Panther (edytor)

From Atariki

Jump to: navigation, search

Zobacz inne znaczenia pojęcia Panther

Najlepszy i najbardziej rozbudowany edytor tekstu autorstwa Janusza B. Wiśniewskiego, powstały na bazie Quick Assemblera. Wydany przez L.K. Avalon w 1992 roku (nr serii AC/AD 00891).

Jako jeden z nielicznych edytorów tekstu na małe Atari posiada możliwości druku na dowolnej drukarce. Zastosowanie pewnego tricku (powrót głowicy) w pliku konfiguracji pozwala na uzyskanie polskich znaków nawet na drukarkach, które nie mają polskich ogonków.

Elastyczność tego edytora pozwalała używać go nawet jako skutecznego konwertera plików tekstowych między różnymi platformami sprzętowymi (np. Amiga, PC). Panther jest wygodny w obsłudze (skróty klawiszowe wzorowane na edytorach z komputerów PC, okienka), udostępnia bufor na tekst ok. 20-30 kB, w zależności od używanego systemu DOS.

Do zalet edytora należy zaliczyć:

  • obsługę dowolnej czcionki na ekranie,
  • obsługę każdej drukarki,
  • możliwość druku do pliku (konwersja pliku),
  • wyszukiwanie i zmiana tekstu,
  • rozszerzenie możliwości edytora przez instalację rezydentnych aplikacji (wczytywane prze lub po uruchomieniu Panther-a)

Wadą edytora jest brak funkcji automatycznego zawijania wierszy. Z tego powodu np. redakcja Atari Magazynu (dział ośmiobitowy) używała do pisania tekstów nie Panthera, lecz programu The First XLEnt Word Processor.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools