Swaper

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 10:10, 6 wrz 2005
Mikey (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 12:19, 9 paź 2005
Dracon (Dyskusja | wkład)
(dopieszczenie formy :))
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-Swaper (lub ''Swapper'') - jeden z członków grupy komputerowej; jego zajęcie polega na dystrybucji oprogramowania ;) swojej grupy, załatwianiu i wymianie [[stuff|stuffu]] oraz ogólnej komunikacji z innym ludźmi i grupami scenowymi. +Swaper (lub ''Swapper'') - jeden z członków [[Grupy|grupy]] komputerowej; jego zajęcie polega na dystrybucji oprogramowania ;) swojej grupy, załatwianiu i wymianie [[stuff|stuffu]] oraz ogólnej komunikacji z innym ludźmi i grupami scenowymi (a czasem także spoza).
-'''Metoda pracy:''' najczęściej poprzez tzw. snail-mail (poczta tradycyjna - wysyłanie dyskietek w paczkach i listach poleconych) ; sporadycznie z użyciem [[BBS|BBS-ów]] - głównie na Zachodzie.+== Metoda pracy ==
 +Najczęściej poprzez tzw. snail-mail (poczta tradycyjna - wysyłanie dyskietek w paczkach i listach poleconych) ; sporadycznie z użyciem [[BBS|BBS-ów]] - głównie na Zachodzie.
-'''Charakterystyka zajęcia i cechy szczególne:''' jest to dość odpowiedzialna praca, nieraz kosztująca sporo nerwów (ginące przesyłki), czasu (odpisywanie, nagrywanie) i pieniędzy (znaczki itp.)+== Charakterystyka zajęcia i cechy szczególne ==
 +Jest to dość odpowiedzialna praca, nieraz kosztująca sporo nerwów (ginące przesyłki), czasu (odpisywanie, nagrywanie) i pieniędzy (znaczki itp.)
-'''Ciekawostki:''' kultura swaperska dorobiła się kilku ubarwiających elementów:+== Ciekawostki ==
 +Kultura swaperska dorobiła się kilku ubarwiających elementów:
* tekturki, używane do "usztywniania" zapakowanych dyskietek 5.25" stały się polem do popisu dla wysyłających (różnego rodzaju grafika i dopiski), czasem służyło to do pokazania drogi wymiany (pisanie osoby i miasta skąd i dokąd szły dyskietki) * tekturki, używane do "usztywniania" zapakowanych dyskietek 5.25" stały się polem do popisu dla wysyłających (różnego rodzaju grafika i dopiski), czasem służyło to do pokazania drogi wymiany (pisanie osoby i miasta skąd i dokąd szły dyskietki)
Linia 18: Linia 21:
-Znani atarowscy swaperzy: [[MrBacardi|Mr. Bacardi]], [[Piguła]], [[Vasco]], [[Slaves]], [[Muti]], [[Qbek]], [[Mateoos]], [[Aniara]]+== Znani atarowscy swaperzy ==
 +[[MrBacardi|Mr. Bacardi]], [[Piguła]], [[Vasco]], [[Slaves]], [[Muti]], [[Qbek]], [[Mateoos]], [[Aniara]]

Wersja z dnia 12:19, 9 paź 2005

Swaper (lub Swapper) - jeden z członków grupy komputerowej; jego zajęcie polega na dystrybucji oprogramowania ;) swojej grupy, załatwianiu i wymianie stuffu oraz ogólnej komunikacji z innym ludźmi i grupami scenowymi (a czasem także spoza).


Spis treści

Metoda pracy

Najczęściej poprzez tzw. snail-mail (poczta tradycyjna - wysyłanie dyskietek w paczkach i listach poleconych) ; sporadycznie z użyciem BBS-ów - głównie na Zachodzie.


Charakterystyka zajęcia i cechy szczególne

Jest to dość odpowiedzialna praca, nieraz kosztująca sporo nerwów (ginące przesyłki), czasu (odpisywanie, nagrywanie) i pieniędzy (znaczki itp.)


Ciekawostki

Kultura swaperska dorobiła się kilku ubarwiających elementów:

  • tekturki, używane do "usztywniania" zapakowanych dyskietek 5.25" stały się polem do popisu dla wysyłających (różnego rodzaju grafika i dopiski), czasem służyło to do pokazania drogi wymiany (pisanie osoby i miasta skąd i dokąd szły dyskietki)
  • covery - czarno-białe, ręcznie rysowane (z użyciem cienkopisów i rapidografów) okładki na dyskietki nieraz stanowiły same w sobie małe dzieła sztuki - niestety na scenie Atari nie przyjęło się to na szerszą skalę i takie prace tworzyli nieliczni (Replay, Blasphemer)
  • znaczki "wielokrotnego użytku" - tzw. fejkowane - swaperzy w większości nie należeli do krezusów, więc próbowali nieco zaoszczędzić pieniędze, używając co najmniej parę razy tych samych znaczków pocztowych; aby to umożliwić stosowano "lakierowanie" tychże i inne specjalne techniki. Poczta czasem dawała się oszukać na takie sztuczki... ;)
  • ranking swapperów w zinach (!) a także nieformalna atarowska "organizacja" Stamps Back!, która zrzeszała kilku swaperów z różnych grup na scenie


Znani atarowscy swaperzy

Mr. Bacardi, Piguła, Vasco, Slaves, Muti, Qbek, Mateoos, Aniara


Praktycznie w XXI wieku funkcja swapera jest na wymarciu (największa aktywność swapperów to okres od II połowy lat 80. XX w. do końca wieku; na scenie Atari złoty okres swapu to lata 90. XX w.). Wynika to przede wszystkim z dominacji Internetu (szybki, tani i wygodny obieg informacji).

Personal tools