NeoChrome Master

From Atariki

Jump to: navigation, search

Ulepszona przez Chaos-Inc z grupy Delta Force wersja popularnego edytora grafiki Neochrome. Dystrybuowana na zasadach Shareware. Działa w niskiej rozdzielczości ST 320x200 pikseli. Wykorzystuje rozszerzone możliwości serii STE - BLiTTER i 12-bitową paletę (4096 kolorów). Na ST możliwe jest rysowanie w trybie palety STE (4096 kolorów), ale widoczne są tylko kolory z palety 512 kolorów.

Program ma jedną wyróżniającą cechę, umożliwiającą uzyskanie większej ilości kolorów niż standardowe 16. Realizowane jest to dzięki rastrom (sposób znany z tzw. efektu tęczy). Zmiana palety możliwa jest co linię, co razem daje maksymalnie dwieście palet, tak więc teoretyczna ilość kolorów wyświetlanych jednocześnie na ekranie to 16x200=3200! Obrazki w których użyta została funkcja zmiany palet do poprawnego przechowania informacji muszą być zapisywane w specjalnej odmianie formatu *.IFF, który zawiera dodatkowy znacznik 'RAST'.


Grafika:ncm.gif


Ostatnia znana wersja NCM nosi numer 2.28. Rozwój programu został zarzucony ze względu na małą liczbę osób które zarejestrowały program. Autor miał plany co do przyszłych wersji, dodana miała być m.in. opcja wyświetlania kolorów z 12-bitowej palety na zwykłym ST.
Powiązane strony


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools