Swaper

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 15:00, 30 sie 2005
Drctqa (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 15:04, 30 sie 2005
Drctqa (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 5: Linia 5:
-'''Charakterystyka pracy i cechy szczególne:''' jest to dość odpowiedzialna praca, nieraz kosztująca sporo nerwów (ginące przesyłki), czasu (odpisywanie, nagrywanie itp.) i pieniędzy (znaczki itp.)+'''Charakterystyka pracy i cechy szczególne:''' jest to dość odpowiedzialna praca, nieraz kosztująca sporo nerwów (ginące przesyłki), czasu (odpisywanie, nagrywanie) i pieniędzy (znaczki itp.)
'''Ciekawostki:''' kultura swaperska dorobiła się kilku ubarwiających elementów: '''Ciekawostki:''' kultura swaperska dorobiła się kilku ubarwiających elementów:
-* tekturki, używane do "usztywnianiania" zapakowanych dyskietek 5.25" stały się pole do popisu dla wysyłających (różne rodzaju grafika i dopiski), czasem służyło to do pokazania drogi wymiany (pisanie osoby i miasta skąd i dokąd szła wymiana)+* tekturki, używane do "usztywnianiania" zapakowanych dyskietek 5.25" stały się polem do popisu dla wysyłających (różne rodzaju grafika i dopiski), czasem służyło to do pokazania drogi wymiany (pisanie osoby i miasta skąd i dokąd szła wymiana)
-* covery - ręcznie rysowane (z użyciem cienkopisów i rapidografów) okładki na dyskietki nieraz stanowiły same w sobie małe dzieła sztuki - niestety na scenie Atari nie przyjęło się to na szerszą skalę, a naprawdę takie dobre prace tworzyli nieliczni ([[Replay]], [[Blasphemer]]+* covery - ręcznie rysowane (z użyciem cienkopisów i rapidografów) okładki na dyskietki nieraz stanowiły same w sobie małe dzieła sztuki - niestety na scenie Atari nie przyjęło się to na szerszą skalę, a naprawdę dobre prace tworzyli nieliczni ([[Replay]], [[Blasphemer]])
-* znaczki "wielokrotnego użytku" - tzw. fejkowane - swaperzy w większość nie należeli do krezusów, więc postanowili nieco zaoszczędzić używając co najmniej parę razy tych samych znaczków pocztowych; aby to umożliwić stosowano "lakierowanie" tychże i inne specjalne techniki. Poczta czasem dawała się oszukać na takie sztuczki... ;)+* znaczki "wielokrotnego użytku" - tzw. fejkowane - swaperzy w większość nie należeli do krezusów, więc próbowali nieco zaoszczędzić kasy, używając co najmniej parę razy tych samych znaczków pocztowych; aby to umożliwić stosowano "lakierowanie" tychże i inne specjalne techniki. Poczta czasem dawała się oszukać na takie sztuczki... ;)
* ranking swapperów w zinach (!) a także nieformalna atarowska "grupa" ''Stamps Back'', która zrzeszała pewną grupę swaperów z różnych grup na scenie * ranking swapperów w zinach (!) a także nieformalna atarowska "grupa" ''Stamps Back'', która zrzeszała pewną grupę swaperów z różnych grup na scenie
-Znani atarowscy swapperzy: [[Piguła]], [[Vasco]], [[Muti]], [[Zbycho Jabol]]+Znani atarowscy swapperzy: [[Piguła]], [[Vasco]], [[Muti]], [[Qbek]], [[Zbycho Jabol]]
Praktycznie w XXI wieku funkcja swapera jest na wymarciu (największa aktywność swapperów to okres od II połowy lat 80. XX w. do końca wieku; na scenie Atari złoty okres swapu to lata 90. XX w.). Praktycznie w XXI wieku funkcja swapera jest na wymarciu (największa aktywność swapperów to okres od II połowy lat 80. XX w. do końca wieku; na scenie Atari złoty okres swapu to lata 90. XX w.).
-Wynika to przede wszystkim z dominacji Internetu (szybki i wygodny obieg informacji).+Wynika to przede wszystkim z dominacji Internetu (szybki, tani i wygodny obieg informacji).

Wersja z dnia 15:04, 30 sie 2005

Swaper (lub Swapper) - jeden z członków grupy komputerowej; jego zajęcie polega na dystrybucji oprogramowania ;) swojej grupy, załatwianiu i wymianie stuffu z innym ludźmi i grupami scenowymi.


Metoda pracy: najczęściej poprzez tzw. snail-mail (poczta tradycyjna - wysyłanie dyskietek w paczkach i listach poleconych) ; sporadycznie z użyciem BBS-ów - głównie na Zachodzie


Charakterystyka pracy i cechy szczególne: jest to dość odpowiedzialna praca, nieraz kosztująca sporo nerwów (ginące przesyłki), czasu (odpisywanie, nagrywanie) i pieniędzy (znaczki itp.)


Ciekawostki: kultura swaperska dorobiła się kilku ubarwiających elementów:

  • tekturki, używane do "usztywnianiania" zapakowanych dyskietek 5.25" stały się polem do popisu dla wysyłających (różne rodzaju grafika i dopiski), czasem służyło to do pokazania drogi wymiany (pisanie osoby i miasta skąd i dokąd szła wymiana)
  • covery - ręcznie rysowane (z użyciem cienkopisów i rapidografów) okładki na dyskietki nieraz stanowiły same w sobie małe dzieła sztuki - niestety na scenie Atari nie przyjęło się to na szerszą skalę, a naprawdę dobre prace tworzyli nieliczni (Replay, Blasphemer)
  • znaczki "wielokrotnego użytku" - tzw. fejkowane - swaperzy w większość nie należeli do krezusów, więc próbowali nieco zaoszczędzić kasy, używając co najmniej parę razy tych samych znaczków pocztowych; aby to umożliwić stosowano "lakierowanie" tychże i inne specjalne techniki. Poczta czasem dawała się oszukać na takie sztuczki... ;)
  • ranking swapperów w zinach (!) a także nieformalna atarowska "grupa" Stamps Back, która zrzeszała pewną grupę swaperów z różnych grup na scenie


Znani atarowscy swapperzy: Piguła, Vasco, Muti, Qbek, Zbycho Jabol


Praktycznie w XXI wieku funkcja swapera jest na wymarciu (największa aktywność swapperów to okres od II połowy lat 80. XX w. do końca wieku; na scenie Atari złoty okres swapu to lata 90. XX w.). Wynika to przede wszystkim z dominacji Internetu (szybki, tani i wygodny obieg informacji).

Personal tools