Dyskusja:Format SpartaDOS

From Atariki

Jump to: navigation, search

Hm.... W mapie sektorow w instrukcji inaczej podawany jest offset (od 1 a nie od 0), nie wiem czy pierwszy bajt (czyli ten o numerze 0) jest nie wazny i wszystko jest w porzadku, czy tez numeracja jest zla. Zalozylem zla numeracje i przesunalem o jeden w dol... ale czy to prawda?? Nie mam teraz jak sprawdzic.

Prawda, prawda. Dobrze założyłeś :-) KMK 21:43, 13 cze 2006 (CEST)

Wydaje mi sie, ze warto napisac o ograniczeniu ilosci plikow w katalogu niewynikajacym z samego filesystemu. Wiem, wiem.... filesystem ograniczenia nie ma, ale w praktyce ono wystepuje, lepiej napisac to tutaj niz w opisie samej Sparty chyba... --Pecus 18:18, 2 paź 2006 (CEST)

No właśnie jakby moją intencją było oddzielenie jednego od drugiego. W filesystemie masz "ograniczenie" liczby wpisów w katalogu wynikające z maksymalnej wielkości pliku katalogu: 16 MB i ani bitu więcej - a więc 729445 wpisów maks. Jest to tak duża liczba, że aż absurdalna, dlatego napisałem, że liczba wpisów jest nieograniczona. Drugą sprawa jest, że jest ona faktycznie jakby nieograniczona, bo nigdzie nie ma żadnego licznika wpisów, który mógłby mieć jakąś maksymalną wartość.
Natomiast inną sprawą jest implementacja - SpartaDOS 3.2 bazując na tym filesystemie ma ograniczenie do 127 wpisów w katalogu, a SpartaDOS X - do 1423. Jednak jest to ograniczenie DOS-u, a nie filesystemu - a artykuł jest o filesystemie. KMK 19:08, 2 paź 2006 (CEST)
Personal tools