Turbo 2T06

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:13, 4 maj 2008
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Opis montażu wraz ze schematem autorstwa Zenona/Dial)
← Previous diff
Wersja z dnia 13:16, 4 maj 2008
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(+ kategoria)
Next diff →
Linia 20: Linia 20:
[http://atariki.krap.pl/index.php/Grafika:Turbo_2T06.png Schemat] [http://atariki.krap.pl/index.php/Grafika:Turbo_2T06.png Schemat]
 +
 +[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria: Magnetofonowe Systemy Turbo]]

Wersja z dnia 13:16, 4 maj 2008

Montaż Turbo 2T06

Turbo współpracuje z dowolnym magnetofonem kasetowym w którym nie dokonuje sie żadnych przeróbek, z wyjątkiem pobrania sygnały wyjściowego z końcówki głośnika, o czym niżej w tym opisie.

Do wejścia interfejsu należy doprowadzić sygnał z gniazda słuchawkowego lub "gorącej" końcówki głośnika gdy komputer nie odczytuje danych z magnetofonu.

W razie potrzeby można zmniejszyć wartość opornika R12 (10k) nawet do 100 omów). Regulowany opornik ustawić tak, by na wyjściu interfejsu uzyskać sygnały o poziomach TTL.

Regulacji wymaga też ustawienie barwy dźwięku w magnetofonie (tony wysokie, średnie, niskie, korektor graficzny... etc)

Tranzystor T3 (BD136) należy wyposażyć w radiator!!!

W czasie operacji I/O obraz monitora jest wyłączany z podanymi niżej wyjątkami. W czasie zapisu lub odczytu impulsów synchronizacji na ekranie pojawią się szerokie pasy. W czasie zapisu lub odczytu rekordu danych, na ekranie pojawią się wąskie paski. W krótkich przerwach pomiędzy zapisywanymi rekordami pojawi się obraz. Gdy poszukiwany jest początek pliku na taśmie na ekranie obrazu brak.

W przerwach pomiędzy plikami, na ekranie mogą być widoczne dwa szerokie pasy oraz kilka drobnych, "poszarpanych" pasków o nieregularnych kształtach. Szczególnie wtedy gdy na taśmie pozostały ślady poprzednich nagrań, gdy taśma nie została wykasowana. Pojawiające sie pasy lub paski mogą "płynąć" z góry w dół. Należy dobrać opornik R12 i wyregulować potencjometr montażowy R11 tak by pojawiające sie na ekranie pasy i paski nie były postrzępione.

W trakcie transmisji danych z głośnika monitora komputerowego nie słychać charakterystycznych dźwięków, pisków, i innych "radosnych" efektów. Po udanej transmisji, na ekranie monitora pojawia sie obraz. Gdy wystąpi błąd w czasie operacji I/O i na ekran nie wraca obraz, to należy jednocześnie nacisnąć klawisze START, OPTION, SELECT.

W torze sterowania silnikiem magnetofonowym przełącznik P1 służy do ręcznego sterowania silnikiem, by na taśmie nie pojawiały sie wgnioty, co normalnie może mieć miejsce gdy silnikiem steruje oprogramowanie TURBO 2T06 i użytkownik systemu zaśnie.

Schemat

Personal tools