XE

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 18:42, 31 gru 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 08:26, 8 sty 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(Klawiatura)
Next diff →
Linia 44: Linia 44:
Klawisze funkcyjne mają znaczenie przy starcie komputera (w zależności od zainstalowanego [[OS]]). Oprócz wymienionych klawiszy funkcyjnych i standardowych elementów QWERTY klawiatura ma też zwykłe w komputerach klawisze jak "Control" czy "Escape". Klawisze funkcyjne mają znaczenie przy starcie komputera (w zależności od zainstalowanego [[OS]]). Oprócz wymienionych klawiszy funkcyjnych i standardowych elementów QWERTY klawiatura ma też zwykłe w komputerach klawisze jak "Control" czy "Escape".
 +
 +Znane sa (co najmniej) dwa typy klawiatur montowane w komputerach XE:
 +
 +#wcześniejszy, oczywiście lepszy, tzw. "na sprężynkach"
 +#poźniejszy, oczywiście gorszy, tzw. "na gumie"
 +
 +Zwyczajowe nazwy pochodzą od sposobu amortyzacji klawiszy: typ pierwszy ma pod każdym klawiszem metalową sprężynę, podczas gdy w typie drugim w ten sposób amortyzowane są tylko niektóre klawisze, tj. SHIFT i spacja.
 +
 +Typ pierwszy charakteryzuje się zielonym kolorem folii przewodzącej oraz ogólnie staranniejszym wykonaniem: klawisze zrobione są z dwóch rodzajów materiału, sam klawisz zrobiony jest z białego plastiku, a w to wtłoczony jest znak wykonany z plastiku ciemnobrązowego. Tak wykonane napisy na klawiszach nie ścierają się. Ogólnie na tym typie klawiatury pisze się bardzo wygodnie.
 +
 +W typie drugim folia jest przeźroczysta, a napisy na klawiszach są nadrukowane, przez co są podatne na ścieranie. Ten typ klawiatury jest "drętwy", pisze się na nim źle.
[[Kategoria:Modele Atari]] [[Kategoria:Modele Atari]]
[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria:Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 08:26, 8 sty 2006

XE to seria ośmiobitowych komputerów Atari wprowadzona do produkcji po przejęciu firmy przez Jacka Tramiela, a nawiązująca wzornictwem do Atari ST. Seria ta jest kontynuacją serii XL, stąd skrót XE (oznacza XL Enhanced).

Spis treści

Modele

Do serii należą następujące komputery:

Peryferia

Do serii XE należą następujące urządzenia peryferyjne:

Gniazda

Najważniejszą różnicą w stosunku do XL jest brak złącza PBI. Zostało ono zastąpione przez gniazdo ECI, które wraz z gniazdem cartridge'a stanowi ekwiwalent PBI, dlatego mógł powstać taki projekt jak GSPBI. W stosunku do PBI gniazdo CART/ECI ma jeden sygnał więcej, mianowicie D1xx.

Lista gniazd

Klawiatura

Klawiatura w tej serii ma 57 klawiszy zwykłych oraz klawisze funkcyjne: Help, Start, Select, Option, Reset. W przeciwieństwie do serii XL, żaden z komputerów XE nie ma klawiszy funkcyjnych F1-F4, jednak odpowiednie procedury obsługi znajdują się w ROM-ie systemu operacyjnego, można więc te klawisze stosunkowo łatwo dodać. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli komputer ma rozszerzenie pamięci zgodne ze 130XE, będzie konflikt.

Klawisze funkcyjne mają znaczenie przy starcie komputera (w zależności od zainstalowanego OS). Oprócz wymienionych klawiszy funkcyjnych i standardowych elementów QWERTY klawiatura ma też zwykłe w komputerach klawisze jak "Control" czy "Escape".

Znane sa (co najmniej) dwa typy klawiatur montowane w komputerach XE:

  1. wcześniejszy, oczywiście lepszy, tzw. "na sprężynkach"
  2. poźniejszy, oczywiście gorszy, tzw. "na gumie"

Zwyczajowe nazwy pochodzą od sposobu amortyzacji klawiszy: typ pierwszy ma pod każdym klawiszem metalową sprężynę, podczas gdy w typie drugim w ten sposób amortyzowane są tylko niektóre klawisze, tj. SHIFT i spacja.

Typ pierwszy charakteryzuje się zielonym kolorem folii przewodzącej oraz ogólnie staranniejszym wykonaniem: klawisze zrobione są z dwóch rodzajów materiału, sam klawisz zrobiony jest z białego plastiku, a w to wtłoczony jest znak wykonany z plastiku ciemnobrązowego. Tak wykonane napisy na klawiszach nie ścierają się. Ogólnie na tym typie klawiatury pisze się bardzo wygodnie.

W typie drugim folia jest przeźroczysta, a napisy na klawiszach są nadrukowane, przez co są podatne na ścieranie. Ten typ klawiatury jest "drętwy", pisze się na nim źle.

Personal tools