ACSI

From Atariki

Jump to: navigation, search

Atari Computer Systems Interface (często nazywane też DMA Port) - zewnętrzne złącze stosowane we wszystkich komputerach serii ST i TT. W Mega ST oraz w Mega STE i Stacy również w postaci złącza wewnętrznego. ST BOOK wyposażony jest w połączone złącze ACSI/FDD.

Jest to równoległa magistrala przeznaczona do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami stworzona na wzór SASI (przodek SCSI). W odróżnieniu od SASI/SCSI, w ACSI inicjatorem może być tylko komputer. Podstawową przewagą ACSI nad SCSI była (oczywiście oprócz dużo niższej ceny implementacji) praktycznie automatyczna praca - SCSI wymaga ustawiania ID dla każdego urządzenia, a także wyposażenia ostatniego urządzenia w magistrali w terminator. Urządzenia ACSI wystarczyło tylko podłączyć za pomocą przewodów, ustawianie identyfikatorów oraz terminacja magistrali wykonywana była automatycznie - niemniej w CDAR504 i Megafile 44 znajdują się odpowiednie przełączniki do wymuszenia konkretnego identyfikatora. Transfer danych odbywa się w trybie DMA lub PIO z prędkością do 2 MB/s.

W początkowym okresie sterowniki obsługiwały jedynie 6-bajtowe komendy SASI (SCSI level 1), dzięki czemu na magistrali mogło pracować jednocześnie do 8 urządzeń, a pojemność dysku ograniczona była do 1 GB. Późniejsze sterowniki (HD Driver, ICD) obsługują pozostałe poziomy komend SCSI (10-bajtowe - SCSI level 2), co skutkuje możliwością współpracy nawet 16 urządzeń oraz wykorzystania dysków o większej pojemności.

Peryferia

Peryferia DIY

Powiązane

Personal tools