TRAK AT

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 02:33, 25 gru 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 03:11, 25 gru 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 10: Linia 10:
[[Grafika:Trakatd4.jpg]] [[Grafika:Trakatd4.jpg]]
 +
 +Wymienione wyżej modele wyposażone byłe w dodatkowe gniazdo przeznaczone na ''slave drive''. Można było do niego podłączyć "goły" napęd od PC uzyskując w ten sposób stację podwójną. Dodatkowy napęd można było kupić u producenta pod nazwą TRAK AT-S1; po podłączeniu był on obsługiwany przez kontroler "głównej" stacji.
==Zobacz też== ==Zobacz też==

Wersja z dnia 03:11, 25 gru 2006

Grafika:Trak.jpg

Seria stacji dysków 5,25" do ośmiobitowego Atari wytwarzana przez TRAK Microcomputer Corp. w latach 1982-1984. Stacje TRAK AT występowały w czterech odmianach:

  • TRAK AT-1 - działająca w pojedynczej (SD) i podwójnej gęstości (DD)
  • TRAK AT-D1 - działająca w pojedynczej gęstości, ale wyposażona w gniazdo drukarki (standardu Centronics) i wewnętrzny bufor
  • TRAK AT-D2 - podobnie jak wersja AT-D1, ale działająca również w podwójnej gęstości
  • TRAK AT-D4 - jak AT-D2, ale dwugłowicowa (na obrazku poniżej).

Bufor drukarki w stacjach AT-D1 i AT-D2 ma standardowo wielkość 4k i można go rozszerzyć do 16k. Ten bufor można też wykorzystać inaczej: konfigurując stację specjalnym programem zwanym Turbo-Charged można go przeznaczyć na bufor dla odczytywanej z dyskietki ścieżki. Innymi słowy, jest to chyba pierwsza stacja do Atari wyposażona w buforowanie ścieżek.

Grafika:Trakatd4.jpg

Wymienione wyżej modele wyposażone byłe w dodatkowe gniazdo przeznaczone na slave drive. Można było do niego podłączyć "goły" napęd od PC uzyskując w ten sposób stację podwójną. Dodatkowy napęd można było kupić u producenta pod nazwą TRAK AT-S1; po podłączeniu był on obsługiwany przez kontroler "głównej" stacji.

Zobacz też

Personal tools