CGIA

From Atariki

Jump to: navigation, search

Prototypowy układ scalony opracowany w połowie 1983 roku w firmie Atari, Inc., będący połączeniem ANTIC-a i GTIA, całkowicie zgodnym z nimi programowo. Był przeznaczony do użycia w Atari 5200 zamiast ANTIC-a i GTIA, zapewne w celu obniżenia kosztów produkcji konsoli. Numer katalogowy: C020577 (wersja NTSC).

Szczegóły techniczne

CGIA jest układem scalonym wykonanym w technologii NMOSLSI, w 48-nóżkowej obudowie DIP. Najważniejszymi cechami CGIA są:

  • rejestry GTIA umieszczone na stronie $C0 w celu zachowania kompatybilności z dotychczas wyprodukowanymi egzemplarzami konsoli 5200 (co ciekawe, w specyfikacji układu konsola jest nazwana "5200XL");
  • brak wyprowadzonej linii DEL, która w GTIA służyła do regulacji kolorów. W CGIA kolory są zdefiniowane "na sztywno", przy czym są inne niż w GTIA - np. kolor $F jest zielono-żółty, podczas gdy w poprawnie dostrojonym GTIA jest on żółto-pomarańczowy.
  • wyprowadzony sygnał CLUM, czyli złożony sygnał jasności i synchronizacji.

Istnieje specyfikacja kości CGIA w wersji NTSC z 22 lipca 1983 r. (zatwierdzona 11 sierpnia), z której pochodzą wszystkie informacje techniczne. Oprócz tego CGIA pojawia się na liście układów opracowanych w Atari[1], gdzie mowa jest o wersji H0577 układu datowanej na 4.04.1984.

Atari, Inc. opracowało później układ KERI, również będący połączeniem ANTIC-a i GTIA, ale przeznaczony dla komputerów Atari 800XL.

Odnośniki zewnętrzne


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools