik syntezatora mowy (który jest nowym urządzeniem) przejmuje na chwilę kontrolę ustawiwszy odpowiednio wektory systemowe (konkretnie wektor DOSVEC $0A/$0B).

SELF TEST może też ukazać się na ekranie nieproszony: jeśli po włączeniu komputera na ekranie ukazuje się menu główne SELF TEST-u, świadczy to o kłopotach z odczytem wstępnym (bootem) ze stacji dysków lub magnetofonu. Natomiast jeśli od razu otwiera się "Memory test", nie jest to dobry objaw, gdyż oznacza, że systemowi nie wyszedł przeprowadzony po włączeniu zasilania test pamięci: komputer w tej sytuacji jest przypuszczalnie do naprawy.

Lokalizacja

Fizycznie SELF TEST stanowi część ROM-u z XL OS-em. Zajmuje w nim nieco ponad 2k. W większości normalnie niewidoczny, gdyż ta część OS-u "przykryta" jest rejestrami sprzętowymi, ujawnia się 32k niżej (adresy $5000-$57FF), gdy bit 7 rejestru PORTB zostanie skasowany.

Literatura


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools