Calamus

From Atariki

Jump to: navigation, search

Program legenda. Jedna z najlepszych aplikacji typu DTP dla Atari ST/TT/Falcon i kompatybilnych. Powstał w firmie DMC. Wersja 1.0 oficjalnie oukazała się 1-go Lipca 1987 roku i była przeznaczona dla Atari ST z 1 MB pamięci RAM, na rozdzielczość 640 x 400 mono. Był to krok milowy w historii DTP. Obecnie prawa do Calamusa są własnością firmy Invers Software która odpowiada za nowe wersje Calamusa.

Grafika:calamus.png

Spis treści

Wersje

Aktualnie występuje praktycznie w sprzedaży tylko wersja SL 2003 oraz SL 2006, które są dostępne na platformy:

  • Atari ST/TT/Falcon/klony;
  • PC (wersja SL2003 z wbudowanym emulatorem ST, wersja SL2006 podobnie);
  • Mac (z systemem MagicMac).

Wszystkie te wersje są oparte o wersję atarowską.

Typowe wersje Calamusa to:

  • 1.09 - jedna z pierwszych publicznych wersji, oferowała jedynie obraz monochromatyczny. Ciekawostką była wersja polska (Karen), niestety jedyna w pełni działająca w naszym języku;
  • S - niejako okrojona wersja SL, bez jego wszystkich modułów, nieco inna budowa. Praktycznie - taki "SL dla ubogich";
  • SL - podstawowa i stale rozwijana wersja programu, w pełni funkcjonalna, wymaga minimum 4 MB pamięci RAM na komputerach Atari (na innych - nieco więcej );

Wersja 2006 do uruchomienia wymaga rozdzielczości minimum 800x600.

MGI

Zanim prawa odkupił invers w między czasie Calamus miał jeszcze innego właściciela - MGI, firma ta poszła w kierunku platformy PC, jednak wersje przez nią stworzone uważane są przez znawców za kompletnie nieudane:

  • Calamus 95 - zaczęty projekt jeszcze przez DMC, ma sporo błędów, Win95;
  • CalamusNT - jak nazwa wskazuje, pod WinNT. O ile wiadomo - całkowicie przepisano jądro programu, zmieniono funkcjonalność, kompletna klapa;
  • MGI Calamus - próba ratowania twarzy przez firmę, platforma WIN. Oprócz tego, że klapa - niewiele wiadomo na temat tej wersji...

Cechy

Cechą wyróżniającą Calamusa na tle wszystkich ówczesnych programów typu DTP jest jego budowa - pełna modułowość (szczególnie widoczna w wersjach kolorowych), dzięki czemu program mógł działać nawet na komputerach wyposażonych w małą ilość pamięci RAM. Po prostu w miarę potrzeb do pamięci dogrywano poszczególne dodatki.

Inną ciekawostką jest to, że Calamus jako pierwszy oferował pełną obsługę stron w formie skalowalnych ramek (ówczesne systemy na sztywno ustawiały pewne elementy stron), potrafi skalować dokumenty w stosunku od 0.01 do 9999% (w zależności od dokumentu), ma praktycznie nieograniczoną możliwość skalowania stosowanych zestawów znaków (na przykład nie ma problemu z zastosowaniem fontu o rozmiarze 1 metra lub większym).

Najciekawszą cechą Calamusa jest SoftRipping, opatentowana metoda skalowania dokumentu w całym trakcie składu uporządkowana na rozdzielczość urządzenia wyjściowego. Dzięki temu można zarządzać dokumentem praktycznie co do piksela (zwracając oczywiście uwagę na niedokładność monitora). Dla komputerów Atari możliwy jest pełen SoftRipping na ekran (dla większości rozdzielczości i kart graficznych także), dzięki czemu po odpowiednim powiększeniu obrazu można dokładnie obejrzeć punkt rastrowy i rozetkę, jaka wyjdzie podczas procesu druku.

Dzięki interfejsowi Linotronic firmy DMC (Design Marketing Communication) program Calamus na komputery Atari TT i ST może sterować laserowymi naświetlarkami Linotype.

Dzięki metodzie SoftRippingu możliwa do uzyskania jest jeszcze jedna opcja - niezależne ustawianie rastra druku dla każdego elementu dokumentu (nie tylko stron - jak w innych programach - ale poszczególnych ramek). Ma to wielkie znaczenie na przykład przy obróbce zdjęć będących przedrukami - można w pewien sposób usunąć morę nie tracąc znacznie rozdzielczości poprzez zmianę kształtu, gęstości lub stopnia poszczególnych punktów rastrowych dla danego obiektu.

Powiązane

Koniec dystrybucji

  • Ulf Dunkel, właściciel Invers Software ogłosił, że z dniem 31.03.2018 roku zaprzestaje sprzedaży Calamusa w wersji SL - niestety, wersja SL 2015 r 0.4 jest ostatnią oficjalną wersją Calamusa dla Atari. Zarówno strona firmy, jak i wsparcie dla użytkowników mają być kontynuowane, nowe wersje (iCalamus) będą się natomiast stale ukazywać na MacOS.

Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools