XE

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 00:01, 10 lut 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(Gniazda)
← Previous diff
Wersja z dnia 00:04, 10 lut 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 3: Linia 3:
==Modele== ==Modele==
Do serii należą następujące komputery: Do serii należą następujące komputery:
 +
 +===Komputery seryjne===
* [[65XE]] - pierwszy z serii * [[65XE]] - pierwszy z serii
-* [[65XEP]]  
-* [[65XEM]]  
* [[130XE]] * [[130XE]]
* [[800XE]] - ostatni z serii * [[800XE]] - ostatni z serii
* [[XEGS]] * [[XEGS]]
 +
 +===Prototypy===
 +
 +* [[65XEP]]
 +* [[65XEM]]
==Peryferia== ==Peryferia==

Wersja z dnia 00:04, 10 lut 2006

XE to seria ośmiobitowych komputerów Atari wprowadzona do produkcji po przejęciu firmy przez Jacka Tramiela, a nawiązująca wzornictwem do Atari ST. Seria ta jest kontynuacją serii XL, stąd skrót XE (oznacza XL Enhanced).

Spis treści

Modele

Do serii należą następujące komputery:

Komputery seryjne

Prototypy

Peryferia

Do serii XE należą następujące urządzenia peryferyjne:

Gniazda

Najważniejszą różnicą w stosunku do XL jest brak złącza PBI. Zostało ono zastąpione przez gniazdo ECI, które wraz z gniazdem cartridge'a stanowi ekwiwalent PBI. W stosunku do PBI gniazdo CART/ECI ma jeden sygnał więcej, mianowicie D1xx.

Niektóre komputery z tej serii (XEGS oraz część egzemplarzy 65XE) gniazda ECI nie mają. Ten mankament można usunąć instalując GSPBI.

Lista gniazd

Klawiatura

Klawiatura w tej serii ma 57 klawiszy zwykłych oraz klawisze funkcyjne: Help, Start, Select, Option, Reset.

Klawisze funkcyjne mają znaczenie przy starcie komputera (w zależności od zainstalowanego OS - zobacz FAQ - Obsługa). Oprócz wymienionych klawiszy funkcyjnych i standardowych elementów QWERTY klawiatura ma też zwykłe w komputerach klawisze jak "Control" czy "Escape".

F1-F4

W przeciwieństwie do serii XL, żaden z komputerów XE nie ma klawiszy funkcyjnych F1-F4, jednak odpowiednie procedury obsługi znajdują się w ROM-ie systemu operacyjnego, można więc te klawisze stosunkowo łatwo dodać. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli komputer ma rozszerzenie pamięci zgodne ze 130XE, będzie konflikt. Wynika to z faktu, że klawisze funkcyjne oprócz wybierania funkcji systemu operacyjnego zapalają też diody znajdujące się na klawiaturze niektórych modeli XL. Diodami tymi komputer steruje za pośrednictwem bitów rejestru PORTB, tego samego, który w XE użyty jest do przełączania banków pamięci.

Typy klawiatur

Znane są (co najmniej) dwa główne typy klawiatur montowane w komputerach XE:

  1. wcześniejszy, oczywiście lepszy, tzw. "na sprężynkach"; numer katalogowy CO70015
  2. poźniejszy, oczywiście gorszy, tzw. "na gumie"; numer katalogowy CO70015-003 lub CO70015-004

Zwyczajowe nazwy pochodzą od sposobu amortyzacji klawiszy: typ pierwszy ma bezpośrednio pod każdym klawiszem metalową sprężynę, podczas gdy w typie drugim w ten sposób amortyzowane są tylko niektóre klawisze, tj. SHIFT, spacja, klawisze konsoli.

Typ pierwszy charakteryzuje się zielonym kolorem folii przewodzącej oraz ogólnie staranniejszym wykonaniem: klawisze zrobione są z dwóch rodzajów materiału, sam klawisz zrobiony jest z białego plastiku (który z biegiem lat nabiera wyraźnie żółtawej barwy), a w to wtłoczony jest znak wykonany z plastiku ciemnobrązowego. Takie napisy na klawiszach nie ścierają się. Ogólnie na tym typie klawiatury pisze się bardzo wygodnie. Prawdopodobnie mają ją wszystkie komputery XE wyprodukowane do roku 1987 włącznie.

W typie drugim folia jest bezbarwna, a napisy na klawiszach w typie CO70015-004 są nadrukowane, przez co są podatne na ścieranie (w CO70015-003 są jeszcze tłoczone). Klawisze zrobione są widocznie z innego plastiku niż w typie opisanym powyżej, gdyż na ogół nie żółkną, ale to jedyna zaleta. Na plastikowej "bazie" klawiatury, pod obudową komputera, z obu stron spacji często znajdują się napisy:

  • po prawej wytłoczony numer katalogowy CO70015-003 lub CO70015-004
  • po lewej wytłoczony napis MADE IN JAPAN (w CO70015-003) lub papierowa naklejka z napisem MADE IN CHINA (CO70015-004)

Bywa też, że tego typu klawiatura nie ma tych napisów, poznać ją wtedy po kolorze folii i braku sprężyny pod klawiszem Break. Ten typ klawiatury jest "drętwy", pisze się na nim źle.

Personal tools