Turbo 2000 (Wrocławskie)

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:14, 6 wrz 2021
Seban (Dyskusja | wkład)
(wstępne informacje o Wrocławskim Turbo 2000)
← Previous diff
Aktualna wersja
Seban (Dyskusja | wkład)
(+info o autoturbo)
Linia 6: Linia 6:
Tomasz Rolewski jest autorem wielu programów wspierających ten system, niezliczonej ilości programów kopiujących oraz kolejnych wersji procedur ładujących dane ze zwiększoną prędkością. Ciągle rozwijane i ulepszane oprogramowanie T.Rolewskiego umożliwiało wyciągnięcie jeszcze większej prędkości ładowania korzystając z tego samego interface, osiągnięto to poprzez skrócenie czasu impulsów kodujących poszczególne "stany", na taśmie, a rozwiązanie nazwano Turbo 3000 i wszystko wskazuje na to że doskonale ono sobie radziło z magnetofony wyposażonym zarówno w interface od "Brodatego" jak i inne klony interfejsów czeskiego Turbo 2000. Tomasz Rolewski jest autorem wielu programów wspierających ten system, niezliczonej ilości programów kopiujących oraz kolejnych wersji procedur ładujących dane ze zwiększoną prędkością. Ciągle rozwijane i ulepszane oprogramowanie T.Rolewskiego umożliwiało wyciągnięcie jeszcze większej prędkości ładowania korzystając z tego samego interface, osiągnięto to poprzez skrócenie czasu impulsów kodujących poszczególne "stany", na taśmie, a rozwiązanie nazwano Turbo 3000 i wszystko wskazuje na to że doskonale ono sobie radziło z magnetofony wyposażonym zarówno w interface od "Brodatego" jak i inne klony interfejsów czeskiego Turbo 2000.
 +
 +
 +Część loaderów wspomagająca ten system i format danych przedstawiała się jako "Auto Turbo", wszystko wskazuje na to że format danych jest zgodny z Czeskim Turbo 2000. Zatem można uznać że nagrania opatrzone etykietą "AutoTurbo" lub "Turbo 2000" pochodzące z Wrocławskich i okolicznych giełd z woj. dolnośląskiego są nagrane w tym samym formacie. Kod loadera AutoTurbo jest bliźniaczo podobny do loadera Turbo 2000 napisanego przez Jiří Richtera w 1987 roku. Fakt zgodności formatów danych można potwierdzić wczytując dane zapisane w formacie AutoTurbo za pomocą loadera do Czeskiego Turbo 2000. Eksperyment taki został przeprowadzony przez [[Seban|Sebana]], można go obejrzeć na YouTube: [https://youtu.be/sXsw3mmZB2o "Czy Auto-Turbo i Wrocławskie Turbo 2000 to klon czechosłowackiego Turbo 2000?"]
==Odnośniki zewnętrzne== ==Odnośniki zewnętrzne==

Aktualna wersja

Jedna z odmian systemu turbo do magnetofonów Atari szczególnie popularna w województwie dolnośląskim. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że sprzętowo był to klon czeskiego systemu Turbo 2000 opracowanego przez Jiří Richter-a, natomiast jeżeli chodzi o oprogramowanie obsługujące ten system, to do jego popularyzacji i rozwoju przysłużyły się w dużej mierze takie osoby z ówczesnych środowisk programistów odwiedzających wrocławskie giełdy, np. takie jak Tomasz Rolewski czy Bartłomiej Selinger, którzy to napisali programy narzędziowe i loadery wspomagające ten system.


Popularyzację systemu we Wrocławiu i okolicach zapewnił między innymi "Brodaty Software", prowadzący firmę "INFO-CELL", która miała swoje stoisko komputerowe w DH "Łada" przy ulicy Oławskiej 27 we Wrocławiu. Firma INFO-CELL zajmowała się między innymi montażem tego systemu turbo do magnetofonów klientów, a także sprzedażą gotowych zestawów programów i gier zapisanych w tym systemie.


Tomasz Rolewski jest autorem wielu programów wspierających ten system, niezliczonej ilości programów kopiujących oraz kolejnych wersji procedur ładujących dane ze zwiększoną prędkością. Ciągle rozwijane i ulepszane oprogramowanie T.Rolewskiego umożliwiało wyciągnięcie jeszcze większej prędkości ładowania korzystając z tego samego interface, osiągnięto to poprzez skrócenie czasu impulsów kodujących poszczególne "stany", na taśmie, a rozwiązanie nazwano Turbo 3000 i wszystko wskazuje na to że doskonale ono sobie radziło z magnetofony wyposażonym zarówno w interface od "Brodatego" jak i inne klony interfejsów czeskiego Turbo 2000.


Część loaderów wspomagająca ten system i format danych przedstawiała się jako "Auto Turbo", wszystko wskazuje na to że format danych jest zgodny z Czeskim Turbo 2000. Zatem można uznać że nagrania opatrzone etykietą "AutoTurbo" lub "Turbo 2000" pochodzące z Wrocławskich i okolicznych giełd z woj. dolnośląskiego są nagrane w tym samym formacie. Kod loadera AutoTurbo jest bliźniaczo podobny do loadera Turbo 2000 napisanego przez Jiří Richtera w 1987 roku. Fakt zgodności formatów danych można potwierdzić wczytując dane zapisane w formacie AutoTurbo za pomocą loadera do Czeskiego Turbo 2000. Eksperyment taki został przeprowadzony przez Sebana, można go obejrzeć na YouTube: "Czy Auto-Turbo i Wrocławskie Turbo 2000 to klon czechosłowackiego Turbo 2000?"

Odnośniki zewnętrzne

post na portalu Atarionline.pl przedstawiający historię i wspomnienia związane z "Brodaty Software"

wywiad na atarionline.pl przeprowadzony przez Kaz-a z Tomaszem Rolewskim, opisujący jego wspomnienia i historię tworzenia przez niego oprogramowania (w tym programów kopiujących dla "Wrocławskiego" Turbo 2000)

Zobacz też


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools