.ACC

From Atariki

Jump to: navigation, search

Tzw. "akcesoria desktopu", programy przeznaczone dla TOS-a od wersji 2.0, które w teorii mogą działać niezależnie od głównego programu. Dawało to pewnego rodzaju namiastkę multitaskingu (tzw. cooperative multitasking).

Akcesoria rezydują w pamięci, są ładowane przez GEM podczas jego wstępnego inicjowania. TOS (do 4.04 włącznie) pozwala na załadowanie do sześciu akcesoriów, w MultiTOS-ie ta liczba jest ograniczona tylko wysokością ekranu: menu akcesoriów musi się na nim mieścić. TOS od wersji 5.0 miał pozwalać na ładowanie akcesoriów również po zainicjowaniu GEM-u (wersja beta, TOS 4.92, już ma tę funkcję, tak samo jak MultiTOS).

Z bardziej znanych akcesoriów można wymienić: XControl, player tzw. modułów (plików MOD), kalkulator czy digitalizowany obrazek tańczącej kobiety dla wysokiej rozdzielczości.

Fizycznie plik ACC jest zwykłym plikiem binarnym, ale jako program po uruchomieniu musi się zachować w pewien specjalny sposób pozwalający mu na zarejestrowanie się jako akcesorium. Istnieje możliwość tworzenia aplikacji GEM, które dają się uruchamiać zarówno jako zwykłe programy (APP) jak i jako akcesoria.

Personal tools