XL

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 15:44, 27 gru 2005
Piotrv (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 12:42, 31 gru 2005
Piotrv (Dyskusja | wkład)
(Gniazda - wycięte D1xx - po co pisać czego nie ma? dodana lista)
Next diff →
Linia 36: Linia 36:
==Gniazda== ==Gniazda==
-Najważniejszą cechą serii XL jest złącze [[PBI]]. Pozwala ono m.in. na podłączenie rozszerzenia pamięci (1064). W przeciwieństwie do CART/[[Gniazdo ECI|ECI]] gniazdo PBI nie posiada sygnału ''D1xx''. Oprócz tego seria XL charakteryzowała się umieszczeniem gniazda kartridża ponad klawiaturą (słynna "popielniczka"). W tym miejscu występuje ono w modelach ''1200XLS'' i późniejszych.+Najważniejszą cechą serii XL jest złącze [[PBI]]. Pozwala ono m.in. na podłączenie rozszerzenia pamięci (1064). Oprócz tego seria XL charakteryzowała się umieszczeniem gniazda kartridża ponad klawiaturą (słynna "popielniczka"). W tym miejscu występuje ono w modelach ''1200XLS'' i późniejszych.
 + 
 + 
 +Lista gniazd stosowanych w Atari serii XL:
 +* [[gniazdo SIO]]
 +* [[port Joysticka]]
 +* [[gniazdo Cartridge'a]]
 +* [[gniazdo monitorowe]]
 +* [[gniazdo zasilania]]
 +* [[PBI|gniazdo PBI]]
==Klawiatura== ==Klawiatura==

Wersja z dnia 12:42, 31 gru 2005

Seria komputerów rozpoczęta w 1982 roku przez model 1200XL. Cechą charakterystyczną komputerów i urządzeń peryferyjnych jest kremowo-brunatne ubarwienie i metalowe elementy wykończenia (np. klawisze funkcyjne).

Modele

Do serii należą następujące komputery:

oraz następujące urządzenia peryferyjne:

Gniazda

Najważniejszą cechą serii XL jest złącze PBI. Pozwala ono m.in. na podłączenie rozszerzenia pamięci (1064). Oprócz tego seria XL charakteryzowała się umieszczeniem gniazda kartridża ponad klawiaturą (słynna "popielniczka"). W tym miejscu występuje ono w modelach 1200XLS i późniejszych.


Lista gniazd stosowanych w Atari serii XL:

Klawiatura

Klawiatura w tej serii ma 57 klawiszy zwykłych oraz klawisze funkcyjne: Help, Start, Select, Option, Reset. Ich zastosowanie zależne jest od uruchomionego programu, mają również znaczenie przy starcie komputera (w zależności od zainstalowanego OS). Oprócz wymienionych klawiszy funkcyjnych i standardowych elementów QWERTY klawiatura posiadała sporo "profesjonalnych" dodatków jak "Control", "Caps", "Escape", "Shift", "Tab".


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools