SpartaDOS X

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 11:58, 11 sty 2005
Krap (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 12:21, 19 sty 2005
Pin (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|Spartados-x.jpg}} {{grafr|Spartados-x.jpg}}
-SpartaDOS X to najprawdopodobniej najlepszy DOS, jaki powstał na małe Atari. Jako jedyny został umieszczony w module rom, co sprawia, że DOS uruchamia się bardzo szybko, a jego wielkość (64KB) informuje, że został wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Umieszczenie DOS-a w kartridżu ma jednak dużą wadę: ciągłe wkładanie i wyjmowanie karta z gniazda Atarki, może doprowadzić do obluzowania i niepewnych kontaktów. Jeżeli jeszcze dojdzie śniedzenie styków (zwłaszcza, gdy kart został wykonany nieprofesjonalnie) to kłopot pewny. Jest jeszcze inny problem: zbudowanie nowego karta wymaga doświadczenia w budowaniu układów elektronicznych, zwłaszcza wykonania płytki drukowanej. +SpartaDOS X to najprawdopodobniej najlepszy DOS, jaki powstał na małe Atari. Jako jedyny został umieszczony w module rom, co sprawia, że DOS uruchamia się bardzo szybko (+ jako bonus; bardzo posiada niskie memlo), a jego wielkość (64KB włączane bankami) informuje, że został wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Standartowo SDX obsługuje dyski twarde, posiada bardzo rozbudowane możliwości konfiguracji, obsługuje kilkanaście formatów - w formacie SDX; SUB-DIR, oraz możliwość zapisania w jednym katalogu do 1423 plików, CP wzorowany na MS-DOS (w tym podobieństwo w konfiguracji; CONFIG.SYS / AUTOEXEC.BAT), na urządzeniu CAR: podstawowe sterowniki, oraz przydatne oprogramowanie narzędziowe - ARC (paker - depaker zgodny z Atari ST / PC), MENU; czyli kopier, RS232, RAMDISK, ..itd.
 + 
 +Umieszczenie DOS-a w kartridżu ma jednak dużą wadę: ciągłe wkładanie i wyjmowanie karta z gniazda Atarki, może doprowadzić do obluzowania i niepewnych kontaktów. Jeżeli jeszcze dojdzie śniedzenie styków (zwłaszcza, gdy kart został wykonany nieprofesjonalnie) to kłopot pewny. Jest jeszcze inny problem: zbudowanie nowego karta wymaga doświadczenia w budowaniu układów elektronicznych, zwłaszcza wykonania płytki drukowanej.
 + 
 +jedną z w/w wad można jednak w prosty sposób wyeliminować; plik INIDOS.SYS - po COLD /N umożliwia ponowne uruchomienie SDX, - a COLD /N wg. oficjamnej dokumentacji SDX powoduje odłączenie modułu.. więc potrzeba wyjmowania cartridge w nielicznych tylko przypadkach staje się koniecznością.
Na zdjęciu polska kopia kartridża wykonana przez [[AtraX]]. Na zdjęciu polska kopia kartridża wykonana przez [[AtraX]].

Wersja z dnia 12:21, 19 sty 2005

Grafika:Spartados-x.jpg

SpartaDOS X to najprawdopodobniej najlepszy DOS, jaki powstał na małe Atari. Jako jedyny został umieszczony w module rom, co sprawia, że DOS uruchamia się bardzo szybko (+ jako bonus; bardzo posiada niskie memlo), a jego wielkość (64KB włączane bankami) informuje, że został wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Standartowo SDX obsługuje dyski twarde, posiada bardzo rozbudowane możliwości konfiguracji, obsługuje kilkanaście formatów - w formacie SDX; SUB-DIR, oraz możliwość zapisania w jednym katalogu do 1423 plików, CP wzorowany na MS-DOS (w tym podobieństwo w konfiguracji; CONFIG.SYS / AUTOEXEC.BAT), na urządzeniu CAR: podstawowe sterowniki, oraz przydatne oprogramowanie narzędziowe - ARC (paker - depaker zgodny z Atari ST / PC), MENU; czyli kopier, RS232, RAMDISK, ..itd.

Umieszczenie DOS-a w kartridżu ma jednak dużą wadę: ciągłe wkładanie i wyjmowanie karta z gniazda Atarki, może doprowadzić do obluzowania i niepewnych kontaktów. Jeżeli jeszcze dojdzie śniedzenie styków (zwłaszcza, gdy kart został wykonany nieprofesjonalnie) to kłopot pewny. Jest jeszcze inny problem: zbudowanie nowego karta wymaga doświadczenia w budowaniu układów elektronicznych, zwłaszcza wykonania płytki drukowanej.

jedną z w/w wad można jednak w prosty sposób wyeliminować; plik INIDOS.SYS - po COLD /N umożliwia ponowne uruchomienie SDX, - a COLD /N wg. oficjamnej dokumentacji SDX powoduje odłączenie modułu.. więc potrzeba wyjmowania cartridge w nielicznych tylko przypadkach staje się koniecznością.

Na zdjęciu polska kopia kartridża wykonana przez AtraX.


Stąd pomysł na Wewnętrzna SpartaDOS X


Patrz także: Sparta DOS

Personal tools