Optymalizacja

From Atariki

Jump to: navigation, search

Dawny zwyczaj polegający na usuwaniu z programu niepotrzebnych części. Celem jest uzyskanie krótszego i/lub wydajniejszego programu.

Optymalizacja może dotyczyć również nośników danych - np. układanie w określonym porządku danych na dyskietce (co może skutkować szybszym dostępem do plików i ogólnie szybszym odczytem) realizuje program "Szperacz dyskowy" z L.K. Avalon.

Optymalizacja może być wykonywana automatycznie podczas kompilacji programu, jeśli stosuje się kompilatory języków wysokiego poziomu, np. CC65. Kompilator może zmniejszyć liczbę instrukcji programu wynikowego lub przyspieszyć jego wykonywanie, jeśli mu się to każe zrobić.

W przypadku komputerów ośmiobitowych optymalizacja jest zwykle niezbędnym etapem tworzenia programów dużych lub wykonujących złożone obliczenia. Wynika to z ograniczonych zasobów tych komputerów (RAM, wydajność procesora). Na PC "ręczna" optymalizacja często jest pomijana ze względu na wspomnianą automatyczną optymalizację, a także na fakt, że coraz częściej programy działają w środowisku rozproszonym i np. optymalizacja pod względem wykorzystania CPU ma niewielki wpływ na wydajność.

Personal tools