Atariki:Community Portal/Starocie 2

From Atariki

Jump to: navigation, search

Spis treści

UPDATE MEDIAWIKI DO WERSJI 1.6.5

Krap dokonał "uaktualnienia" ;) MediaWiki do bieżącej wersji 1.6.5. Ma to wiele dodatnich plusów, ale też jeden plus ujemny w postaci takiej, że linki Wikipedysta:Login zmieniły adres na Użytkownik:Login. Usterka ta powstała poza granicami kraju, a administracja Atariki nie ponosi za nią odpowiedzialności. Prosimy o zachowanie zimnej krwi, a za wszekie wynikające z tego utrudnienia przepraszamy. KMK 16:46, 9 maj 2006 (CEST)

fajnie a kiedy bedzie mozna np. podczepiac plik .SAP do opisu z konkretnej gry? ;) Ostatnio probowalem i jest komunikat (cos w stylu), ze .SAP to format niemile widziany. Nie mam pomyslu gdzie (na stale) linkowac parokilobajtowa muzyczke poza Atariki... :| --Dracon/TQA 15:30, 9 cze 2006 (CEST)
Spakuj czymś (np. zipem). KMK 15:45, 9 cze 2006 (CEST)
ooj, trzeba bylo powiedziec. juz mozna. włala. --Krap 16:30, 22 sie 2006 (CEST)

Selflinki

- czyli linki w postaci [[Costam]], gdzie "Costam" jest nazwa arta.

Mikey pytal sie dlaczego selflinki:

  • są potrzebne
  • czemu są boldem

Odpowiedz na oba punkty juz byla tu omawiana (choc dokladnie to nie pamientam w czyjej dyskusji, lub w dyskusji o ktorym artykule) - w momecie zmiany nazwy artykulu (porzez uzycie move), od reki widac gdzie ta nazwa w artykule sie znajdowala (czyli miejsca do poprawy). Przypomina to tez o tym, czego dany art. dotyczy (w sumie marny argument - w tytule okna tez to jest zawarte). Pozostaje jedynie kwesją do rozpatrzenia czy aby ta nazwa powinna byc w artykule za kazdym razem selflinkowana (co daje wlasnie wyrazny wglad na to co trzeba zmienic przy "move"), czy moze selflinkowac tylko pierwsze wystapienie (jak w przypadku linkow do innych hasel) w arcie.

To ze taki link przybiera postac bolda to juz zasluga mechanizmow mediawiki (niestety nie daje jakiegos div-a pewnego typu, a jedynie proste, brzydkie <b> i to w miejscu w ktorym, jak juz, powinno byc <strong class="np_selflink">). --Jellonek 15:33, 26 sty 2006 (CET)

  1. A nie lepiej zastanowić się nad nazwą przed jej utworzeniem? Nie warto poświęcać czytelności artykułu z powodu jakichś konieczności edycyjnych - artykuły edytuje się po to, żeby je potem czytać a nie na odwrót.
  2. Wystąpienie nazwy w tekście widać od ręki dzięki funkcji Znajdź tekst... w waszych ulubionych wyszukiwarkach.
  3. Żeby wiedzieć, czego art dotyczy, wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem. Masz rację, argument nędza.

Swoją drogą podczas odboldzania Mikey przesadził - np w BIOS odboldził i oditalikował także rozwinicie i tłumaczenie skrótu, przez co tekst wygląda mniej eststycznie. --Krótki 20:08, 26 sty 2006 (CET)

Okay, może przesadziłem ze skrótowcami faktycznie. Ale o ile nie będzie wyraźnych sprzeciwów będę odboldzał sam tekst haseł. Mikey 11:23, 27 sty 2006 (CET)

Luz, jestem za boldzeniem tylko tego, co naprawdę ważne, nie jesteśmy upośledzeni. --Krótki 11:35, 27 sty 2006 (CET)

Jellonek, a może poczekaj ze wstawianiem selflinków dopóki z dyskusji coś nie wyniknie? Poza tym Zorro to raczej nie jest artykuł o którym można powiedzieć, że będzie w przyszłości tak intensywnie przenoszony, żeby była potrzeba boldzenia. --Krótki 11:35, 27 sty 2006 (CET)

Sprawy administracyjne

Czy ktoś z prawami administracyjnymi może przyjrzeć sie stronom wylistowanym w Specjalna:Lonelypages, . Jeśli sie ktoś czuje na siłach (nie koniecznie admin) to przydało by się też zerknąć na Specjalna:Wantedpages i wyeliminować kilka z najwyżej notowanych... Postaram się w tej ostatniej kwestii "coś" zrobić. --Jellonek 15:39, 24 sty 2006 (CET)

Masz moje pełne poparcie, ale jak mi przy tym wsadzisz gdzieś do Atariki jeszcze jeden czasownik "posiadać", to wyjdę z siebie. KMK 16:04, 24 sty 2006 (CET)
No przecież mi już wytłumaczyłeś, co miałeś na myśli ;) Pytanie tylko czy inni "zainteresowani" tą kwestią również zauważyli pytanie/odpowiedź... --Jellonek 16:58, 24 sty 2006 (CET)

Jest sprawa - szablon {{ImgFrm}} jest bardzo fajny, szkoda tylko, że grafiki w nim umieszczane z automatu lądują w Nie używanych grafikach. Czy da się coś z tym zrobić, czy dajmy sobie z tym spokój? --miker/bjb/ng 12:07, 16 gru 2006 (CET)

Dwie sprawy

  • Primo: chyba jest konieczny mały cleanup tej strony, niektóre wpisy sa dawno nieaktualne (chyba).
  • Secundo: czy ktoś (np. krap) może zmusić wyszukiwarkę Atariki, żeby była case-insensitive? Obecnie na wpisanie "turbo basic xl" i kliknięcie "Szukaj" zwraca link do hasła "Turbo Pascal", zamiast do "Turbo BASIC" (bo zgadzają się małe litery). Przeciez to absurd do sześcianu.

KMK 11:13, 9 sty 2006 (CET)

Google już nie wystarcza? A nie mówiłem, heh --Krótki 20:10, 26 sty 2006 (CET)

Nie, nie mówiłeś. KMK 20:32, 26 sty 2006 (CET)
Sprostowanie: mówiłem - że są kłopoty z wyszukiwarką --Krótki 21:59, 26 sty 2006 (CET)
Ale nie, że takie. Mówiłeś, że nie wyszukuje ci "ECI" podczas gdy jest hasło "Gniazdo ECI", a w nim tekst "ECI". Mam zacytować, czy sam znajdziesz? To z rozróżnianiem (lub nie) wielkości liter nie ma nic wspólnego. KMK 22:40, 26 sty 2006 (CET)
A czy ja gdziekolwiek powiedziałem, że gdy mówiłem "A nie mówiłem" to mówiłem o rozróżnianiu wielkości liter? Możesz mnie zacytować, pozwalam. --Krótki 11:41, 27 sty 2006 (CET)
W takim razie jedno z dwojga: albo "nie mówiłeś" (o problemie z rozróżnianiem wielkości liter), albo Twoja uwaga jest nie na temat. A tu nie Onet. KMK 12:37, 27 sty 2006 (CET)
Na temat, bo podpowiada, jak sobie radzić z problemem z wyszukiwarką --Krótki 12:54, 27 sty 2006 (CET)

Najpotrzebniejsze strony

Wydaje mi się, że wpadamy w przesadę - w najpotrzebniejszych stronach jest na przykład SID,Stacja Dysków, Chrominancja - takie rzeczy to powinno się w linkach zewnętrznych dawać, a nie DKN w atariki. Po to jest taka możliwość, aby ją stosować. Jak nie - to może zapodawać jeszcze linki wewnętrzne do haseł: Hz, Częstotliwość, napięcie, klawiatura, ekran, myszka, nie wiem - kurz na zasilaczu? Może wreszcie byśmy to nieco sprecyzowali, co się może odnosić do Atariki, a co nie - jak dałem wewnętrznie interfejs, to już było be i zostało skasowane, a jak SID czy inne C64, chrominancja to cacy? Coś tu DChW nie jest o.k., albo wp***y wszystko jak leci, albo robimy sensowną selekcję. Takie jest moje zdanie. --Sikor 12:08, 21 sie 2006 (CEST) 11:50, 5 kwi 2006 (CEST)

Popieram - jest to teraz cholernie nieścisłe i rzeczywiście trzeba to jakoś uzgodnić. Poponuje spotanie na ircu w umówionych godzinach (czekam na propozycje) celem uzgodnienia powyższej kwestii, a moze i innych... Coby nie przeszkadzać "dyskutującym" na kanale atari8, można by otworzyć inny kanał, z którego całościowy log "gdzieś" q potomnym zachować. Czekam na sugestie --Jellonek 12:51, 5 kwi 2006 (CEST)
Proponuję, żeby zająć się Atari, zamiast produkować masowo hasła zawierające garść banałów na temat, który szczegółowo omówiony jest gdzie indziej (np. na ogólnej Wiki). Dlatego usunąłem ZX Spectrum i C64, a także przelinkowałem na zewnątrz SID-a, coby znikł z "najpotrzebniejszych". Notabene, lista "najpotrzebniejszych stron" nie odzwierciedla tyle "potrzeby" stworzenia danej strony, co raczej manię niektórych do linkowania każdego rzeczownika. Nb. jest tam dużo więcej kandydatów do takiego odstrzału, np. Linux (bo Atari dotyczy tylko Linux m68k) oraz rzeczy wymienione przez Sikora. KMK 15:26, 5 kwi 2006 (CEST)
I i to jest według mnie właściwe podejście. A takich "kwiatków" znajdzie się jeszcze sporo.--Sikor 12:08, 21 sie 2006 (CEST) 15:36, 5 kwi 2006 (CEST)
Acha, tak więc rozumiem, że (kierując się taką logiką) następne zostaną usunięte z Atariki hasła: PC oraz Amiga ?? ;> Oczywiście nie jestem za tym, wręcz przeciwnie! :| --Dracon/TQA 19:49, 5 kwi 2006 (CEST)
Jak na to wpadłeś, drogi Watsonie? :] KMK 17:00, 6 kwi 2006 (CEST)
czy brak takiej konsekwencji wypada jeszcze komentować (równi i równiejsi, tak?) ;) --Dracon/TQA 21:31, 6 kwi 2006 (CEST)
Gdzie tu widzisz brak konsekwencji? KMK 23:43, 6 kwi 2006 (CEST)
Widzę, czyż nie jest to oczywiste: kasowane są hasła o ZX-ie i C64, ale zostawiane "Amiga" (choć Vulgar-us cierpliwie podmienia linki tejże na zewnętrzne :>) oraz "PC" (jako oddzielne hasła). Jak dla mnie z tego wynika dziwna polityka. :P Poza tym ja byłbym za zostawieniem takich haseł -> 1,2 zdania plus link zewnętrzny - bo nie jest tak, że wszystkie wymienione hasła nie mają zupełnie NIC WSPÓLNEGO z 8-bitowym Atari... ;] --Dracon/TQA 20:15, 7 kwi 2006 (CEST)
A przyszło ci może do głowy, że to nie świadczy o "niekonsekwencji", tylko o braku czasu na przelinkowanie kilkudziesięciu odnośników? A co do mania czegoś wspólnego, to wystarczy umieścić informacje w konkretnych hasłach, których treść zahacza o pieca albo Amigę i wystarczy. Na zasadzie, że "Amigi używał Henryk Cygert" można w Atariki umieścić prawie wszystko, np. telewizor marki "Rubin". Już jeden taki przykład mamy: Atari MainFrame. Może jeszcze napiszemy coś o papierze milimetrowym, bo niektórzy tego też używają przy pisaniu porgramów na małe Atari? KMK 21:35, 7 kwi 2006 (CEST)
Bynajmniej mnie nie przekonałeś. Można wiele "gdybać", ale może trochę zaufania dla userów, że nie będą "wszystkiego" linkować (no, trzymać rękę na pulsie też). I warto było od razu oficjalnie ogłosić, że nie ma być haseł o Amidze itp., tylko przekierowania do innego wiki... Poza tym zawsze jak widzę takie poważne argumenty typu "papier milimetrowy też się przydał do pisania na Atari (w domyśle: równie ważny)", to rezygnuję z dalszej dyskusji, bo staje się bezcelowa. Teraz też już EOT ode mnie ... :| --Dracon/TQA 14:24, 8 kwi 2006 (CEST)
No i całe szczęście, bo juz się obawiałem kolejnej jałowej dysputy. I nie ma co "oficjalnie ogłaszać", o czym nie piszemy, to nie tabela usług opodatkowanych Ministerstwa Finansów. Atariki jest encyklopedią o Atari, co oznacza, że nie poświęcamy tu uwagi innym komputerom, tosterom, odbiornikom radiowym ani przepisom na kotlet mielony, mimo iż część atarowców być może uwielbia inne komputery, używa tosterów, słucha radia oraz pasjami je kotlety mielone. Po prostu tu nie miejsce na takie rzeczy. I tyle. KMK 17:03, 8 kwi 2006 (CEST)

Znalazłem następujące linki, czy ktoś z adminów może je dodać automatycznie (zamiast najpotrzebniejszych stron): stacja dysków: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_dyskietek (tam: stacja dyskietek); linux: http://pl.wikipedia.org/wiki/Linux desktop (oba znaczenia): http://pl.wikipedia.org/wiki/Desktop sample: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sampel DSP: http://pl.wikipedia.org/wiki/Procesor_sygna%C5%82owy SIMM: http://pl.wikipedia.org/wiki/SIMM_30_pin Na razie tyle. Postaram sie potem poszukać dalej. Proszę o załatwienie sprawy. --Sikor 12:08, 21 sie 2006 (CEST) 11:37, 6 kwi 2006 (CEST)

Jeśli istnieje możliwość zrobienia tego automatycznie, to mnie nic o niej nie wiadomo. Strony linkujące trzeba wyedytować ręcznie i nie ma powodu, żeby robili to wyłącznie admini. KMK 17:00, 6 kwi 2006 (CEST)

Hmm, zmęczony jestem, ale oki - jutro postaram się wyedytować to, co znalazłem. Tylko - jeśli mogę poprosić o jakiś szablon - jak to zrobić? Po prostu przez #redirect do linku zewnętrznego? Pytam, abym jakiegoś babola nie strzelił...--Sikor 10:01, 24 sie 2006 (CEST) 17:25, 6 kwi 2006 (CEST)

Nie, żaden redirect, po prostu odwiedzasz wszystkie strony po kolei, na których jest dany link, i poprawiasz go. KMK 17:41, 6 kwi 2006 (CEST)

podlinkowania do poprawienia

Uprasza się właścicieli stron prywatnych (mój brudnopis, brudnopis kierownika itp) o usunięcie niepotrzebnych linków lub ich poprawienie na wersje zewnętrzne - na przykład linux. Nie grzebię w prywatnych stronach. --Sikor 12:25, 21 sie 2006 (CEST) 19:55, 6 kwi 2006 (CEST)

Personal tools