Dyskusja użytkownika:Jellonek

From Atariki

Jump to: navigation, search

q potomnym:

Posiadanie

"Nie tak" są dwie sprawy:

  • "mieć" i "posiadać" to są tylko pozornie synonimy; zwłaszcza nie jest tak, żeby "posiadać" było literacką czy też elegancką wersją czasownika "mieć". Przeciwnie, właśnie takie jego użycie - tj. zamiast "mieć" - jest bardzo nieeleganckie. Co więcej, świadczy o autorze i to gorzej niż sobie wyobrażasz.
  • wyraźne nadużycie - zdarza się i Tobie i Sikorowi i Bóg wie komu jeszcze (na ogół nie patrzę w historię) pakować ten czasownik dwa razy do tego samego zdania i to jeszcze w dodatku w miejsce, gdzie pasowałoby właśnie "mieć".

Panowie, "posiadać coś" znaczy "być właścicielem czegoś". Czy ktoś z Was napisałby "obraz na monitorze jest właścicielem lepszej jakości"? Przecież to jest monstrum. A przecież "obraz na monitorze posiada lepszą jakość" właśnie dokładnie TO ZNACZY.

Urządzenie nie posiada wad, ono je ma. Klawiatura nie posiada klawiszy, one na niej znajdują. Monitor nie posiada obrazu, tylko go wyświetla. DOS nie posiada poleceń, lecz je wykonuje. Natomiast owszem, rodzina Tramieli posiadała firmę Atari, a akcjonariusze posiadali jej akcje, ale mimo że te akcje straciły wartość do zera, akcjonariusze nie posiadają z tym problemu, lecz go mają.

Dlatego chciałbym, żebyśmy się zgodzili na wpisanie do zaleceń edycyjnych ZAKAZU używania czasownika "posiadać".

KMK 16:01, 20 sty 2006 (CET)

Brudnopisy

Jellonek, nie grzeb proszę w cudzych brudnopisach. KMK 05:56, 14 mar 2006 (CET)

Dodawanie artów i uwagi od Ciebie

Powiedz mi jellonku drogi, w jakim artykule to dodanym ode mnie ostatnio zacząłem od tytułu, ponieważ mam pamięć zawodną i jakoś nie kojarzę takiego faktu... Owszem, kiedyś tak zaczynałem artykuły, ale jak suię zwraca komuś uwagę, to proszę o konkretne linki do artykułów, które dodałem ostatnio z tytułem danej rzeczy na początku?

Personal tools